avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Activitate caniculesei

Activitate caniculesei

Va multumesc!
Buna ziua,
Cum inregistrez in Revisal un CMI (CMI-ul are angajati)? Ce categorie angajator aleg :
- pers.fizica si Forma juridica Profesie exercitata in baza unor legi speciale - sau persoana juridica si Forma juridica Alte persoane juridice?
Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema. Sunt persoana fizica autorizata, mi-am depus declaratiile 200 si 220 la Finante, acestia mi-au stabilit impozitul si contributia la sanatate si constat ca totusi nu figurez ca asigurat in sistemul public de sanatate. Va rog sa imi spuneti daca mai trebuia sa depun vreo declaratie la Casa de Sanatate si daca da, care?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog spuneti-mi, beneficiez de stimulent de insertie daca am solicitat concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani, dar revin la serviciu inainte de a implini copilul aceasta varsta?
Multumesc!
Discuție Somaj
BUNA ZIUA!
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care este studenta dar care are stagiu de cotizare poate benficia de somaj?

Discuție Demisie
Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Un angajat isi cere demisia cu data de ....... (de ex. cu 13.05.2014 ). Angajatorul nu renunta la perioada de preaviz. Este corect sa isi ceara demisia cu aceasta data sau termenul de preaviz incepe de la data depunerii si inregistrarii cererii la unitate?

Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti care este codul COR pentru un muncitor necalificat care lucreaza la un service auto?
Din cate stiu nu-l pot angaja ca ucenic.
multumesc!
Răspuns la discuția Somaj, beneficii pentru angajator
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa im spuneti daca un angajator beneficiaza de subventie in cazul angajarii unei persoane din somaj. Persoana nu este nici proaspat absolvent si nici nu are peste 45 ani.
Multumesc!
Discuție Somaj
Buna ziua!
Va ros sa im spuneti daca pentru un absolvent al anului 2012 se poate beneficia de subventie?
Multumesc!