avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate cristina30

Activitate cristina30

Buna ziua,

As dori sa va consult intr-o problema referitoare la salariile functionarilor publici. La inceputul anului acesta am fost promovat de pe functia de Consilier asistent pe functia de Consilier principal acordandumi-se treapta 3 de salarizare. Conform Anexei III exista 3 trepte de salarizare pentru funcţionarii publici de execuţie definitivi:

1. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 1 de salarizare;
Studii Superioare;
Coef de baza 2,60;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,70 2,85 3,00 3,15 3,30

2. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 2 de salarizare
Studii Superioare;
Coef de baza 2,50;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,60 2,70 2,85 3,00 3,15

3. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 3 de salarizare (aici sunt momentan incadrat #-o )
Studii Superioare;
Coef de baza 2,40;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,40 2,50 2,65 2,80 2,95 3,1

Puteti sa-mi explicati va rog:

- care sunt conditiile de modificare a coeficientilor in cadrul aceleasi trepte de salarizare
- care sunt conditiile de trecere de la o treapta de salarizare la alta in cadrul aceleasi functii(Consilier grad profesional principal)
- care este modul de calcul al salariului ? Mentionez ca nu beneficiez de nici un spor.

Va multumesc anticipat,
Buna seara,

As dori sa va consult intr-o problema referitoare la salariile functionarilor publici. La inceputul anului acesta am fost promovat de pe functia de Consilier asistent pe functia de Consilier principal acordandumi-se treapta 3 de salarizare. Conform Anexei III exista 3 trepte de salarizare pentru funcţionarii publici de execuţie definitivi:

1. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 1 de salarizare;
Studii Superioare;
Coef de baza 2,60;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,70 2,85 3,00 3,15 3,30

2. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 2 de salarizare
Studii Superioare;
Coef de baza 2,50;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,60 2,70 2,85 3,00 3,15

3. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 3 de salarizare (aici sunt momentan incadrat #-o)
Studii Superioare;
Coef de baza 2,40;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,40 2,50 2,65 2,80 2,95 3,1

Puteti sa-mi explicati va rog:

- care sunt conditiile de modificare a coeficientilor in cadrul aceleasi trepte de salarizare
- care sunt conditiile de trecere de la o treapta de salarizare la alta in cadrul aceleasi functii(Consilier grad profesional principal)
- care este modul de calcul al salariului ? Mentionez ca nu beneficiez de nici un spor.

Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Concediere
Multumesc ptr raspunsurile prompte. Azi am primit decizia de concediere (asa cum anticipasem) si apelez la dumneavostra ptr a ma consilia in gasirea unei solutii de contestare in instanta (daca mai e cazul). Daca ma ajutati cu cate o adresa de e-mail v-as trimite documentul ptr a vedea daca se mai poate face ceva .

Adresa mea este c.mihai84@yahoo.com

Va multumesc
Discuție Concediere
Buna ziua,

Lucrez la o societate (S.C ... S.A) care are 1 birou central si 8 regionale . Eu lucrez in cadrul unei regionale pe o functie ce se regaseste doar intr-una din organigramele celorlalte regionale. Recent sefii de regionale au primit sarcina de a reface organigramele si am auzit ca colegii care ocupa f-ctii similare cu a mea (in alte regionale) si-au cerut mutarea pe f-ctii inferioare sau mutarea la centralul societatii. Intrebarea mea este ce credeti ca se intampla :

- urmeaza concedieri si avand in vedere bunele relatii cu managementul baietzii au aflat si se muta pe f-ctii ce nu vor fi afectate ?
- daca da , se pot pastra unele functii in centralul societatii si desfiinta in restul regionalelor ?
- daca da, ce se intampla cu cei ce ocupa f-ctii ce nu mai apar pe noua organigrama: concediere sau angajatorul le poate oferi o alta f-ctie

Va multumesc si as aprecia un raspuns cat mai urgent,

Cris
Buna ziua ,

As avea o intrebare referitoare la fisa de lichidare .
In luna ianuarie 2011 cu ocazia schimbarii locului de munca in cadrul aceleasi societati (datorita schimbarii domiciliului) mi-a fost intocmita nota de lichidare (exact ca si in cazul in care as fi plecat din firma) ocazie cu care am predat toate obiectele de inventar ce le aveam inclusiv cartela GSM.
In data de 7 februarie se trezesc cei de la financiarul regionalei de unde am plecat ca ma invita la casierie sa platesc c/v depasirilor convorbirilor telefonice aferente lunii noiembrie 2010 .
Doresc sa va intreb daca este legal ceea ce -mi cer in conditiile in care mi-a fost intocmita fisa de lichidare .
Ce faceau daca plecam de tot din firma si aveam fisa de lichidare ??

Multumesc ,
Răspuns la discuția Contracte comerciale
Multumesc
Buna seara ,

Va rog sa-mi explicati care sunt diferentele majore dintre contractele de prestari servicii si cele de asociere . #-o
Va multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez deoarece am o situatie neplacuta cu un politist de la Pol. Rutiera Satu Mare.
In data de 8.12.2008 am primit un telefon anonim (cu nr ascuns) prin care un politist numit [EDITAT] m-a invitat la sediul politiei ptr a-mi cere unele lamuriri . M-am prezentat in 10 min. si mi-a fost adus la cunostiinta ca exista o plangere impotriva mea referitoare la un incident rutier . Cica cu mai mult de 48 de ore in urma in trafic fiind am atins cu partea stanga a autoturismului meu un alt participant la trafic. Evident am cerut dovezi in acest sens si mi-a fost aratata o mica zgarietura pe masina mea dar care era in alt loc fata de zgarieturile de pe celalalt autoturism . Drept urmare politistul mi-a intocmit proces verbal suspendandu-mi permisul (ptr neprezentare in 48 de ore de la incident la sediul politiei) si m-a amendat cu 4 mil de lei. Eu am contestat PV si pe baza certificatului de grefa mi-am ridicat permisul. Poltistul afland ca am contestat PV a luat legatura cu reclamantul (care-i este prieten) si a adus un martor care a declarat ca eu as fi vinovatul . Am urmat procesul in urma cxaruia instanta di Satu Mare a respins plangerea contraventionala depusa de catre mine (in calitate de petent) in contradictoriu cu intimatul Pol Satu Mare si admite cererea de interventie accesorie in favoarea intimatului (pagubitul) . Astfel sunt obligat sa-l despagubesc pe pagubit si mi se suspenda permisul pe 30 de zile .
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare deoarece nu am produs acest eveniment rutier si este nedreapta sentinta(ce nu este definitiva) primita.
Nu stiu daca am fost destul de explicit dar in caz contrar va stau la dispozitie cu lamuriri suplimentare.

Va m,ultumesc anticipat .

Va multumesc
Buna ziua ,

Luna viitoare termin concediul de maternitate de 2 ani si doresc sa ma intorc la servici.. Va rog sa-mi spuneti daca am de facut vreun demers catre Primarie sau Directia Muncii in acest sens ,

Va multumesc.