avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate iesiredinindiviziune

Activitate iesiredinindiviziune

Răspuns la discuția Problema virament bancar
:hm:
Problema virament bancar SEPA international.

In urma unui transfer bancar SEPA din strainatate (dintr-o tara din uniunea europeana), in contul meu curent la o banca in Romania, nu am primit banii; dar din contul din strainatate banii au fost debitati (in contul respectiv in internet banking se vede ca au fost trimisi).

Va rog sa imi spuneti cum sa procedez pentru a obliga cele doua banci sa clarifice problema si sa imi returneze banii.

Sper sa imi puteti raspunde cat mai rapid, problema a avut loc in data de 9 februarie 2017 si nu am rezolvat inca nimic. Multumesc.
Multumesc pentru raspuns !
Multumesc pentru acest raspuns!

Exista o posibilitate de a renunta eu la proprietate altfel?

Nu stiu daca ceilalti proprietari vor, pentru ca asa au toata proprietatea la dispozitie, partea mea gratuit, impozit in cota de 80%, etc...

Pot face eu o Donatie acestor proprietari? Trebuie sa fie de acord?

Este mai costisitor prin donatie decat prin vanzare-cumparare? Sau proces...?! Multumesc.
Din 2008, detin 20% dintr-o locuinta (ca mostenitor cu toate actele la zi, cu certificat de mostenitor, inclusiv acte inregistrate la serviciul cadastral).
Eu nu beneficiez de aceasta locuinta (ma rog de cele 20%) si fara sperante ca voi avea acces in locuinta unde locuiesc rude de ale mele (suntem frate si sora).

Eu platesc anual impozit din 2008 si caut o solutie sa ma debarasez de aceasta "proprietate 20%".
Va rog ajutati-ma cu idei si solutii legale si cel mai putin costisitoare. Multumesc!
Scrie in extras CF de informare :
C. Partea III. (foaie de sarcini)
Act notarial nr.contract de vanzare cumparare
C1. Intabulare, drept de uzufruct viager, cota actuala 5/8

asta schimba ceva din raspunsul dv.?
multumesc.
Cum se face ca sunt compatibile doua "viagere" in aceeasi locuinta, un viager pe o cota virtuala de 10/16 si un alt viager pe o cota virtuala de 3/16? (conidivizarul care are celelalte cote parti tot de 3/16 nu detine viager, este proprietar mostenitor inclus in certificatul de mostenire si toate sunt intabulate cu CF in anul 2008).
Multumesc.
buna ziua
care este diferenta intre contract de intretinere, cu clauza de viager pentru vanzator
si :
contract de vanzare-cumparare, cu clauza de viager pentru vanzator?

multumesc anticipat pentru raspunsuri si completari.
multumesc
am obligatia sa-i anunt pe ceilalti despre intentiile mele?
o zi buna.
buna ziua,
proprietatea (locuinta) este intabulata (autentificata) la cadastru (CF) din anul 2008, in urma unei mosteniri, eu sunt unul dintre cei 3 (trei) aflati in indiviziune referitor la acea locuinta.
INTREBARE : pot vinde cotele parti unui tert cu contract de vanzare cumparare la notar si punand conditia de uzufruct viager pentru mine, asupra acestor parti din locuinta? in aceasta indiviziune eu posed la ora actuala 3/16 cote parti. locuinta are 4 camere, bucatarie, baie mica si baie mare, garaj incorporat in parter si transformat in camera a cincea: care ar fi partea mea (total 200 m2 pe doua nivele)?
P.S. indivizarul care detinea 10/16 a vandut deja partile sale pastrand uzufruct viager DOAR pe acele cote parti din locuinta (10/16)!!!
multumesc