avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters48647

Activitate ContSters48647

Buna ziua. Problema la care doresc o solutie sau recomandarii de actiune este urmatoarea: vechia imprejmuire a unei gradinite cu program prelungit a fost stricata si in locul ei se construieste un nou gard dar pe un alt amplasament decat cel initial reducand mult din spatiul verde de joaca la copiilor. Terenul si cladirea fac parte din domeniul public al orasului si sunt date in administrarea unitatii de invatamant.
Nu sunt incalcate anumite legi? Cui sa semnalez acest aspect, daca e cazul?
Orice mic ajutor ne este de folos. Multumiri
Răspuns la discuția primaria -asociat
asociaţii de dezvoltare intercomunitară definite de Legea 215/2001
Exista obligatia primariilor de a-si face publice (pe site-ul propriu) asociatiile la care au aderat ? care este actul normativ ?
din verificarile facute de o primarie la o asociatie de proprietarii reiese posibila fapta penala de delapidare. Parchetul deschide dosar penal. Dupa o perioada de timp solicita primariei o verificare care sa-i releve faptul ca paguba a fost acoperita.
Suntem noi obligatii sa facem acest demers? Daca consideram ca nu avem toate elementele elucidate pentru a afirma ca prejudiciul a fost recuperat, putem fi lluati la intrebarii?
Stie cineva care este numarul OUG despre care se vorbeste in articolul de la avocat net ?. pe site-ul guvernului nu gasesc nimic.
Ipotetic daca eu m-am dus azi la executor cu sentinta civila executorie si definitiva si cer executarea iar maine se publica OUG cu esalonarea platii pentru 2010-2012, mi se aplica si mie prevederile sau nu? :((
daca sentinta civila zice" obliga paratii la plata in favoarea fiecarui reclamant a indemnizatiei de dispozitiv, in cuantum de 25% din salariul de baza al fiecarui reclamant" asta inseamna ca indemnizatia de dispozitiv este inclusa in salariul de baza si la ea se calculeaza celelate sporuri -vechime -sau nu?
Discuție bursa privata
Am primit in decursul anilor 2007-2008 burse private de la diferite institutii bancare fiind studenta. Ieri m-am trezit acasa cu o adresa de la Administratia financiara locala prin care mi se cere sa ma prezint sa-mi declar veniturile. Trebuia sa platesc impozit de 16 % si majorarii? Poate si o amenda!
Cartelul Alfa are greva de solidaritate in data de 5 iunie 2009 ora 09. Noi ca si sindicat afiliat trebuie sa indeplinim procedura prealabila necesara. Care este aceasta?
Un salariat bugetar contractual este invitat la efectuarea cerecatarii disciplinare prealabile, cercetare ce va fi facuta de o singura persoana, fapt stipulat in Codul muncii.
Acest fapt nu este contrar prevederilor din Contractul unic la nivel national unde se specifica ca cercetare abaterii disciplinare se face de o comisie , comisie in care trebuie trebuie numita si un reprezentatnt al sindicatului din care face parte persoana cercetata? Eu ce ar trebui sa fac? Sa le dau pace si daca propun o sanctiune disciplinara sa o contest?
La noi de ce secretara primariei(care primeste corespondenta si o distribuie dupa repartizare pe compartimente) si casierele(de la impozite si taxele locale) sunt functionari publici?
Raspuns-pentru ca s-a dorit un salariu mai mare.