avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Sandybel

Activitate Sandybel

Răspuns la discuția cod caen 4719
Nu.
ORC va trimite documentatia la toate institutiile abilitate.
Răspuns la discuția Curs de igiena patron
Da, este obligatoriu daca manipulati produse alimentare.
Baza legala : Ord. MS 1225/2003
Buna ziua!
Am infiintat o firma prestarii servicii si doresc sa aflu care sunt datele minime obligatorii ale unui deviz de lucrari(baza legala) si daca exista un plafon in ceea ce priveste" manopera".Mentionez ca lucrez atat cu institutiile de stat cat si cele private.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
1.casa galbena: norvegian,pisica,apa, dunhill
2.casa albastra: danez, ceai,cal, marlboro
3. casa rosie: britanic, lapte,pasare,pall mall
4. casa verde: german, rothmans, cafea, ACVARIUL CU PESTI :P
5. casa alba: suedez, caine, winfield, bere
Buna seara!
Va multumesc mult pentru raspuns
Legea 98/1994 cu modificarile si completarile ulterioare sanctioneaza atat angajatorii cat si angajatii pentru neprezentarea / neprogramarea la examinarile medicale periodice a angajatilor ( dupa ultima modificare - art. 27)
Buna seara!
Lucrez in cadrul unei institutii publice(ASP), ca functionar public de executie, respectiv referent III superior, anul trecut (2007), am absolvit, cu diploma de licenta, cursuri universitare de lunga durata ,specializarea Administratie Publica.
Am depus cereri la nivelul institutiei pentru transformarea postului si/sau trecerea la o treapta de salarizare adecvata studiilor .Raspuns scris .......nimic, verbal........nu se poate
M-am adresat atat Ministerului Sanatatii cat si ANFP pentru solutionarea problemei.Raspuns.........solutionarea problemei tine de competenta institutiei respectiv ASP.
Exista sanse de reusita?
Unde ar trebui sa ma mai adresez pana sa ajung la instantele judecatoresti?
ghola a scris:

Vedeti - Tratamentul contabil si fiscal al cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare de pe site-ul avocatnet
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc!
Dar tot nu am gasit cat este legal sa se asigure pentru cheltuieli de cazare(suma)?
Se poate ca o societate al carei administrator unic este student sa incheie un contract cu o universitate al carui obiect de activitate sa fie finantarea taxei de scolarizare?Daca da, aceste cheltuieli sunt deductibile?
Multumesc anticipat
care sunt limitele pentru sumele acordate de s.r.l-uri pentru cheltuieli de transport, cazare, diurna pentru angajati si administrator?
Multumesc!
Dar tot nu am gasit cat este legat sa se asigure pentru cheltuieli de cazare?