avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate dorabadea99@gmail.com

Activitate dorabadea99@gmail.com

Am cumpărat un teren agricol acum.5 ani.Totul in regula fără nici o problema, După 5 ani m am trezit ca sunt data în judecata de fiul vânzătorului .Întrebarea mea este ce probleme as putea avea în privința acestui lucru?Eu am act de vânzare cumpărare cu cadastru al terenului inclusiv carte funciară. Se poate anula prin judecata acest act?Nemulțumirea fiului vânzătorului este ca tatăl lui era certat cu el și nu a beneficiat din partea tatălui de bunuri sau bani,în urma aceste vânzări.Acest lucru pe mine nu ma interesează problemele acestea.
Eu sunt urmaș după mama mea de legea 118/90 ,am depus actele la data de 15 noiembrie 2020,dar nu am.avut adeverinta din care rezulta încadrarea mamei mele corecte ,iar după ce am.intrat în posesia adeverinței prin care aveam.dovada ca mama a fost stramutata ,eu am.beneficiat de pensia cuvenita după incadrare(am făcut o revizuire la dosar)am primit diferenta de suma doar de la data când am depus cererea,adica pe 2 luni din urma, dar pe diferenta de 8 luni nu.Mi s a răspuns de la casa de pensii ca nu se poate recupera din urma .Întrebarea mea este dacă pot sa mai recuperez diferenta de suma din urma?
Am cumpărat un teren agricol acum.6 ani ,iar fiul domnului de la care l am cumpărat m a dat în judecata pentru pământ, menționez ca acel.pamant este cumpărat cu acte n regula fără nici o problema.Nemultumirea fiului celui de la care am.cumparat terenul este ca acesta nu a beneficiat din partea tatălui de nici o suma în urma vânzării.Intrebarea este dacă voi avea probleme cu terenul în urma judecății, ce câștig de cauza ar avea fiul vânzătorului în urma acestui proces si dacă poate sa anuleze contractul de vânzare cumpărare?
Bună ziua,eu sunt urmasa după mama mea de pensie a legii 118/1990 cu modificare din anul 2020.Intrebarea mea este :eu am depus dosarul în 16 09 2020.dar neavând o adeverinta care sa rezulte încadrarea corecta (mama mea mea a fost incorect încadrată cu domiciliul obligatoriu,eu neștiind acest lucru,mai tarziu am întrat în posesia actului prin care mama mea avea dovada ca a fost stramutata cu familia,eu mai tarziu am facut revizuirea la dosar.Cu data de 1 aug 2021 eu am primit pensia conform încadrării cu diferenta de suma .Întrebarea mea este dacă eu voi putea acționa în judecata Casa de pensii pentru recuperarea diferenței de pensie de la data de 1 decembrie 2020 pana în data revizuirii adica 1 08 2021?
Răspuns la discuția vechime munca
Am lucrat în Austria pe ingrijire batrani, PFA,pot sa cumulez vechimea în România pentru pensie?