avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate cameleon

Activitate cameleon

As dori sa stiu daca exista un termen de prescriere al paternitatii.Copilul are aproape 3 ani si tatal "intarzie" probabil voit sa recunoasca copilul pe cale amiabila.In acest caz, tatal poate oricand fi chemat in instanta pentru stabilirea fortata a paternitatii sau exista un termen limita pana la care mama trebuie sa faca acest demers?Multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor.
Răspuns la discuția Impozit automobil
va multumesc pentru lamuriri!
Buna seara!Exista vreo modalitate prin care as putea evita plata anuala a impozitului pe un automobil cu capacitate cilindrica mare?Cum as putea fi scutit?Nu cunosc ce stipuleaza legea...
multumesc anticipat!
Buna seara!As avea nevoie de o informatie.
Pensionarii platesc taxe si impozite mai mici decat restul contribuabililor.Am un autoturism cu capc.cilindrica de 3000 si ma gandeam sa il trec pe numele mamei mele pensionare.Nu de alta..dar impozitul anual ma arde serios la buzunar.
Va multumesc anticipat pt.asitenta.
O seara buna!
Discuție Divort
Mi-am anuntat sotul ca nu intentionez sa divortez la notar pe cale consensuala in consecinta l-am indrumat spre un avocat.Intrebarea este urmatoarea:ce se intampla daca nu ma prezint la proces si in cat timp tribunalul te divorteaza prin neprezentare?As aprecia daca cineva mi-ar putea explica procedura in detaliu.Multumesc anticipat pentru indrumare/colaborare.
Răspuns la discuția pretentie la divort!?!
va multumesc pt lamuririle aduse.O zi buna tuturor!
Inainte de casatorie am achizionat un apartament(jumate avans,jumate credit ipotecar in urma caruia platesc o rata).Dupa 2 ani de casatorie,lucrurile s-au inrautatit si se pare ca se ajunge la divort.Poate avea actualul sot,vreo pretentie la acest apartament?Mentionez ca recent s-au facut mici investitii(renovari).
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri/sfaturi.
Răspuns la discuția Proprietate inaintea casatoriei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va multumesc tuturor pentru atentia acordata!simplul fapt ca noua casa ar putea deveni un bun partajabil ma ingrozea.
O duminica placuta!
Răspuns la discuția Proprietate inaintea casatoriei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in consecinta,in caz de divortz,saotul meu va avea sau nu drept la jumatate din casa?ma scuzati,dar am devenit confuza...
As vrea sa va cer un sfat:am ca proprietate un apartament de 3 camere dobandit inaintea casatoriei.Problema este ca intre timp m'am casatorit si acum as vrea sa vind apartamentul si sa ma mut la casa fara ca sotul sa aiba vreo contributie financiara la toata mutarea aceasta.Stiu ca facind noul contract de intabulare al casei pe numele meu,automat sotul meu va avea cota parte din aceasta casa si in caz de divort ar putea sa imi ceara partajul,casa devenind bun comun.Cum as putea sa fac asa incat el sa nu aiba vreo pretentie sau drept la partaj in caz ca relatia noastra va fi pericilitata si se va ajunge la dovort??La urma urmei,banii au fost ai mei de la inceput si el la cumpararea noii case nu va contribui financiar.

Va multumesc anticipat