avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate cosminamihaela

Activitate cosminamihaela

Răspuns la discuția licitatii
Multumesc!
Discuție licitatii
Buna ziua!

As dori sa stiu daca exista dispozitii legale cu privire la modul de vanzare la licitatie a bunurilor unei societati comerciale aflate in insolventa. Mai exact, cum se face publicitatea, daca informatiile cu privire la modul de desfasurare, la adjudecatar, etc sunt publice, daca le pot gasi pe undeva. Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune nefacuta din 1927
in speta, "mama" este femeia care i-a dat viata persoanei care a adresat intrebarea in forum!!! PROCEDURA SUCCESORALA SE DESCHIDE DE CATRE MOSTENITORI, NU DE CATRE DEFUNCT!!! respectiv de catre MAMA, care a mostenit de la "bunici"(cum sunt mentionati in speta). drept urmare, nu vad de ce considerati ca ar fi necesar ca mama sa se spanzure, pentru ca ulterior sa deschida procedura succesorala. din cate stiu, mortii nu pot face asta. procedura succesorala nu poate fi deschisa de catre persoana cu care "discutam" noi aici, in forum, pentru ca mama sa este inca in viata, deci nu se poate pune problema calitatii sale de mostenitor. persoana in drept sa ceara dezbaterea mostenirii este MAMA, care a avut vocatie concreta la succesiunea lasata de BUNICI, alaturi de frate, in calitate de descendenti de gradul 1 !!!...descendenti care, in baza principiului proximitatii gradului de rudenie, au inlaturat de la respectiva mostenire pe descendentii subsecventi, respectiv, pe dl/dna tsk766 (nepot al defunctilor).
Răspuns la discuția Succesiune nefacuta din 1927
din cate am inteles eu,in 1993 au murit bunicii,parintii mamei si ai fratelui.mama a continuat sa locuiasca in casa respectiva,deci s-ar putea spune ca a acceptat succesiunea tacit.in schimb,in ce il priveste pe frate,cred ca dreptul sau s-a cam prescris.drept pentru care mama ar putea sa mearga la notar sa dezbata succesiunea,sa prezinte probele cu care dovedeste ca imobilele respective au apartinut bunicilor de la care a mostenit,sa i se elibereze certificat de unic mostenitor si sa stapaneasca in liniste si pace.
ma contrazic cu cineva pe aceasta tema.spuneti-mi va rog,interdictia magistratilor de a desfasura activitati comerciale se extinde si asupra sotului?
cum se poate incheia in mod valabil un contract,cand partile nu sunt in acelasi loc la momentul acordului de vointa?ar fi valabil un contract,in conditiile in care este semnat de o parte,scanat si trimis in format electronic si apoi este semnat si de cealalta parte?este mai indicata trimiterea originalului prin posta?
Răspuns la discuția taxa de timbru partaj
am inteles totusi ca taxa de timbru e fixa si ca procentul ala se plateste in cazul in care se contesta bunurile,marimea drepturilor,etc,de catre cel care contesta.cum e pana la urma??
am inteles ca in cazul partajului judiciar,taxa de timbru se calculeaza procentual in functie de valoarea masei partajabile.cum se evalueaza masa de patajat pt a se stabili taxa de timbru?cand se suporta aceasta taxa?cine o suporta?si daca reclamantul cere ca paratul sa sporte cheltielile de judecata in cadrul procesului de pataj,instanta poate sa dispuna acest lucru?sau cheltuielile de judecata vor fi suportate de ambele parti?
speza este urmatoarea:x si y frati,parintii decedati,masa succesorala-parterul unei case cu un etaj,construit din banii parintilor.etajul a fost construit din banii unuia din copii,sa zicem x,obtinuti din vanzarea apartamentului propriu,a unei afaceri de consignatie si dintr-un imprumut de 18000 euro.inainte de aceste investitii,facute de x,casa avea doar un nivel,nu avea sticlarie la geamuri,sistem de incalzire si alte utilitati.in 1994 x termina constructia,an in care moare mama.la acel moment parintii si fratele y locuiau intr-un apartament care ulterior a fost vandut,in 1995.la decesul mamei,x si y renunta la partea lor de mostenire,revenindu-i totul tatalui.pana in 2004,anul decesului tatalui,cei trei au locuit in aceasta casa,tatal impreuna cu y la parter,iar x la etaj impreuna cu familia sa,in buna intelegere.de mentionat este ca pe parcursul vietii parintilor,acestia au inteles sa nu intocmeasca actele care sa ateste situatia de fapt,si anume ca etajul ii apartine lui x si ca multe din imbunatatiri au fost realizate din banii acestuia,iar parterul si terenul apartine parintilor.dupa decesul tatalui,x s-a inteles cu y ca,din parter,lui x sa-i revina o camera pentru a-si putea amenaja intrarea proprie,respectiv o scara interioara prin care sa poata avea acces la etaj.ulterior,intre x si y au intervenit neintelegeri care adesea au degenerat,iar in urma cu putin timp,y a introdus actiune de partaj,avand ca obiect intreaga constructie.cu alte cuvinte,pretentiile lui se ridica la jumatate din casa.o ultima precizare ar fi ca x momentan este plecat din tara si nu se poate prezenta personal la primul termen.ce sanse are sa-si dovedeasca contributia la construirea casei,cu martori,dat fiind ca inscrisuri nu detine(ar putea fi vorba de o imposibilitate morala de preconstituire)?cum ar putea fi reprezentat?
Răspuns la discuția partaj succesoral
multumesc frumos.asa stiam,dar fiindca inca nu am facut procedura civila nu eram sigura si trebuia sa dau un raspuns cert.multumesc mult!acu mai am o intrebare.din cate m-am interesat,in cazul actiunii de partaj taxa de timbru se calculeaza in functie de valoarea mostenirii.se poate evita aceasta taxa prin imparteala de buna voie,fara ca persoanele in cauza sa se mai adreseze instantei.corect?si daca e asa,cum se constata imparteala facuta de buna voie,ca sa ramana "batuta in cuie"?