avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate florentinavlad39

Activitate florentinavlad39

Sora mea a fost implicată într-un accident rutier, fiind pe bicicleta, pe drum cu prioritate, șoferul a acroșat o pe partea stângă. Are 6zile spitalizare, hematom și fisură craniană și problema la mana stângă, falangele de la două degete rupte și unghia de la un deget a trebuit smulsă fiind infectată. La a doua tomografie a ieșit că hematomul este in resorbție, starea ei e bună, dar deocamdată nu poate incepe lucrul ,fiind frizeriță nu poate folosi mana stângă. Am consultat un avocat și urmează să facem contractul, pentru proces cu asigurările. Are vreo șansă în proces cu asigurările, cam cat ar putea fi costurile cu avocatul ? Menționez că există filmare de pe camerele de supraveghere, de la un supermarket, șoferul nu a încetinit și nu au fost urme de frânare, din spusele poliției care a fost la locul accidentului.
Discuție 24 ianuarie
Ce se aude cu ziua libera in 24 ianuarie, in institutii nu se stie nimic, v-a aparea in monitor doar dupa ce trece data?:((
Am inteles ca din 3.01.2011 la iesirea din tara in spatiul Schengen ai dreptul sa scoti din tara 4 cartuse de tigari. Vroiam sa ma informez la politia de frontiera , dar ei nu prea divulga secrete de genul asta, altfel nu ar mai face niste banutzi pe spinarea altora ( prin amenzi ilegale).Daca se poate as dori ceva oficial. Multumesc .
Răspuns la discuția rambursare credit cu probleme
Tu ai platit rata si dobanda pana la plata integrala , dar pentru ca la inceputul creditului , rata e mica si dobanda mare , ai platit doar putin din soldul creditului , iar cand ai facut plata integrala ai platit soldul creditului ramas si un comision de plata integrala , asta daca ai platit creditul inainte de 1 iulie. Uita-te pe graficul de rambursare si o sa vezi cat ai avut rata si dobanda in fiecare luna, din rata totala lunara.=D>
Răspuns la discuția rambursare credit cu probleme
Daca ai luat un credit cu dobanda variabila, dupa primul an de dobanda fixa, ti-a crescut dobanda , iar la toate creditele la inceput platesti o rata mica si o dobanda mare ( rata totala lunara este formata din rata + dobanda), de aceea dupa 2 ani ai platit asa mult, in plus probabil ai platit comision de plata anticipata , desi normal s-au scos de la 1 iulie . Din moment ce ai platit integral nu stiu daca mai poti face plangere , la ce banca ai avut creditul ? #-o
Am schimbat in luna mai , prin apel la 411 , abonamentul la orange, in 21 iulie am sunat din nou la 411 , cerand sa-mi schimbe abonamentul la un pret mai mic deoarece nu consum minutele . Mi s-a spus ca am facut contract pe 24 de luni , chiar daca nu am beneficiat de nimic din partea lor ( nu am luat un telefon la un pret mai mic), mentionez ca nu am inteles ca operatorul sa-mi fi spus de o durata a contractului de 2 ani . Ce pot sa faci in cazul in care doresc sa reziliez contractul cu ei , am trimis prin mail o reclamatie la ei inca din data de 21, dar nu am primit raspuns. Multumesc , Florentina- Arad
Răspuns la discuția ACOPERIS LA BLOC
multumesc pentru avertismentul in legatura cu majusculele, am fost prea grabita sa scriu mesajul si nu am citit in intregime regulamentul. multumesc tuturor si pentru raspunsuri . o zi buna in continuare . florentina vlad_ arad
Răspuns la discuția ACOPERIS LA BLOC
MULTUMESC PENTRU SFAT ; DAR NU SUNT DE ACORD CU MANSARDAREA IN PRIMUL RAND PT CA NU STIU DACA STRUCTURA BLOCULUI REZISTA ; CEI CARE FAC MANSARDAREA SUNT INTERESATI SA CONSTRUIASCA SI SA SCOATA PROFITUL ; DAR DACA PESTE CATIVA ANI O SA APARA CRAPATURI SI FISURI EU CE FAC ; AM DAT O GROAZA DE BANI PE UN APARTAMENT AM INTRAT IN RATE PE TERMEN LUNG SI MAI APOI SA NU MAI VALOREZE NIMIC. IAR MIZERIA ; PRAFUL SI ALTELE TOT EU DE LA ETAJUL 4 O SA LE SUPORT UN AN ; DOI PANA S-AR TERMINA MANSARDAREA; CE AR INSEMNA CA PERIOADA ACEEA SA STAU CU GEAMURILE INCHISE? VA ROG SA-MI SPUNETI DACA STITI DIN 19 APARTAMENTE ; CATE TREBUIE SA FIE DE ACORD CA SA SE FACA ACEA MANSARDARE ? MULTUMESC FRUMOS. FLORENTINA
Buna , am o problema cu acoperisul blocului . Am cumparat in urma cu putin timp un apartament la etajul 4 al unui imobil, intr-o zona centrala a orasului unde locuiesc, mentionez ca la cumparare nu am observat probleme cu infiltratii de apa in tavan: Acoperisul este in garantie pana anul viitor , firma care a executat lucrarea vine si pleaca , iar vecinii nu sunt de acord , decat o parte , cu refacerea acoperisului , ci doresc mansardarea blocului: va rog sa-mi spuneti daca sunt obligati la plata reparatiilor pentru acoperis si ce procent din numarul de 19 al apartamentelor, trebuie sa fie de acode pentru a se face mansardarea. mentionez ca eu nu sunt de acord cu mansardarea . MULTUMESC MULT FLORENTINA