avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Activitate @ndreea

Activitate @ndreea

Cred ca nu este necesar sa ajungeti la notar pentru radierea unei ipoteci sau interdictii.
Adeverinta de la banca prin care se confirma achitarea integrala si se mentioneza acordul pentru radiere, + o cerere din partea proprietarului, prin care se solicita radierea (ipotecii, interdictiei, sau ce este inscris) se pot inregistra la OCPI de catre proprietar.
Răspuns la discuția Modificare firma
Nu, cand intra asociati noi, procedura dureaza cam 2 luni, respectiv 30 de zile de la data publicarii in MO a hotararii Aga. M-am referit la gradul de ocupare al ORC, pentru ca citisem ca in Bucuresti de ex. dureaza mult pana se proceseaza dosarele. In Timis, o cesiune cu asociati noi se finalizeaza in aprox 2 luni. Am avut si care au durat 3 luni. Inregistrarea unei cesiuni de parti sociale in 5 zile se aplica cazului in care se retrag unii dintre asociatii societatii, dar ramane unul sau mai multi asociati 'vechi', si nu intra niciun asociat nou. De ex. din 3 asociati se retrag 2 si ramane 1.
Răspuns la discuția Modificare firma
O solutie comoda pentru actele intocmite in strainatate este redactarea lor bilingva. In speta, in romana si engleza. Cu stampila notarului si apostila, pt SUA.
In ce priveste procura pentru fratele dumneavoastra, nu ii vad rostul in acest moment. Dumneavoastra trebuie sa dati o declaratie ca puteti avea calitatea de asociat, respectiv administrator dupa caz, cu specimen de semnatura. Aceasta declaratie nu poate fi facuta de frate in numele dumneavoastra.
Restul actelor (hotarare aga, cesiune, act constitutiv actualizat ) se semneaza sub semnatura privata, deci va pot fi transmise prin email, si le comunicati cu posta. Eventual odata cu declaratia.
Sa aveti in vedere ca cesiunea prin introducerea unui asociat nou dureaza cam 2-3 luni, in functie de judet si de gradul de ocupare al ORC.
Pe firma se poate lucra pana la inregistrarea finala a cesiunii, in aceleasi conditii ca si inainte de cesiune. (pe activitatile declarate deja, pe raspunderea adminsitratorului inregistrat..)
Daca aveti de facut mai multe modificari poate ar fi oportun sa le faceti in 2 etape: schimbare nume, obiect de activitate - se solutioneaza in 5-7 zile. Si apoi inregistrarea asociatului nou - se finalizeaza in 2-3 luni. Bineinteles, costurile sunt mai mari in aceasta varianta.
Răspuns la discuția Furt
O recomandare pentru viitor: faceti asigurare pe casa + bunuri. Eu asa am procedat pentru casa de vacanta, si stau linistita.
Va sfatuiesc sa va interesati la o societate de asigurare cat este prima, veti vedea ca nu e mare.
Cunosc multe persoane cu case la sat, sparte in repetate randuri. Nu se merita deranjul, paguba, consumul nervos...
Pentru masina, e alta discutie.
mlc1 a scris:

Exista CCM la nivel de ramura pt firmele de software? Unde il gasesc?
Multumesc


Exista Contractul colectiv de munca pe ramura electrotehnica, electronica, mecanica fina, utilaje si aparare - pe anii 2010-2014 (inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, sub nr. 520 din 10 noiembrie 2010, publicat in M.Of. 11 cc din 25-nov-2010).
Cunoasteti cumva daca se accepta la vreun ORC din tara declaratiile atestate de consilierii juridici?
Pot doar sa spun ca in Timisoara nu se accepta declaratiile atestate de cons. jur.
Se accepta cele notariale si cele atestate de avocati. (din pacate..)
O problema ar fi ca acest drept de atestare nu este prevzut in lege, ci doar in statut.
Poate e vremea sa fac si eu un demers sa vad ce raspuns oficial primesc.
Da, include si onorariul, eu asa ma gandesc. Intrebarea mea este: ce acte depun, pentru a dovedi acest onorariu?
Buna ziua,
sunt consilier juridic si lucrez la o societate profesionala de consultanta juridica.
Problema care ma preocupa este urmatoarea: as vrea ca atunci cand reprezint in instanta o societate "clienta", sa pot sa cer plata cheltuielilor de judecata. (respectiv a onorariului pe care societatea clienta il plateste societatii profesionale de consultanta juridica).
Va rog sa imi spuneti, daca aveti cunostinta, ce documente trebuie sa depun in instanta, pentru a mi se aproba plata cheltuililor de judecata (la onorariu ma refer).
Multumesc.
Răspuns la discuția Tardivitate- calcul termen
Aveti dreptate, m-am exprimat gresit. Scuze pt mesajul neclar.
Era vorba de termenul in care se poate contesta decizia comunicata.
Multumesc pt raspunsuri, imi sunt de ajutor.