avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate marutacosmin

Activitate marutacosmin

Răspuns la discuția Procedura Rambursare TVA ?
Va multumesc mult pentru toate informatiile. Din perspectiva mea nu am abuzat, am cumparat pe firma ceea ce se foloseste la firma, inclusiv materiale de constructii pentru amenajarea unor apartamente si spatii care sunt inchiriate de firma catre terti. Ar trebui sa fac dovada vreunui deviz de lucrari? Mentionez ca amenajarile le-am facut in regie proprie.

In schimb am Tva de recuperat si mai vechi de 12 luni, e o alta procedura ?
Răspuns la discuția Procedura Rambursare TVA ?
Va multumesc pentru raspuns. Si ca idee, pentru ca nu am mai trecut printr-o rambursare de TVA pana acum, in urma controlului care ar fi cele mai mari riscuri ?
Buna seara
Societatea noastra are in contul 4424 suma de peste 40 mii lei ( Tva de recuperat ). Data fiind situatia de fata, ne tenteaza sa cerem rambursarea TVA-ului.
Fiind microintreprindere, cu data incepere activitate in 2009 si in 2017 trecere la plafon de microintreprindere cu TVA, care ar fi marele risc la un control pentru rambursare ?
Inteleg ca este posibila rambursarea Tva-ului si fara a astepta controlul, gresesc ?
Mentionez ca nu am avut nici macar odata in intreaga activitate o zi de intarziere la plata impozitelor si taxelor, niciun credit desfasurat, sau alta datorie neonorata.
Buna seara, sunt convins ca s-a mai raspuns la aceasta intrebare in trecut, dar cum legislatia in Romania se modifica constant nu vreau sa iau de bun ce s-a discutat in trecut.
Asadar sa trec la subiect: doresc sa import un autoturism second-hand din Germania si vreau sa stiu care sunt etapele pentru a plati autoturismul fara TVA acolo. Mentionez ca firma este platitoare de TVA si are TVA de recuperat. V-as ruga sa imi cumunicati daca stiti care sunt pasii efectivi pentru a plati autoturismul fara TVA afara, sau daca platesc TVA-ul acolo, cum il primesc inapoi la inmatricularea in tara?!
Totodata ma intereseaza cum pot sa fac plata acolo, firma avand doar cont de lei deschis, este mai bine sa deschid si un cont de Euro strict pentru operatiunea aceasta?

Multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua. Detin o agentie imobiliara si vreau sa dezvolt o noua nisa pentru noi, mai exact agentia noastra sa revanda in rate apartamentele achizitionate in transe ( 36 rate ) cu un avans anterior. Vanzare se va realiza prin antecontract notarial cu plata lunara in cont. Sunt 2 aspecte care ma intereseaza. Firma este platitoare de TVA, vanzarea se realizeaza fara TVA? Mentionez ca imobilele ar proveni dintr-o achizitie prin vanzare cumparare, nu din constructie.
Cate imobile s-ar putea vinde pentru a nu se ajunge la plata TVA pe revanzarea acestora ( exista un prag financiar) ?

Multumesc pentru ajutor.
Buna seara, Societatea noastra detine mai multe apartamente care sunt inchiriate pe termen scurt ( regim hotelier ). Ne intereseaza sa inseram pe site pentru garantarea rezervarii un sistem de plata cu cardul, gen EuPlatesc sau NETopia etc.
Exista vreo implicare juridica necesara pentru inserarea acestei platforme de plati pe site?
Daca cunoasteti speta asemanatoare, puteti recomanda un procesator de plati online?

Multumesc
Va multumesc mult pentru timpul acordat si raspunsul documentat. O zi buna
Banuiesc ca in instanta administratorul castiga fara probleme. Altfel nu inteleg solutia intre 1 si 3% .
Va multumesc pentru timpul alocat raspunsului. In logica si mie mi se parea la fel, cu atat mai mult cu cat firma este microintreprindere, deci poate avea impozit 1 sau 3% in functie de nr de angajati. Codul caen este 6820 - Inchirierea si subinchirierea bunurilor proprii sau subinchiriate...
Acum m-am linistit ca in cazul unui control ITM nu ar trebui sa fie nici o problema.
Buna seara
O societate care pana acum avea angajati are mai multe contracte de inchiriere pentru niste locatii preluate in comodat. Incepand cu 1 februarie firma nu mai are angajati.
Asadar, administratorul poate factura in continuare chiriile de pe firma sau este obligat sa aibe angajat/i pe firma pentru a face aceasta "munca" ?
Alte operatii comerciale nu se mai desfasoara pe firma.