avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Hypyaa27

Activitate Hypyaa27

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, iar în cazul concedierii ce se întâmplă cu stimulentul de inserție?îl primește în continuare sau se întrerupe pana își găsește un alt loc de munca?
Buna ziua!
După reluarea activității la locul de munca din concediu creștere copil angajatorul are dreptul de a concedia angajatul astfel lundu-i dreptul la stimulentul de inserție?multumesc
Buna ziua!Sunt din Pitesti si o sa se introducă taxa de salubrizare.intrebarea mea este daca un bebeluș de 6 luni trebuie pus la număr?Va multumesc!
Răspuns la discuția Alocație copil
Cat v-a fi mai exact alocația copiilor începând cu 1 ianuarie 2020?

Cornel Vasile a scris:

Cuantumul alocației de stat pentru copii se majorează anual cu 100% din rata medie anuală a inflației, începând cu data de 1 ianuarie 2020.

Discuție Alocație copil
Buna seara!
Se dublează alocațiile copiilor de la 1 ianuarie 2020?
Multumesc!
Discuție Succesiune
Un om X avea 2 băieți.
Unul dintre baieti a murit si a lasat 3 copii.
Omul X a murit.
Trebuie facuta succesiune între un băiat si cei 3 copii am celui de-al doilea băiat care a murit.
Însă unul dintre cei 3 copii este in Italia si refuza sa vina la.succesiune sau sa faca procura.
Întrebarea este cum se procedează în cazul în care el refuza?trebuie dat in judecata?
Multumesc si sper ca am povestit pe înțelesul vostru.
Buna seara!Se dau bani de la stat la nașterea unui copil?ambii părinți avem reședința în Pitesti!Multumesc!
Răspuns la discuția Administrație Bloc!
Va multumesc frumos doamna Ynocentta!

ynocentta a scris:

Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige proprietarul sa prezinte releveul apartamentului decat in situatia interventiilor asupra acestuia-daca au fost executate modificari fata de proectul initial al cladirii,respectiv apartamentului
In situatia dv cand sunteti proaspat proprietar este necesar sa prezentati documente justificative care sa demonstreze ca nu au fost executate interventii la apartament si ca suprafetele coincid cu datele din cartea tehnica a constructiei

Răspuns la discuția Administrație Bloc!
Va multumesc pentru raspuns.Intrebarea mea a fost daca exista o lege (si care anume) sa ma oblige sa duc Releveul la administrator in conditiile in care nu s-a modificat nimic in apartament.Mi sa cerut Releveul sa vada suprafața utila si totală a apartamentului si nici decum ca as fi modificat ceva.

Bloc Expert a scris:

Si cu ce va incurca asa de tare sa le dati si desenul ala? Daca nu sunteti obligat de vreo lege nu puteti avea legaturi cordiale cu vecinii?
In releveu se pot observa eventuale modificari care au fost facute / se fac la apartament.

Salutare!Am cumparat de curând un apartament într-un bloc.Mi s-a cerut de la administrația blocului copie CI si copie contract act de vanzare-cumpărare.
După mai bine de 6 luni se trezeste doamna administrator si cu domnul președinte ca vor si Releveul apartamentului cu pretextul că sa vada câți metri are apartamentul pentru a le folosi la cota indiviza.In contract de V-C scrie câți metri pătrați are apartamentul si utili si total.
Conform legilor din România sunt obligat să ii dau Releveul?Va multumesc anticipat!