avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate staudesase

Activitate staudesase

buna ziua,

Politistii nu au fost insotiti nici de administrator si nici de o alta persoana autorizata. Au fost singuri.
Buna ziua,
As dori sa stiu si eu cand anume pot organele de politie (politia comunitara, jandarmeria, politia de proximitate) sa te legitimeze. Pentru a da un exemplu va prezint urmatoarea situatie:

- Intr-un camin de studenti noaptea tarziu era un chef. S-a facut o plangere la politie, insa pana la sosirea organelor de politie totul se terminase, si nu exista niciun indiciu care sa conduca la concluzia ca existase vreo activitate ce disturba linistea publica.
- Politistii au inceput sa bata pe la fiecare usa de la etajul respectiv pentru a legitima oamenii , si au existat cateva cazuri in care studentii nu aveau viza de flotant si astfel au primit amenda.

Intrebarea mea este simpla. Aveau dreptul sa legitimeze acele persoane fara a avea vreo dovada clara ca au savarsit sau se pregatesc sa savarseasca o infractiune ?

Multumesc,
Am si eu o intrebare, in regulamentul de ordine interioara care a fost semnat de angajati se stipuleaza ca pentru pregatire profesionala in valoare de minim 450 de euro angajatul trebuie sa stea in firma 1 an minim , dar in CCM zice asa " Formarea profesionala este definita in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 ca fiind orice procedura prin care o persoana dobandeste o calificare atestata printr-un certificat sau o diploma, eliberate conform legii." , daca nu angajatul nu a semnat pentru nici o diploma ca ar fi facut training sau ceva de genu , cum poate angajatorul dovedi ca a facut training sau ca a fost in valoare de X ? Doar asa pe vorbe frumoase?

Discuție preaviz demisie
as vrea sa stiu si eu daca banii pe preaviz se iau in ziua de salariu urmatoare expirarii preavizului , si daca de exemplu mi-am dat demisia pe 23 a lunii 1 , si preavizu s-a terminat pe 8 luna 2 , in conditiile in care ziua de salariu e 10 , eu pe 10 luna 2 am sa-mi iau banii pe toata luna sau am sa-mi iau banii doar pe zilele lucrate pana la inceperea preavizului ? sau exista posibilitatea sa nu-mi iau niciun ban pe 10 ? si sa vina dupa ce se rezolva cu cartea de munca etc... adik sa mai astept inca o luna pentru a-mi primi toti banii ?

Multumesc,
Răspuns la discuția act aditional
da , dar stadiul de formare profesionale a durat 6 zile , realizat in date diferite, cate 2 zile de fiecare data. aici vad ca se aplica daca a fost de 60 de zile.
Discuție act aditional
as dori sa stiu si eu daca un angajator are dreptul sa oblige un angajat printr-un act aditional sa ramana in firma cel putin 6 luni, in urma efectuarii unor trainning-uri , spun ei pentru a recupera banii investiti. sau in cazul demisiei inainte de cele 6 luni sa fie nevoiti angajatii care au efectuat trainning-ul sa plateasca contravaloarea proportionala cu numarul de luni ramase pana la cele 6 necesare.
Vreau sa specific ca pe actul aditional nu este trecuta aceasta perioada (6 luni) si nici contravaloarea trainning-urilor efectuate, si de asemenea actul aditional a fost semnat dupa efectuarea trainning-ului , fara ca sa se aduca la cunostinta angajatilor ce ar implica acest trainning.

ma bate gandul sa-mi dau demisia de la firma la care lucrez, problema mea este ca am vorbit cu alte persoane care si-au dat demisia acum o luna, si inca n-au primit nici banii restanti (perioada de preaviz) si nici cartea de munca. motivul invocat pentru bani a fost acela ca trebuie sa vina niste acte de la camera de munca......
ce ma sfatuiti in acest caz pentru a fi pregatit in eventualitatea unor astfel de probleme , daca totusi vreau sa-mi dau demisia. Pot sa nu ma prezint la locul de munca in perioada preavizului pentru a evita problema de a face "munca voluntara" ? sau cui ma pot adresa in caz ca se intampla cele mai sus mentionate?

Multumesc,
Paul