avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate MURIEL

Activitate MURIEL

Discuție Targ caritabil
Buna ziua,
Am nevoie de o clarificare in urmatoarea situatie: un ONG organizeaza un Targ Caritabil, in cadrul caruia, doritorii pot primi anumite obiecte, noi sau second hand, in schimbul unei donatii. Donatiile obtinute, vor fi utilizate pentru activitatile ONG-ului. Bunurile expuse in cadrul targului, provin din donatii ale populatiei sau alte ONG-uri.
Veniturile obtinute din cadrul targului, sunt venituri impozabile sau neimpozabile? Acest tip de targ poate fi interpretat ca avand caracter comercial?
Multumesc
Buna ziua,
Un ONG poate face sponsorizare catre un alt ONG?

Multumesc
Răspuns la discuția Activitate ONG
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Sponsorizare institutii publice
Multumesc! Ma puteti ajuta, mai concret, unde este prevazuta aceasta exceptie?
Am gasit intr-un singur loc in Codul Fiscal aceasta exceptie, dar e prinsa la sponsorizarile din venitul microintreprinderilor.

Multumesc mult!
Discuție Activitate ONG
Buna ziua!
M-am tot interesat, dar nu am un raspuns concret pentru urmatoarea situatie:
- un ONG vrea sa faca, de exemplu, biscuiti sau limonada, pentru a strange niste donatii pentru o anumita cauza. Ce autorizari ar avea nevoie si de la ce institutie? DSV, DSP?
Multumesc
Buna ziua!
Spitalele publice si scolile publice trebuie sa se inscrie in Registrul entitatilor/unitatilor de cult?
Daca nu sunt inscrise in acest Registru, sponsorul isi poate deduce din impozitul pe profit sponsorizarea?
Multumesc