avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate geid

Activitate geid

Îmi cer scuze dacă nu am fost suficient de explicit sau nu am înțeles răspunsul dvs..

1. Prin „bonusuri şi alte drepturi de natură salarială” se înțelege și tichete de masă?

2. Societatea implicată este una a statului și care, evident, are pierderi.

3. În aceste condiții poate fi suspendată unilateral acordarea tichetelor de masă la o astfel de companie?

Scuze și mulțumesc!
„Si drepturile acordate conform CCM intra sub incidenta acelui articol... atentie se refera la operatorii economici la care statul este acționar unic/majoritar.”

V-am citat dintr-o altă postare, respectiv
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Pot fi retrase/anulate UNILATERAL drepturi salariale stipulate in CCM, sub invocarea Legii nr. 296/2023?

Este vorba despre o societate cu actionar majoritar statul. Multumesc!
Poate angajatorul sista unilateral acordarea tichetelor de masă prevăzute în CCM în vigoare, invocând Legea austeritatii nr 296/2023?
Chiar și daca ambele apeluri sunt conținute într-o singură cerere de apel?
Bună ziua,

Mă tem că pentru o astfel de acțiune de chemare în judecată este deja prea târziu.

Termenul de prescripție pentru tulburarea de posesie fiind de un an.

Art. 674 alin. 1 Cod procedura civila stabileste trei conditii specifice: sa nu fi trecut un an de la tulburare sau deposedare, reclamantul sa probeze ca a posedat cel putin un an înainte de tulburare sau deposedare, iar posesia sa întruneasca conditiile cerute de art. 1846-1847 Cod civil”

[ link extern ]

Art 951 Cod civil - Termenul de exercitare a acțiunii posesorii

(1) În caz de tulburare ori de deposedare, pașnică sau violentă, acțiunea se introduce în termenul de prescripție de un an de la data tulburării sau deposedării.
Bună ziua,

Mă tem că pentru o astfel de acțiune de chemare în judecată este deja prea târziu.

Termenul de prescripție pentru tulburarea de posesie fiind de un an.

Art. 674 alin. 1 Cod procedura civila stabileste trei conditii specifice: sa nu fi trecut un an de la tulburare sau deposedare, reclamantul sa probeze ca a posedat cel putin un an înainte de tulburare sau deposedare, iar posesia sa întruneasca conditiile cerute de art. 1846-1847 Cod civil”

[ link extern ]


Art 951 Cod civil - Termenul de exercitare a acțiunii posesorii

(1) În caz de tulburare ori de deposedare, pașnică sau violentă, acțiunea se introduce în termenul de prescripție de un an de la data tulburării sau deposedării.
Foarte clar răspunsul.
Mulțumesc jurist2020 !

Mulțumesc jurist2020

Suplimentar,

Este suficientă simpla enumerare în Statutul firmei, în lista activităților realizate pentru îndeplinirea obiectelor de activitate, a activității de „realizare de produse și servicii informatice proprii”, FĂRĂ precizarea codurilor CAEN corespunzătoare activității de producere produse informatice (codurile 5821, 5829, 6201, 6202 și 6209) ?
Este obligatorie înregistrarea de coduri CAEN pentru activități interne de producție, dar necomerciale?

Mai exact, dacă o firmă mare de panificație dezvoltă intern programe informatice strict pentru uzul intern (nu spre a fi comercializate) trebuie să înregistreze astfel un cod CAEN specific?