avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate mlautaru

Activitate mlautaru

1. Expertul judiciar desemnat intr-un dosar penal la intocmirea raspunsului la obiectiuni si clarificari sau eventual supliment de expertiza, in urma depunerii unui raport de expertiza, mai conlucreaza cu expertul judiciar parte sau intocmeste singur raspunsul iar expertul judiciar parte avizeaza acest raspuns ( daca este de acord)? Imi cer scuze dar nu stiu pana la ce moment cei doi experti conlucreaza si nu as vrea sa fac greseli. Va multumesc.
Multumesc. Apreciez informatiile pe care mi le-ati furnizat.
Multumesc, dar expertul sau expertii nu trebuie sa aiba un exmplar al raportului pe care si-l insusesc ? La acest lucru m-am referit cand am spus de multiplicarea raportului. Mi se imputa faptul ca intr-o expertiza am multiplicat un exemplar pentru mine. Expertul parte in expertiza in dosar penal nu trebuie sa aiba un exemplar al raportului ? Adica imi asum ceva pe care semnez si nu trebuie sa am proba pentru care mi-am asumat raspunderea?
Multumesc.
Conform Codului de procedura penala raportul de expertiza se depune la Parchet, Instanta, etc. intr-un singur exemplar. Cate exemplare de raport se intocmesc daca sunt mai multi experti in dosar ? Cine suporta costurile de multiplicare a raportului, daca este cazul ? Exista o baza legala pentru acest lucru ? Multumesc.
Expertul parte aprobat intr-un dosar penal conlucreaza cu expertul desemnat la rezolvarea obiectivelor ? Poate face propuneri pe care expertul desemnat sa le analizeze ?
Am obtinut titlul de doctor in decembrie 2011. Lucrez in domeniul in care am obtinut doctoratul la o societate nationala in care statul este actionar unic, similar institutiilor publice. In contractul colectiv de munca este introdus faptul ca sporul pentru titlu de doctor se acorda numai cu aprobare prin BVC, dar studiind BVC al societatii de fapt apare numai rubrica : cheltuieli salariale fara alte explicatii. Daca actionez in justitie ce sanse sunt sa obtin sporul pentru titlu de doctor?
Mi se pare o discriminare faptul ca numai institutiile publice (bugetarii) beneficiaza de aceste drepturi, Multumesc.
Am varsta de 55 ani si 8 luni. Am lucrat 12 ani in grupa I de munca in perioada 1982 - 1995 si 4 ani in grupa a II-a de munca in perioada 1996- aprilie 2001. Inca sunt in activitate. Dupa Legea 215 din 2019, asa cum a fost promulgata, normal ar trebui sa-mi depun dosarul de pensionare. Intrebarea mea este : am dreptul la cele 4 luni /an lucrat sau nu? Imi pot depune dosarul in vederea pensionarii ? Grupa a doua de munca inainte de 01.04.2001 este echivalenta cu denumirea de conditii deosebite de munca dupa 01.04.2001. conform Legii 263/2010, altfel ar fi existat doua tabele distincte specificand aleleasi conditii pentru vechimea suplimentara., unul pentru grupa a II-a si altul pentru conditii deosebite de munca. Pana nu se va lamuri acest lucru din punct de vedere juridic fiecare dintre cei care beneficiaza de prevederile legii 215/2019 vor fi prejudiciati de 1 luna suplimentara/ an lucrat si nu ar avea dreptul de iesire la pensie, la cerere mai devreme. Evident este vorba de persoanele care au dreptul de iesire la pensie (stagiu complet de cotizare + varsta de pensionare conform Anexei 5)
Am rugamintea de a-mi raspunde la aspectele mentionate.
Multumesc.
Am varsta de 55 ani si 8 luni. Am lucrat 12 ani in grupa I de munca in perioada 1982 - 1995 si 4 ani in grupa a II-a de munca in perioada 1996- aprilie 2001. Inca sunt in activitate. Dupa Legea 215 din 2019, asa cum a fost promulgata, normal ar trebui sa-mi depun dosarul de pensionare. Intrebarea mea este : am dreptul la cele 4 luni /an lucrat sau nu? Imi pot depune dosarul in vederea pensionarii ? Grupa a doua de munca inainte de 01.04.2001 este echivalenta cu denumirea de conditii deosebite de munca dupa 01.04.2001. conform Legii 263/2010, altfel ar fi existat doua tabele distincte specificand aleleasi conditii pentru vechimea suplimentara., unul pentru grupa a II-a si altul pentru conditii deosebite de munca. Pana nu se va lamuri acest lucru din punct de vedere juridic fiecare dintre cei care beneficiaza de prevederile legii 215/2019 vor fi prejudiciati de 1 luna suplimentara/ an lucrat si nu ar avea dreptul de iesire la pensie, la cerere mai devreme. Evident este vorba de persoanele care au dreptul de iesire la pensie (stagiu complet de cotizare + varsta de pensionare conform Anexei 5)
Am rugamintea de a-mi raspunde la aspectele mentionate.
Multumesc.
Buna ziua,
Lucrez la o multinationala cu capital integral de stat (societate aflata in subordinea Ministerului Transporturilor),detin diploma de doctor inginer din anul 2010 si lucrez in domeniul in care am obtinut diploma din anul 2012. Va rog sa-mi raspundeti daca pot beneficia de plata pentru titlu de doctor conform legislatiei actuale.