avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate coromadaniel

Activitate coromadaniel

Buna ziua,

Mi s-a intocmit un raport disciplinar de catre superiorul meu, in consecinta fiind invitat la Dept. de Resurse Umane peste un numar de zile pt a lamuri chestiunea. Precizez ca nu stiu ce contine acest Raport si mi s-a refuzat punerea la dispozitie a lui, desi am cerut in mod express acest lucru, pt a-mi pregati eventuala argumentatie.
Mi s-a precizat ca la momentul intocmirii comisiei si inceperii discutarii raportului voi putea sa-l vad.
Doresc sa stiu daca este legal sa ti se refuze dreptul de a vedea ce contine acest raport, inaintea dezbaterilor.

Multumesc

Răspuns la discuția impozit sau pomana?
de fapt nu cred ca e pomana ci... bani luati cu "japca", scuzati limbajul neacademic.
cind e de colectat banul public, exista legi care mai de care dar cind le ceri socoteala pt banul dat, deodata nu mai sint legi...
Multumesc pt raspuns, desi asteptam sa mi se confirme "abuzul" , pt ca eu tot abuz il consider...atita timp cit sint 2 chestiuni diferite. Daca vor sa rezolve problema cu habitatul n-au decit sa-mi trimita citatie/alte cereri pt rezolvarea situatiei, dar nu sa ma poarte pe drumuri si sa amestece "borcanele"...
Precizare: nu sint inclus in numarul de persoane pt care se plateste taxa de habitat, pt simplul motiv ca nu mai stau cuparintii mei, ce relevata are informatia? poate muncesc in afara tarii, poate nu stau nicaieri, nu vad relevanta. Se creeaza un precedent (daca nu s-a creeat deja), in care se tolereaza astfel de abuzuri iar situatiile urgente se tergiverseaza la nesfirsit...halal reforma administratiei/etc...
in afara de solutia Dvs, cui ma pot adresa pt sesizari si revolvarea problemei vis-a-vis de certificatul fiscal?

Multumesc.
Buna ziua,

Nefiind in domeniu, imi cer scuze daca subiectul propus nu isi are locul pe aceasta "ramura".
Iata faptele: am parcurs toti pasii necesari pt achizitionarea unui autoturism prin programul rabla pina an ajuns la SPIT (Serviciul public de impozite, taxe si alte venituri ale bugetului local) de unde trebuie sa ridic, in baza unor documente cerute de dumnealor, Certificatul fiscal al "rablei". Am prezentat toate documentele cerute oficial (nu le mai enumar aici) si surpriza: mi se conditioneaza eliberarea Certificatului fiscal de faptul ca nu apar la taxa de habitat (casa fiind pe numele parintilor mei, eu neaparind in sistem). Ca o info suplimentara: parintii mei sint cu grad de invaliditate si au reduceri pt habitat, s-au mutat la tara, nu stau in imobil decit eu singur. Oricum, taxa de habitat pe anul in curs este platita. Mi se cere sa fac/semnez tot felul de declaratii (ex Declaratie de impunere-Persoane fizice) si sa aduc tot felul de documente iar timpul meu este si asa limitat, in sensul ca de fiecare data trebuie sa lipsesc de la munca...
Ma intreb daca este legala aceasta conditionare? Ce legatura are Cert. fiscal pt Rabla cu taxa pe Habitat?

Multumesc pt lamuriri.
Buna ziua,

Sint angajat la o societate comerciala, am dreptul la 22 zile de concediu de odihna anual. Din acest concediu mai aveam un "rest" de 2 zile programate in Decembrie.

In cursul acestui an, din cauze obiective, am stat in concediu medical 21 de zile.

Am fost anuntat ca cele 2 zile de concediu de odihna mi-au fost "anulate" din cauza ca am avut cele 21 zile de medical., pe motiv ca mi s-au recalculat zilele efective de munca din societate scazindumi-se si zilele de CM.

Mentionez ca anul trecut am avut o situatie similara (chiar mai multe zile de medical decit anul asta) si nu mi s-a anulat nici o zi din CO aferent pe anul trecut.

As vrea sa stiu daca este corecta motivatia si ce se poate face in acest sens?

Multumesc
Buna ziua,

Buna ziua,
Bunica mea a cumparat o suprafata de pamint (liber de sarcini) in anul 2000 cu act de vinzare-cumparare. Alt document nu stiu sa se mai fi emis in legatura cu aceasta proprietate. Bunica a decedat apoi in 2003. Unicul sau fiu (tatal meu) nu a facut nici-un demers pt trecerea acestei proprietati pe numele sau tocmai din acest motiv: e unic mostenitor. Pe aceasta proprietate parintii mei au ridicat si o casa care pina in acest nu are autorizatie de constructie. Mentionez ca proprietatea este in extravilan. Cei de la Primaria comunei respective ii "ameninta" pe parintii mei ca isi pot pierde pamintul, amenzi, etc. din cauza acestei situatii (drept proprietate/aut constructie casa).
As vrea sa stiu ce s-ar putea intimpla in continuare daca, in afara ce costurile aferente, nu fac nimic in acest sens si ce s-ar intimpla daca incep demersurile pt intrarea in drepturi pt proprietate si pt emiterea unei autorizatii de constructie pt casa . Mentionez ca autorizatia nu a fost scoasa de la inceput (anul 2000 cind a inceput constructia casei) din cauza ca nu exista plan de urbanism sau asa ceva in acel moment, cel putin asa li s-a spus de la Primarie.
Multumesc.
Răspuns la discuția Spor vechime
Iata ca a aparut si Actul aditional (valabil incepind ci 1 Mart. 2008) cu pricina referitor la sporul de vechime in CCM-ul nostru:

"Pentru salariatii existenti in societate la data de 01.03.2008 se introduce in salariul de baza sporul de vechime asa cum a fost calculat si acordat in luna februarie 2008."

Si bineinteles s-a anulat articolul cu grila de acordare a sporurilor pe care o stiti cu totii din CCMN.
Faptul ca sporul il raporteaza la salariul de baza din Martie 2007 ramine valabil dar nu-l mentioneaza in Actul aditional.
Exemplu: Teoretic la un salariu de baza de 1800 de lei aplicat de la 1 Martie 2008 sporul de vechime de 10% adaugat la sal. de baza este de 180 ron, nu? deci ar trebui sa avem un sal. de baza de 1980 ron.
Ei, nu e asa...e mai putin (pt ca se raporteaza la un salariu mai mic).
e corect? ramine ca solutie ITM-ul?

Multumesc
Răspuns la discuția Spor vechime
Multumesc
Răspuns la discuția Spor vechime
Daca in cazul meu e stipulat in CCM pe unitate ca am dreptul la spor vechime, atunci cum ramine cu introducerea lui in salariul de baza? daca mi-l vor introduce in salariul de baza dar mi-l "ingheata" adica am 10% si de acum inainte ramin cu 10% in sal. de baza, e corect? am mai spus, peste citeva luni trec la 15%, e corect sa pierd bani? in acest fel nu voi ajunge la 25% niciodata...
in rest e clar, pot face sesizare la ITM ca nu mi s-a acordat corect sporul de vechime.

Multumesc
Răspuns la discuția Spor vechime
Multumesc mult, asa voi proceda.