avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate Sbalcanu

Activitate Sbalcanu

Buna ziua,

In cazul inchirierii unui apartament in regim hotelier (AirBnb, Booking, sau prin oricare alta firma) este necesar acordul vecinilor? In blocul in care locuiesc, proprietarul apartamentului de sub mine, inchiriaza apartamentul in regim hotelier. Problema este ca nu ii pasa ce fel de persoane vin, iar, de obicei, acestea considera ca acel apartament este un loc in care pot sa tina chefuri si sa faca galagie (dupa ora 22:00). Am incercat sa sun la politia locala iar problema se rezolva, dar doar temporar (pana cand vin alti chiriasi). Am incercat de asemenea sa vorbesc si cu proprietarul (de fiecare data promite ca o sa aiba grija dar o saptamana mai tarziu, aceeasi problema apare).
Se poate face ceva in cazul acesta?

Multumesc,
Sebastian
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns, o sa contactez un avocat si vom intocmi un acord la acesta.

O zi buna
Buna ziua,

Se poate intocmi un act ce sa ateste confidentialitatea unor date intre doua persoane fizice? Daca da, mi-ai putea da un exemplu va rog ?

Problema mea este urmatoarea: Impreuna cu un coleg am inceput sa lucram la o aplicatie (ideea si bussiness logic-ul este complet a lui, codul este integral al meu). Intre timp au aparut niste discutii si am decis sa nu mai continuam impreuna. As dori sa intocmesc cu el un anume act, unde suntem acoperiti amandoi. Eu nu o sa ii folosesc ideea pentru a incepe o alta colaborare iar el nu imi va folosi codul scris pentru a-si continua ideea cu altcineva.

Multumesc
Buna ziua,

Se poate incheia un acord de confidentialitate intre doua persoane fizice ?
Problema care o am este in felul urmator: Impreuna cu un alt coleg am inceput sa scriem o aplicatie (ideea de aplicatie este a lui, codul este integral al meu). Din pacate au intervenit anumite discutii si nu o sa mai continuam impreuna. As dori sa semnez un act astfel incat eu sa ma angajez sa nu ii folosesc ideea iar el sa nu imi foloseasca codul scris, pe o anumita perioada de timp.

Pot face asa ceva ?

Multumesc
Buna ziua,

Am achizitionat un imobil intr-un cartier nou.
Pe contractul de vanzare-cumparare, locul de parcare aferent apartamentului este de 19 mp, dar in realitate acesta nu are nici macar 13 mp.

Ce as putea face in aceasta situatie ?

Multumesc
Am inteles, va multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns. Contractul de vanzare cumparare este semnat dar tranzactia sumei de bani inca nu am finalizat-o. Este vreo posibilitate sa depun o cerere pentru acele despagubiri si sa le si obtin chiar daca contractul de v/c l-am semnat dar suma de bani datorata inca nu a fost transferata ?

Va multumesc
Buna ziua,

In 10.2016 am semnat un antecontract cu un dezvoltator imobiliar in privinta unui imobil. In antecontract este specificat faptul ca daca ei intarzie peste o anumita perioada de timp, trebuie sa plateasca despagubiri. Intrebarea mea este, daca intre timp am semnat contractul de vanzare cumparare cu dezvoltatorul, mai este valabila acea parte din antecontract cu despagubirile ?

Va multumesc