avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate marin.nicodim

Activitate marin.nicodim

Răspuns la discuția Executare hotarare irevocabila
elis a scris:

marin.nicodim a scris:

....................
Daca a fost inlocuit mai plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea irevocabila?
Daca da se apeleaza la executor judecatoresc?

Trebuie deschisa o noua actiune de aceeasi natura impotriva noului conducator care refuza deasemenea executarea?


1. Plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea respectiva. Prin urmare, puneti in executare acea hotarare.
2. Impotriva noului primar trebuie sa introduceti o noua actiune prin care sa obtineti sanctionarea acestuia pentru neexecutarea hotararii judecatoresti.


Referitor la 1. - Apelez la executor sau executarea se face de catre tribunal? Amenda cred ca este catre statul roman...
Pentru neexecutarea unei hotarari irevocabile de contencios administrativ am obtinut in instanta amendarea conducatorului unei autoritati publice cu 20% pe zi de intarziere.

Problema este ca respectivul conducator a fost inlocuit intre timp din functie.

Daca a fost inlocuit mai plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea irevocabila?
Daca da se apeleaza la executor judecatoresc?

Trebuie deschisa o noua actiune de aceeasi natura impotriva noului conducator care refuza deasemenea executarea?
Răspuns la discuția Nu am primit raspuns la o petitie
Problema este ca petitia nu se bazeaza pe Legea 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public!

Nu cred ca a mai trimite inca o data petitia ar avea vreun efect. Stiu sigur ca s-au facut demersuri pentru solutionarea ei (era vorba de efectuarea unor anchete disciplinare) insa raspunsul ar pune ministerul intr-o lumina proasta.

Am adresat unui minister o petitie in urma cu mai multe luni insa pana acum nu am primit nici un raspuns.
Am citit Legea petitiilor si am observat ca termenul de raspuns este de 30 de zile insa el poate fi prelungit cu inca 15 zile.

Termenele de mai sus sunt exprimate in zile calendaristice sau in zile lucratoare?

Daca nu am primit raspuns care este pasul urmator?
Pot apela la instanta de contencios administrativ?
Daca da ce se poate obtine aici?
Cuantumul exact al acestor taxe se stabileste de fiecare institutie in parte prin regulamentul intern sau printr-o hotarare specifica.

Unele institutii percep taxe doar de la un anumit numar de pagini in sus. Altele doar cand te prezinti la sediul lor pentru efectuare de copii. Atunci cand cererea este scrisa este mai greu. Metodologia prevede ca taxele se achita la casieria institutiei. Daca ai facut o cerere scrisa in Bucuresti si esti din Baia Mare?!

In general pentru cererile scrise nu se prea percep in practica aceste taxe...
Răspuns la discuția Consultare dosar penal
Nu cred ca mai este in stadiul de cercetare.
Este vorba de o plangere facuta de un minister.
Am discutat cu cineva care mi-a spus ca a consultat dosare
la tribunal pe baza Legii 544/2001.
In cazul de fata dosarul nu a fost inaintat instantei.
Răspuns la discuția Consultare dosar penal
Nu sunt parte in acest dosar.:)
Informatiile imi sunt necesare pentru realizarea unui studiu fara legatura cu domeniul juridic.
Schimba asta cu ceva datele problemei?
Este posibila consultarea unui dosar penal intocmit in 2006?
Dosarul nu a ajuns la instanta insa nu stiu daca este inchis sau nu.
Pot copia documente din acest dosar?

Am citit acum cativa ani un articol ce avea ca subiect jurisprudenta CEDO referitor la prejudiciul moral.
Era vorba despre principiul conform caruia incalcarea unui drept al unei persoane produce in mod natural si un prejudiciu moral dovada acestuia neputand fi facuta altfel decat prin prezumtii. Mai mult, impunerea unui alt mijloc de proba ar implica incalcarea Conventiei europene privind drepturile omului cu privire la asigurarea un proces echitabil.

Nu mai retin exact despre ce cazuri era vorba insa am mare nevoie concret de hotararile CEDO respective sau macar de numele partilor implicate sau indicatii de unde le-as putea gasi.
:-/:-/:-/
In anul 2007 am castigat definitiv si irevocabil un proces (contencios administrativ) cu o institutie publica (unitate de invatamant). Hotararea contine in dispozitiv si obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata.
:-/:-/:-/
As dori sa stiu daca mai are sens sa ma adresez unui executor judecatoresc la aproape un an de la ramanerea definitiva a hotararii.

Am auzit ca executarea silita are anumite particularitati atunci cand este vorba despre o institutie publica.

M-ar interesa si actele normative care stabilesc acest lucru!