avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate aalicorina

Activitate aalicorina

Buna ziua! Am lucrat la o firma care ne punea la dispozitie taxi printr o aplicatie cu contul firmei pentru turele de noapte. Dupa ce mi am dat demisia si am plecat de la acea firma, eu am mai folosit de cateva ori aplicatia, iar ei acum au sesizat si fac verificari. Daca isi dau seama ca am fost eu, ce se poate intampla? ce imi pot face, legal vorbind?
Buna ziua! Sunt casiera intr un fast food. Am fost acuzata de furt. Mi s a spus ca mi se va face plagere penala pentru delapidare si ca o sa fiu pusa la plata pentru toate lipsurile pe ultimele 6 luni. Ei au niste dovezi video cu mine cand iau bani din casa dar nu sumele de care vorbesc ei si mai spun si ca au dovezi video pe maxim 3 luni desi ei vor sa ia la verificat ultimele 6 luni. Pot intradevar sa fiu acuzata de delapidare pentru toate cele 6 luni daca ei nu au dovezi asupra mea decat pe 3 luni? Desi sunt lipsuri de mai mult timp. Si totusi ei spun ca eu am luat 2600 ron in luna mai dar au filmare cand iau doar 50 de lei din casa. Mentionez ca nu am stat singura pe casa dar asupra celeilalte persoane nu au dovezi video.
Buna ziua! Lucrez in domeniul horeca si avem platformele Glovo, Food Panda etc. Comenzile care vin prin aceste platforme pot fii or deja platite cu cardul or cash si ulterior casierul primeste banii de la curier la inmanarea comenzii catre acesta. Daca ai o comanda cash si o bati pe casa ca fiind care practic banii primiti de la curier raman pe plus. Aceste diferente se pot vedea doar analizant si comparand niste rapoarte. Practic aceste este furt. Intrebarea este, daca au fost mai multi casieri care au incasat si nu exista o dovada clara asupra unei persoane, aceasta poate fii cumva data in judecata pentru asa ceva?
Nu am semnat nimic dupa pandemie. Cand m am reintors la munca dupa somajul tehnic nu am semnat absolut nimic. Raspunsul angajatorului a fost ca aceste contributii sunt vizibile abia cam la o luna dupa plata lor si ca ceea ce au platit pentru mine in iulie trebuie sa se vada dupa 25 august. Problema este ca suntem in octombrie, iar celor de la anaf nu le apare pe nici o luna tocmai din aprilie.

Cornel Vasile a scris:

Inseamna ca angajatorul nu a depus sau a depus gresit Declaratia D112....ati semnat contract de munca ?....ati primit un exemplar ?

Buna ziua! Eu lucrez in domeniul horeca, iar 3 luni am fost in somaj tehnic in urma pandemiei. M am intors la munca pe 29 iunie. Acum in prezent am incercat sa aplic pentru un credit si mi s a comunicat ca la anaf nu mai apar cu veniturile declarate din luna aprilie. Ce inseamna asta? Ca practic eu in momentul de fata nu sunt angajata nicaieri si ca lucrez la negru? Si ce pot face in privinta asta? Multumesc anticipat!
Buna seara! Am o rata la TBI si m-au sunat sa imi spuna ca daca nu platesc 500 de lei pana vineri imi fac executare silita. Ce inseamna asta? Eu nu am nimic pe numele meu, imi pot pune oprire pe salariu?
Buna ziua! Ce valabilitate are R.A.R - ul la masina? 1 an ca la ITP sau 2 ani?
Buna ziua! Ce salarii si beneficii au nepalezii, srilankezii etc adusi la munca in romania? Multumesc!
Buna seara! Am o intrebare. Daca am contract de munca pe 2 ore si vreau sa ma mai angajez undeva tot cu contract de munca este vreo problema? Multumesc anticipat!
Buna seara! Am salariu minim pe economie in contract si am luat somaj tehnic 979 ron. In luna iunie am inceput munca pe data de 15, deci in aceasta luna am stat in somaj tehnic de pe 1 pana pe 15. Intrebarea mea este, ce suma de bani trebuia sa iau pentru jumatate de luna, din somajul tehnic?