avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate mimiz

Activitate mimiz

Buna !
M-ar interesa care sunt documentele necesare pentru import seminte SUA si pentru export seminte Republica Moldova.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția import India
O sa verific.
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția import India
Buna

Am facut import definitiv in Rotterdam.
Ce mai avem de facut ?
Discuție import India
Buna ziua,

Am avut un import din India, cu vama in Rotterdem.
Trebuie sa platim TVA-ul si sa declaram importul, sau ?
Daca vi se pare depasit, ati putea sa-mi recomandati ceva mai nou, mai potrivit ?
Buna

In cazul in care am contract cu client in care apar si articole referitoare la neplata la termen, la penalitati, etc.e foarte logic ca pe baza acestui contract pot sa cer penalitati de intarziere.
Dar ce se intampla cand nu am contract cu client ?
E legal si e de ajuns sa trec pe factura : " In caz de neplata la termen calculam penalitati de intarziere de X%/zi " ?
Cat la % pot sa trec ?

Va multumesc anticipat.
Discuție Intrebare
Buna,

Am avut un litigiu comercial cu o firma neplatitoare. In data de 22 mai a pronuntat Curtea de Apel hotararea definitiva. Am castigat, firma a fost obligata sa plateasca
Fiindca nu au dat nici un semn de a executa aceasta datorie la inceputul lui august am apelat la un executor judecatoresc. Am incheiat un contract si executorul a inceput activitatea.
Pana in momentul de fata bani inca nu am primit, in schimb am primit azi o citatie de la Inalta Curte pentru recurs.
Ce se intampla ?

Hotararea Curtii de Apel a fost expediata in data de 4 iunie, noi am primit in data de 9 iunie. Pe hotarare apare ca termenul pentru recurs este de 15 zile de la comunicare. Cum se poate sa primesc dupa atata timp o citatie pentru recurs ? Cererea pentru recurs a fost inregistrata in data de 26 iunie. Inca era in termen ? E ok ?

Ce se intampla acum cu executarea silita ? Trebuie sa suspendam ? Sau executorul face datoria mai departe ?
Suntem chemati in instanta in ianuarie pana atunci ce putem face ?

Va rog sfatuiti-ma.
Răspuns la discuția impozit pe dividende
Buna,

Inca o intrebare in cazul in care actionarii sunt persoane fizice la impozitul de dividende legea face diferenta intre persoane rezidente si nerezidente ?
Răspuns la discuția impozit pe dividende ?
Buna,

Inca o intrebare in cazul in care actionarii sunt persoane fizice la impozitul de dividende legea face diferenta intre persoane rezidente si nerezidente ?
Răspuns la discuția impozit pe dividende ?
Va multumesc mult