avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate marianelena

Activitate marianelena

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
pentru baroul din Buzau stie cineva unde se face si din ce este compus certificatul medical
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
am terminat anul acesta la FF. Nu reusesc sa intru in posesia unor grile , daca ma poate ajuta cineva as fi profund recunoscator. Grile ,sinteze sau orice al material ajutator . Multumesc anticipat marian.stef@yahoo.com
Discuție ce statut are?
A depus actele pentru pensionare in data de 25 iunie anul acesta ,vorbesc despre matusa mea. Luna aceasta este programata intr-o statiune balneara dar de acolo i-au cerut cuponul de pensie,pentru a beneficia de anumite reduceri .De la casa nu i-au dat o adeverinta din care sa reiasa ca a depus actele de pensionare la limita de varsta are 65 de ani si certificat de handicap .Practic in aceasta perioada cum faci dovata statutului pe care il ai .Nu esti nici pensionar ,nici salariat.
Multumesc
Răspuns la discuția Medic ajuns la varsta de pensie
gradul de handicap gradul II , cotizatie timp de 40 de ani
Matusa mea medic primar neurolog a ajuns la varsta de pensionare si de la varsta de 2 ani este invalida - '' adica are un picior cu peste 10 interventii chirulgicale"- deplasandu-se cu greutate , cu ajutorul unui baston. Certificat de handicap a scos abia dupa 2000 dar are acte din care rezulta starea in care sa aflat inca de la varsta de 2ani .Acum daca iese la pensie, la limita de varsta poate beneficia de vreun avantaj financiar , in calcularea pensiei si daca DA in baza carei legi. Va multumesc pentru sfaturi
Răspuns la discuția reparatii acoperis
Lucrarea vecinului de izolare a subsolui poate fi asemanatoare cu izolatia exterioara pe care as face-o singur dupacare as cere bani la toti locatari.Precizez ca blocul nostru este izolat doar la et.2-3 din bani propietarilor acelor apartamente
Am acoperisul care necesita reparatiisi aducand acest lucru la cunostinta vecinilor de sub mine am ramas surprins si contr4ariat in acelasi timp de raspusul pe care l-am primit de la parter.Vecinul care locuieste acolo mi-a spus ca imi da doar o paret din bani deoarece diferenta ar constituio lucrarea de izolatie a dusumelei apartamentului sau pe care a realizat-o singur pe la subsol cu polistiren de 5cm.Vecine asa cum vrei sa punem toti pentru acoperis la fel trebuie sa punem toti pentru izolatia '' tavanului''subsolului pe care am facut-o singur .Inrebare:care este baza legala pentru care acest lucru(mie mise pare o imbunatatire adusa apartamentului lui)si ce pot eu face?
Buna seara.Am primit zilele acestea de la o firma de recuperare creante o instintare pentru achitarea a doua contracte pe care le-a achizitionat fratele meu acum aproape doi ani.Frate meu nu mai locuieste cu mine de mai bine de un an jumate ,dar nu in acest timp nu a facut mutatia la noua adresa .Ce pot eu sa patesc in aceasta situatie (pot intra cu executor sa execute diverse lucruri) si cum pot eu sa-l ajut pe frate in acesta situatie tinand cont ca suma este consistenta.Ce sfat sa-i dau
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Multumesc andreeeas1 imi poti trimite pe mes si subiectele de anul terecut daca cumva le ai
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Sunt nou aici. As dori sa pot vedea si eu subiectele de anul trecut ,sa aflu data la care se sustine urmatorul exam de admitere .Multumesc pentru efort adresa mea este marian.stef@yahoo.com