avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate wideace

Activitate wideace

In ordine cronologica:
1. Am depus actele la primarie pentru obtinerea unei autorizatii de construire (refacere imprejmuire).
2. Ulterior am gasit pe Internet pe site-ul primariei respective datele mele personale: Nume, Prenume, adresa postala completa, nr. autorizatiei, nr. cadastral/carte funciara.
3. Am depus cerere la registratura primariei (in care apare numele, prenumele meu, data si semnatura mea) prin care solicit stergerea tuturor datelor mele personale de la ei.

Eu nu mi-am dat nicaieri acceptul ca datele mele sa fie publicate pe Internet sau sa fie facute publice. Functionarul mi-a explicat ca GDPR se bate cap in cap cu o alta lege unde ar fi specificat ca ei sunt obligati sa afiseze autorizatii de construire...

As dori sa stiu daca prin afisarea datelor mele personale pe Internet mi-au fost incalcate drepturile prevazute de GDPR.
Buna ziua.

Avem urmatoarea situatie:
2 soti casatoriti legal, amandoi cetateni romania, cu regimul separatiei de bunuri.
Unul dintre soti este functionar public, celalalt sot nu detine nici o functie publica.
Sotul care este functionar public este obligat sa completeze declaratie de avere in care completeaza toate bunurile proprii.
Sotul care nu detine nici o functie publica, nu este de acord sa comunice sau sa completeze bunurile proprii, veniturile proprii, mai ales ca aceste declaratii urmeaza sa fie facute publice pe site-ul institutiei si ANI.
Sotul care nu detine nici o functie publica invoca GDPR si refuza completarea datelor sale de identificare sau avere in declaratia publica.

Ce consecinte legale pot aparea ?

Mersi.
Este vorba de contencios administrativ ?
Avand in vedere ca nu solicit bani ci rectificare acte, taxa de timbru judiciar minima este tot de 20 RON ca si la procesele civile sau ma incadrez la alt tarif ?
Mersi.
Buna ziua.
Am observat ca data nasterii mele este trecuta gresit in certificatul de nastere, mai exact este trecuta 12.luna.1975 in loc de 21.luna.1975 asa ca am fost la starea civila sa fac rectificarea. Cei de acolo mi-au spus ca fara dovada nu se poate face schimbarea. Problema mea este nu nu pot sa aduc dovada de la spitalul Brancoveanu (locul nasterii) pentru ca a fost demolat intre timp. Ce fel de dovada as putea aduce ? Exista si posibilitatea cu martori ? Ce ma sfatuiti ?
Mersi.
Legea mentionata prevede accesul la orice document al asociatiei pentru membri asociatiei. Presedintele nu imi recunoaste statutul de membru al asociatiei... asa a raspuns la primarie.
Ca sa fi membru trebuie sa depui o cerere in acest sens. Am incercat sa depun direct la presedinte aceasta cerere insa refuza sa o primeasca. Tot legea respectiva specifica ca in caz de refuz pot sa o trimit ca scrisoare recomandata cu confirmare de primire cu valoare declarata si nota de inventar. Am trimis mai multe asemenea scrisori insa se intorc inapoi la mine pe motiv: 1. ca nu au fot ridicate; iar altele 2. ca se refuza primirea.
Daca actionez in instanta impotriva asociatiei nu-i pasa presedintelui pentru asociatia trebuie sa plateasca daunele si nu el.
Mentionez ca situatia prezentata dureaza deja de peste 15 luni.
Pot sa actionez in instanta impotriva presedintelui ca persoana fizica ?
Din experienta dv. ce daune banesti credeti ca pot sa obtin in instanta vis-a-vis de incalcarea drepturilor mele ?
Am mostenit o locuinta intr-un bloc unde intretinerea este f. mare, asa ca m-am gandit sa verific daca cheltuielile sunt legale. In acest sens am formulat o cerere scrisa insa nu mi se recunoaste statutul de membru. Am trimis de mai multe ori prin scrisoare recomandata cu valoare declarata si nota de inventar copii dupa certificatul de mostenitor insa presedintele nici macar nu vrea sa le ridice de la posta. Am reclamat faptul si la primarie si mi s-a raspuns ca am dreptul sa ma judec. Intrebarea mea este cu cine trebuie sa ma judec eu: cu presedintele asociatiei ca persoana fizica sau cu asociatia de proprietari ca persoana juridica ? Cel care ma impiedica in mod intentionat este chiar presedintele asociatiei.