avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Nvasii

Activitate Nvasii

Dacă am cotizat 44 ani după formula de calcul împărțirea este la 35 de ani sau la 44?Multumesc
Din 7 12.2020 am trecut de la pensia parțial anticipata la cea pt limita de vârstă dar nu a fost făcută nici o recalculare IC a rămas același. Este corect?
Am 64 ani și 44 ani vechime totuși ma puteți sfătui dacă schimbările care se anunță la legea pensiei ma avantajează mai mult și deci sa mai aștept Multumesc
Sunt născută în mai 1962

07 05 1962
Carp Mircea a scris:

Luna si anul nasterii.

Din August 2019 sunt la pensie parțial anticipat.. Am 37 ani cotizații din care 11 ani grupa a doua. As fi putut sa mai Beneficiez de legea 215 2019? Nu știu cum a fost făcută reducerea vârstei de pensionare de la 2024 august la 2022 August.. Ma puteți ajuta? Multumesc pt toate raspunsurile
As putea cere recalcularea pensiei cu IC actual în momentul trecerii de la cea parțială la pensia pt limita de vârstă?
Sunt născută în mai 1962 și din 2019 august sunt la pensie parțial anticipata. În gr a doua am 11 ani și o luna. Perioada asimilata 2 ani și 9 luni. În decizie îmi apare a vârstă de pensionare la limita de vârstă 60 anisi 3luni /62 ani și trei luni.. Ce nu înțeleg este de ce mi se scad din vârstă standard doar 2 ani și nu și cele 9 luni lucrate în gr. a doua.
Sunt născut 1963 am 5 ani si3 luni calculate ptgr a doua când pot ieșii anticipat. Sunt barbat
Dacă ies la pensie anticipat(fără penalizare) pot lucra în continuare în același loc și cumula cu pensia