avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin3006

Activitate Cosmin3006

Observ la tot mai multe magazine ca in sectiunea “termeni si conditii” apar asa numitele “comenzi speciale” (comenzi de produse care nu se afla in stocul magazinului uzual) de produse care nu pot fi returnate, cu exceptia cazului in care acestea sunt defecte.

Cat de legala este aceasta practica?
Am trimis notificare catre locul de munca pentru incetarea contractului de drepturi de autor. Cei de acolo mi-au transmis ca o sa ne intalnim pentru semnarea documentelor abia dupa incetare, adica dupa perioada de preaviz.

Eu inca nu am semnat contractul la noul meu loc de munca.

Intrebarile sunt urmatoarele: 1. Pot sa semnez contractul la noul loc de munca inainte de data incetarii contractului la vechiul loc de munca? 2. E normal sa semnezi documentele la vechiul loc de munca abia dupa incetarea contractului?
Dinamo vinde bilete virtuale la meciul, din Cupa Romaniei, cu FCSB. Spun “virtuale”, deoarece meciul se va juca fara spectatori. Biletele sunt vandute pe site-ul bilete.ro, iar pe acestea scrie ca partida se va desfasura pe Arena Nationala. In realitate, meciul se va juca pe stadionul “Stefan cel Mare”, o arena cu mult mai putine locuri decat Arena Nationala.

Intrebare: Este legal sa vinzi bilete (chiar si virtuale) pe alt stadion decat cel pe care se joaca meciul?
Pentru a vinde produse pe Facebook / OLX si alte platforme online, legea ma obliga sa-mi infiintez o firma, sa emit bonuri, etc?
Am achizitionat o masina second hand de la un dealer, insa nu am ajuns, inca, sa o inmatriculez pe numele meu. Doresc sa mi fac o asigurare rca online, insa, daca bifez “in vederea inmatricularii”, mi se cere fisa fiscala pe numele meu, fisa pe care nu o am, inca. Intrebarea este urmatoarea: pot face asigurarea pe inmatricularea fostului proprietar?
Doresc sa mi infiintez o firma, insa, din ce inteleg, am nevoie de un contract de comodat pentru spatiu.

Exista vreo solutie prin care sa rezolv problema acestui contract de comodat, daca nu are cine sa imi “imprumute” un spatiu pentru a face acest contract?
Buna seara.

Am un anumit abonament de telefonie, de aproape doi ani, la un operator. Luna aceasta factura mea a fost mai scumpa deoarece mi-a fost schimbat abonamentul. Cand am sunat la dispecerat, mi s-a spus ca eu am fost anuntat ca abonamentul meu iese din oferta si ca voi fi portat pe un alt abonament. Nu am fost anuntat de nimeni de acest lucru.

Acum va intreb: Atata timp cat eu aveam contract pe un anumit tip de abonament, se poate sa ma treaca pe un alt abonament doar pentru că acel abomanament nu mai este in ofert?
Buna ziua,

Spuneti mi, va rog, de ce autorizatii am nevoie pentru amplasarea unui automat de cafea?

Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda


Cosmin3006 a scris:

Buza ziua,

Am fost chemat de politia rutiera pentru ca in urma cu 4 luni as fi zgariat cu masina un alt autovehicul. Eu nu imi amintesc, insa politistul a gasit pe masina mea dovezi clare ca eu am zgariat masina. Din cate am inteles, urmeaza sa primesc amenga pt zgarietura, permis suspendat o luna si amenda pt nedeclarare in 24 ore. Ideea este ca eu nu am stiut ca am zgariat masina repectiva si, deci, nu aveam dc sa merg la politie sa declar ceva. Exista vreo posibilitate sa scap de amenda pt nedeclarare in 24 ore?

Stiti care este suma amenzii pt nedeclarare si cea pt zgarietura?