avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Clark

Activitate Clark

Buna ziua, voi incasa vreo 49.000 lei de la Fondul Proprietatea si nu stiu cum sa procedez. Eu imi platesc singur asigurarile de sanatate si ar cam trebui sa platesc iar , din noiembrie, pentru inca un an. Dar oricum voi mai plati la anul si ma gandesc ca nu se va lua in considerare plata pe care trebuie s-o fac acum asa ca ma gandesc sa platesc CASS -ul la anul, in primavara , cand va trebui sa depun declaratia unica. Nu sunt angajat cu carte de munca. Cum ar fi bine sa fac ?
Buna ziua. Am parcat mașina in zona Parcului National pt a merge cu copiii in parc. Am stat cam 4 ore. La întoarcere bara spate era un pic înfundată . Cum se procedează in cazul in care asiguratorul meu la care am Casco îmi cere un PV de la poliție cu cauze și împrejurări ? Mentionez ca pe verso-ul Autorizației de reparație am ștampila cu “Lovit in parcare , autor necunoscut” ? Mi se refuza decontarea datorită lipsei procesul verbal care am înțeles ca nu se eliberează in cazul meu specific. In zona in care am găsit mașina lovită nu exista camere video. Mulțumesc
Răspuns la discuția Loteria bonurilor fiscale?
Deci ?
Buna ziua,

Expun mai jos urmatoarea situatie in care ma aflu.
Anul trecut in luna mai am semnat un contract de vanzare - cumparare pentru un teren pe care cumparatorul se obliga ca pana la data de 31 decembrie 2016 sa edifice un imobil P+2.
Obligatiile lui fata de mine se stingeau fie prin dare in plata (cedarea catre mine a unui apartament in respectivul imobil) fie prin plata unei sume de bani. Cum niciuna dintre aceste modalitati nu va fi pusa in practica se pare ca trebuie sa apelez la pactul comisoriu prevazut in contract.
Pe scurt se specifica clar ca daca nu se face dovada achitarii sumei respective de bani "intervine rezolutiunea contractului de vanzare cumparare de plin drept si fara punere in intarziere a debitorului si fara sa fie necesara vreo alta formalitate prealabila sau interventia instantei judecatoresti (pact comisoriu conf. art. 1.553 din CC), partile fiind puse in situatia anterioara".
Acum, avand in vedere ca se specifica clar ca nu trebuie sa mai fac o punere prealabila in intarziere a debitorului si ca rezolutia e convenita sa rezulte din simplul fapt al neexecutarii , mie imi ramane de compus o declaratie unilaterala de rezolutiune pe care s-o transmit debitorului.
Solicit pe aceasta cale sa mi se transmita, prin mesaj personal sau prin intermediul forumului, modalitatea de incheiere a acestei aventuri. De asemenea doresc sa stiu mecanismul prin care redevin proprietar al terenului, durata de timp necesara si costul care mi se va solicita pentru aceste servicii juridice.
In cazul in care mai este necesara o recunoastere in instanta a valabilitatii pactului comisoriu doresc sa stiu ce sume mai am de plata (taxa de timbru, etc) si daca pot sa-mi recuperez de la debitor aceste cheltuieli judiciare sau/si cele cu consultanta juridica.

Va multumesc

Răspuns la discuția Decizie de impunere ANAF CASS
mda, forcingul de a strange bani la buget cu orice pret face victime ... stai linistit: daca aveai un depozit de 100 lei si inregistrai o dobanda de 2 lei plateai tot 468 lei , ca pt venituri de 700 lei / luna
asa e legea ... traiasca cine a facut-o ! :whistle:
Pentru cine mai este interesat !
Iata ca la un an de la intrebarea mea am primit azi de la ANAF recomandata prin care mi s-a transmis formularul 630 "Decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate" - Anul 2012
Datorita faptului ca actiunile au avut o valoare mica am fost taxat la salariul minim de 700 lei (pt anul 2012) x 12 luni = 8400 lei baza de calcul ; rezulta 468 lei total general de plata.
Deci CASS-ul nu este cuprins in decizia de impunere din anul respectiv ci iti este transmis ulterior, dupa cativa ani ... :-/
Tot e bine ca nu au bagat si penalitati. Scrisoarea este intocmita in decembrie 2014 : a facut 5 luni pana la mine la usa.

revin, am vorbit telefonic cu un avocat specializat in insolvente si m-a sfatuit sa trec anumite clauze in contractul de vanzare cumparare cu plata in rate:

"1. Pretul stabilit se va achita prin compensare cu un apartament compus din _ camere, hol, dependinte, etc si cota parte indiviza de __% . In cazul in care nu se achita pretul la termenul stabilit contractul va putea fi reziliat de plin drept, fara somatie , punere in intarziere sau judecata, partile fiind repuse de drept in situatia anterioara incheierii actului.
2. Pentru neindeplinirea platii pretului catre vanzator, cumparatorul este de acord sa piarda cu titlu de daune interese in favoarea vanzatorului toate investitiile efectuate pe imobil
3. Pana la plata integrala a pretului descris anterior la punctul 1. se va institui privilegiul vanzatorului atat pe teren cat si pe constructia edificata pe teren"

nu stiu daca am retinut bine ceea ce mi-a spus telefonic, eram in masina nu am putut sa imi notez, pare logic si (aproape) sigur ca imi ating scopul daca adaug aceste clauze la contractul ce vanzare cu plata in rate ?
apreciez daca mai primesc un ok si de la un moderator de pe acest forum
Buna ziua,
Am un teren in Bucuresti de 300 mp si am primit o oferta din partea unui dezvoltator imobiliar in sensul asocierii: eu vin cu terenul iar dansul cu o constructie de P+2 urmand ca eu in final sa primesc un apartament cu 4 camere.
Nelamurirea mea este cum as putea minimiza riscurile ca afacerea sa nu se termine prost pentru mine , dezvoltatorul imi propune un contract de vanzare cumparare cu plata intarziata pentru ca sa poata face in nume propriu toate demersurile necesare: acord vecini, autorizatie de constructie, utilitati, etc.
Mie aceasta varianta mi se pare un pic ciudata, practic el intra in posesia terenului. Eu m-as fi gandit ca ceva de genul: la sfarsitul lucrarii cand eu intru in posesia apartamentului finisat si racordat la utilitati sa semnez si eu ca imi cedez terenul.
Mentionez ca dansul doreste sa vanda restul de apartamente.
Multumesc anticipat pentru raspuns
bun deci am aflat doua chestii importante:
1. in decizia de impunere va fi specificata si cota CASS intr-o rubrica separata presupun
2. cu ocazia aceasta voi intreba si daca se mai aplica in cazul meu plata contributiei CASS referitoare la persoanele fara venit avand in vedere ca deja voi avea venit din chirie (care-i mai mare decat salariul minum pe economie)
Evident doamna ca actiunile au fost declarate la momentul respectiv prin depunerea formularului 225
Dar nu mi-a venit nicio notificare/somatie prin posta, nici contul nu mi-a fost poprit ! Repet , la momentul respectiv nu exista obligatia de a plati ceva la CASS , la ce conditii iti ofera un spital de stat e de preferat sa ma asigur la privat