avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate BUHNA SORIN

Activitate BUHNA SORIN

buna, am introdus o actiune in recuperare taxa auto( contencios administrativ si fiscal) mi s-a respins actiunea pe motiv ca nu am facut dovada primei inmatriculari intr-un stat membru UE, ce ziceti ?:help:credeti ca daca fac recurs si depun o dovada de la registrul auto roman cu dovada primei inmatriculari intr-un stat membru pot obtine o solutie favorabila, castig de cauza?... Multumesc anticipat
Sunt de acord cu tine privitor la cererea de rectificare de CF dar mentionez ca aceasta cerere se face intr-un anumit termen dupa care ,, DOAR pe calea instantei judecatoresti'' se mia poate face vre-o rectificare, mai mult chestia e ca ca pentru a introduce cererea de rectificare trebue neaparat ca pentru a introduce cererea in judecata trebuie dovedita cu acte care sa sustina cererea.
Bunicii mei au facut un contract de donatie parintior mei,( la notar) bunicul a decedat de curand iar eu as dori sa cumpar partea mamei in vederea construirii unei locuinte
Răspuns la discuția despagubiri accidente
povestea e putin cam lunga, ar fi nevoie de un avocat care sa iti explice pe intelesul tau toata procedura care urmeaza.Desigur se poate incerca pe calea instantei obtinerea de daune, ma mult trebuie vazut ce prevede respectiva asigurare si termenele procedurale privind acordarea de despagubiri...
Buna, mai intai trebuie lamurita problema ...ai credit la BCR sau BRD si daca firma EOS KSI nu cumva a i ncercat sa iti rscumpere datoria de la banca...In acest sens ar trebuii in primul rand sa le faci o vizita celor de la banca pentru a lamuri situatia prin faptul de a cere u extras de cont cu situatia ontului la aceasta data.Datoriile sau creditul dintr-o bannca nu se stinge niciodata , mai mult acesta este purtattor de dobanzi(fructe) urmand ca ulterior ei sa-si recupereze creantele.Daca este o datorie intre o firma in spetta EOS KSI si ai o datorie neachitata de mai bine de 3 ani nu mai trebuie sa faci nimic deoarece creanta este in interiorul termenului de 3 ani in care acestia puteau cere executarea ei.Sper ca aceste mici indicatii sa iti foloseasca.
Răspuns la discuția O speta intalnita la romani
Este o situatie des intalnita, ca la romani de altfel, in care copii isi construiesc casa sau anexa pe terenul parintilor, bunicilor sau al altor persoane iar mai apoi se intereseaza de soarta terenului pe care este construit un imobil.In acest din urma caz casa fiind construita de catre copii pe terenul parintilor este unul deosebit de interesant deoarece toate actele de constructie a casei cat si receptia lucrarii s-au facut pe numele parintilor.Mai mult faptul dovedirii constructiei casei pe terenul parintilor cat si al notarii in CF a constructie pe numele lor este un fapt de netagaduit asupra proprietatii lor. Mai mult proba cu martori cade din start, remane doar cea cu dovedirea constructiei cu chitante , facturi, luate doar ca si un fenomen de asa-zisa ,,investitie'' , investitie care poate fi recuperata pentru a nu ne afla in situatie unei imbogatiri fara justa cauza. Mai mult desi casa si terenul sunt pe numele parintilor acestia vor putea oricand sa va evacueze din casa pana la proba contrara( sentinta judecatoreasca prin care se arata valoarea investitilor) urmand a fi desplatiti de catre acestia. Sfatul meu pe viitor ar fi acela sa va faceti un act de v-c cu parintii ca nu cumva dupa moartea acestora sa mai vina si alti mostenitori...urmand a se complica situatia....
Cel mai indicat ar fi intai o uzucapiune pentru a bobandi proprietatea si dupa aceea sa poata dispune asupra acesteia pri orice mijloc juridic spre ex.vanzare cumparare
sunt si eu curios cat este acest cuantum si cum se calculeaza avand in vedere ca in functie de acesta iti platesti la asigurari de sanatate si poate iti mai faci si o pensie ,,publica'' sau privataB-), plus ca mai trebuie sa dai si cotele barou+uniune pe baza de declaratie