avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate barbq

Activitate barbq

Răspuns la discuția munca la negru
Sesizarea am facut-o joi, numai ca nu m-am gandit ca trebuie sa depun probe anexate la sesizare. Trebuia sa depun probe odata cu sesizarea sau le pot depune mai tarziu ?
Nu mai prestez activitate la firma respectiva.
Răspuns la discuția munca la negru
Multumesc mult de informatiile oferite. Presupun ca o sa trebuiasca sa fac dovada ca am lucrat acolo. Ar putea fi considerate ca proba email-uri trimise de mine de pe contul de email al firmei, mi s-a creat un cont de e-mail din a doua zi de munca.
Răspuns la discuția munca la negru
As putea sa cer sa mi se treaca in cartea de munca perioada lucrata, daca da cui trebuie sa ma adresez pentru aceasta ?( Nu vreau sa pierd vechimea in munca) Sincer pe mine nu ma ajuta daca ei primesc amenda. M-ar ajuta sa mi se treaca in cartea de munca perioada lucrata si sa-mi fie platite taxele catre stat. Personal ma simt inselat de felul cum au procedat, puteau sa-mi spuna de la inceput cum stau lucrurile si nu as fi acceptat sa lucrez pentru ei.
La inceput mi-au spus ca o sa-mi dea net pe cartea de munca 1200 RON si o sa-mi deconteze cheltuielile de transport pana la aeroport si ca o sa-mi faca contractul incepand cu 1 iunie. Pe urma au inceput sa ma amane cu incheierea contractului si mi-au zis ca nu vor sa-mi dea 1200 RON pe cartea de munca si ca o sa-mi dea salariul minim pe economie si diferenta pana la 1200 RON o sa-mi dea la negru fiindca ei nu vor sa plateasca taxe la stat. Le-am zis ca nu sunt de acord cu asta si ca ii rog sa-mi faca contractul asa cum ne-am inteles.Mi-au prezentat contractul in alb si neclar tiparit, abia se intelege, fiind o fotocopie de calitate slaba. Nu am semnat. Mi-au zis ca din cauza mea nu o sa poata face contractul fiindca nu vreau sa semnez. Ma simt abuzat si inselat. Nici cheltuiala cu transportul nu au vrut sa mi-o deconteze, fiindca ei nu stiu daca se poate deconta. Unde mai pui ca mi-au cerut sa ma duc cu masina mea sa le fac diferite transporturi de colete.
In alta ordine de idei exista un site sau o autoritate publica unde se stocheaza date despre firme si oameni care conduc firme sa stiu daca ma angajez in alta parte sa ma feresc de asemenea practici si eventual cu informatia referitoare la numele administratorului societatii si al firmei sa ajut alti oameni sa nu treaca prin ce trec eu ?
Răspuns la discuția munca la negru
ok si daca fac sesizare ce se intampla dupa aceea ?
Discuție munca la negru
daca lucrez la o firma de doua luni si ma tot plimba cu zaharelul referitor la semnarea contractului, iar acum mi se cere sa semnez contractul in alb, iar eu cred ca nu e ok, si mi se spune ca din cauza mea nu se poate face contractul, ce as putea sa fac legal sa-mi apar drepturile : vechime, contributii CAS.
multumesc mult de raspuns, eu personal il consider complet si cred ca e bine ca v-am pus aceasta intrebare, as fi facut o greseala sa ascult un sfat neavizat
as vrea sa infiintez o casa de expeditie. e obligatoriu sa obtin o licenta de la ARR ( Autoritatea Rutiera Romana ) ca sa pot functiona ? am un prieten care imi zice ca nu am nevoie de asa ceva, dar nu e avocat si mie mi se pare cusuta cu ata alba sa zic ca nu fac operatiuni de transport sau activitati conexe cu activitatea de transport. El imi zice ca daca aranjez ca marfa unui client sa fie transportata de un transportator atunci eu nu ma inscriu in societatile care au nevoie de licenta. Chiar pare vadit enervat de discutie , probabil fiindca el are o casa de expeditie. Nu stiu ce sa cred . Aveti o parere
Răspuns la discuția ore neplatite
nu exista un sistem de condica sau de pontaj de care sa am cunostinta
Discuție ore neplatite
Lucrez pentru o banca, in mod repetat si nu din cauza mea sunt nevoit sa stau peste program, cel putin o ora. Conform contractului de munca semnat trebuie sa primesc ore libere sau plata dubla pentru orele lucrate peste program. Am cerut sefului direct sa ma lase sa vin mai tarziu, dar nu a fost de acord. Ma simt nedreptatit si simt ca imi sunt calcate drepturile, chiar nu inteleg de ce au mai pus in contractul de munca chestia asta cu oerele libere sau plata dubla ? Am inteles ca altor salariati li se respecta contractul.
Ce pot face sa mi se respecte contractul ?
sora mea mi-a zis ca acea persoana o sa faca cladirea pe numele ei
terenul nu e folosit
avem o casa si niste magazii acolo si niste pomi