avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate 1Cosmin

Activitate 1Cosmin

Buna ziua,
am o intrebare legata de contractul de mandat. Datorita schimbarilor fiscale de la 01.01.2023 doresc sa imi fac contract de mandat, eu fiind administratorul si asociatul unic al firmei. In prezent eu sunt angajat cu CIM la o alta firma.
Intrebarea mea este, se poate sa fiu si angajat la o alta firma cu CIM cu norma intreaga dar in acelas timp sa am si contract de mandat cu firma mea?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Voi incepe sa vand aplicatii software pe Google Play si App Store si nu stiu daca codurile mele CAEN pe care le-am activat sunt bune pentru ceea ce vreau sa fac.

Codurile mele active:
4791 -Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
5821 -Activitati de editare a jocurilor de calculator;
5829 -Activitati de editare a altor produse software;
6201 -Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client);
6202 -Activitati de consultanta în tehnologia informatiei;
6209 - Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei;
6311 -Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe;
CAEN principal: 7311 -Activitati ale agentiilor de publicitate;

Eu ca si dezvoltator doar public aplicatiile pe GooglePlay/AppStore iar de aici se ocupa ei cu comenziile si platiile de la utilizatori. Astfel eu nu primesc nicio informatie referitoare la utilizatorul real care a cumparat aplicatia, ci doar numarul de comenzi pe care le am. La sfarsitul lunii Google/AppStore imi spune ce suma am acumulat, dupa ce ei isi iau procentul lor, si imi vireaza banii pe la jumatatea lunii viitoare.

Problema principala este ca eu nu stiu cum sa facturez aceasta activitate si daca CAEN-urile sunt bune. Eu vand software sau eu doar am o activitate de creare/editare software?

Va multumesc!
Buna ziua,
urmeaza sa imi schimb sediul social intr-o alta locatie si as dori sa pot sa si lucrez de acolo legal. Intrebarea mea este, daca specific la ONRC ca am activitate la sediul social dar eu nu sunt angajat pe firma si firma nu are angajati (eu sunt si administrator si asociat unic) este legal sa imi desfasor activitatea acolo? Mentionez faptul ca domeniul principal de activitate este 7311.
Va multumesc si va doresc o zi buna!
Va multumesc pentru raspuns

tgeorgescu a scris:

Daca sunt doar linkuri la posturi oficiale (legale) nu e nicio problema. De asemenea, un player pentru radiourile prin internet legale nu este o problema.

Buna ziua,

doresc sa fac o aplicatie pentru android in care sa adaug toate posturile de radio din Romania.
Intrebarea mea este urmatoarea: Este legal sa public o astfel de aplicatie tinand cont ca eu doar redistribui posturile de radio? Am nevoie de licenta sau orice alt drept de utilizare al posturilor de radio?
Aplicatia doar va reda radiourile exact ca majoritatea site-urilor de radio online pe care le gasiti pe google.
Răspuns la discuția Aplicatie de radio online legala


1Cosmin a scris:

Buna ziua,

doresc sa fac o aplicatie pentru android in care sa adaug toate posturile de radio din Romania.
Intrebarea mea este urmatoarea: Este legal sa public o astfel de aplicatie tinand cont ca eu doar redistribui posturile de radio? Am nevoie de licenta sau orice alt drept de utilizare al posturilor de radio?

Aplicatia doar va reda radiourile exact ca majoritatea site-urilor de radio online pe care le gasiti pe google.


Buna ziua,

doresc sa fac o aplicatie pentru android in care sa adaug toate posturile de radio din Romania.
Intrebarea mea este urmatoarea: Este legal sa public o astfel de aplicatie tinand cont ca eu doar redistribui posturile de radio? Am nevoie de licenta sau orice alt drept de utilizare al posturilor de radio?
Aplicatia doar va reda radiourile exact ca majoritatea site-urilor de radio online pe care le gasiti pe google.