avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate LIUTA

Activitate LIUTA

Răspuns la discuția Asociatie familiala
reg jurnal incas si plati la completat atunci, dar reg inventar nu a fost completat. stiu ca are doar o casa de marcat ca ob de inv si ...cam atat, nu a mai cumparat pe firma altceva. Deci trec doar casa de marcat !
Răspuns la discuția descarcare gestiune
pt. cosacupetre:
e f. bine asa, eu calculez la fel si m-am documentat inainte sa fac asa!
Buna seara!
imi poate spune cineva o asociatie familiala avand ca obiect comert cu imbracaminte cum completeaza Registrul inventar? in afara de Reg.jurnal mai trb sa completeze si alte registre?
e o asoc fam. din 2007 care nu a completat reg inv.
nu exista un model, trebuie doar sa dea o decl de confirmare ca indeplineste crit de calif, ca le va pune la disp. Comisiei de eval la solicita acestora si sa le enumere:
a)docum care dovedesc sit pers a ofertantului:
-..................
-..............
b) docum care dovedesc capac de exercitare..:
-...............
-..................
c).............
tot ce reprez doc de calificare

Răspuns la discuția Act aditional
Raspuns la :Vedeti sa fie motivata Achizitia directa cu Nota justificativa din art.5 al HG 925!

Nota justif cf art.5 din HG 925 NU se face pt achizitie directa. se face doar atunci cand nu este licitatie deschisa sau restransa ci doar pt celelalte -vezi ART.5 HG 925 alin.2 -3 si art 20 si 18 din OUG.

Răspuns la discuția Acord cadru
a fost ofertare pe loturi sau nu?
daca da atunci trb 4 acorduri, 4 contracte subsecv.
daca nu se face 1 acord , 1 contract subsecv
in nici un caz 4 acorduri si doar 1 contract subsecv
art.65 lit.b) obiectul contr subsecvent trebuie sa fie obligatoriu acelasi cu cel al acordului cadru.
Răspuns la discuția cum e cu 85%?
este stabilit prin art.36^1 HG alin.1) ca este pret neobisnuit de scazut daca pretul ofertat este mai putin de 85% din val estimata.
prin art.36^2 HG este obligatia AC sa ceara justificarea pretului ofertat.daca e justificat se admite oferta daca nu e bine fundamentat se respinge.
Oricat ar fi pretul ofertat sub pragul de 85% din val estim se cer justificari, este obligatie.
Pt exemplificare tin sa va spun ca am avut de curand o contest la CNSC deoarece castigatorul avea oferta in val de 84,95% din val estim, la care nu am cerut justif, si decizia a fost admiterea contest si reeval ofertelor. Am reevaluat, am cerut justificari, l-am dat din nou castigator si am incheiat contractul.
Discuție termen CCR
Buna ziua!
Stie cineva in cat timp se solutioneaza la CCR o plangere sau contestatie cum s-or numi "actul de neconstitutionalitate" pe care-l invoca anumiti interesati in proceduri
Răspuns la discuția documentele constatatoare
Nu, achiz directe se limiteaza doar la la prevederile art. 204 alin. (2). din OUG (vezi art.19 din OUG)
din moment ce nu ati depus garantie de part nu are ce sa va retina, dar daca particip la licitatie si va respinge conestatia vi se va retine din garantie, e obilgatia AC.
Daca contestati si nu participati la licit si va respinge garantia nu are de unde sa va retina ceva