avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate cass4

Activitate cass4

Răspuns la discuția obiectiuni expertiza contabila
Multumesc mult!
Buna ziua,
Ce cai de atac exista cand se resping obiectiunile la expertiza contabila?Am urmatoarea speta:sunt in litigiu cu as.de proprietari,s-a cerut expertiza contabila,am depus obiectiuni,deoarece am constat nereguli,nu s-a respectat obiectivul expertizei,expertul contabil a calculat sumele din hartiile date de administrator,fara a calcula detaliat din facturile de utilitati si impartirea pe apartamente a cheltuielilor,plus ca a intrat cu un sold anterior perioadei expertizate,care nu face obiectul darii in judecata,sold nedovedit si necerut in ctiunea formulata de reclamanta,as de prop.Am formulat obiectiunile cu calcule,tabele,mura-n gura pt judecator si totusi mi-au fost respinse!Mentionez ca avocata mea nu a fost prezenta,eu nu am stiut sa -mi sustin prea bn cauza,drept urmare mi-au fost respinse.Experta nu a depus la raport nici un inscris dupa care a efectuat experiza,ci doar a mentionat ca a folosit listele de intretinere!
Ce cai de atac am?Pot sa cer expert parte sau o noua expertiza,corecta de data asta?
Buna ziua!
Am urmatoarea speta: am o casa in mediul rural care in trecut a functionat ca pensiune turistica. Fiind la o distanta de vreo400 de km de localitatea mea de domiciliu,dupa multe inchirieri nefericite,acum am un contract cu o alta persoana care pare dornica sa faca treaba.Am un ctr de comodat pana in ianuarie 2018,dupa care vom negocia ctr de inchiriere.Persoana vrea sa faca anumite modernizari si sa acceseze progr start upplus.Dar poate, el nefiind proprietar,sa primeasca banii?
Si ce pericol e pentru mine ca prop.,chiriasul se poate ridica cu pretentii ca a investit 40000 de euro si sa-mi ia casa?Va rog ,un sfat ar fi binevenit!
Buna ziua,
O am pe mama mea cu certificat de handicap accentuat obtinut in 2017.Anul acesta am facut reevaluare,mi s-a dat grad grav cu insotitor,obtinut pe 30 iulie 2018.Nu am stiut si nu mi s-a spus ca beneficiaza de scutire pe impozit pe venit din pensie.Acum am descoperit dupa o cautare mai profunda a internetului.Se poate face aceasta scutire retroactiv sau numai de la data cererii depuse ?Legea nu e prea clara...Mentionez ca are pensie de urmas MApN.Multumesc!
Multumesc pt raspuns!Intrebarea era daca actionarii au drept de a se amesteca in SRL...
Am urmatorul caz: intr-un SRL sunt urmatorii asociati-o persoana fizica X si o SA reprezentata de Y(majoritar cu 90 %). Ambii sunt administratori ai SRL-ului.Problema este ca actionarii din SA se amesteca in treburile SRL-ului,conducand-o chiar,fara a fi angajati si fara a cere parerea si asociatului X. Este normala aceasta situatie?Ma gandesc ca atata timp cat SA este reprezentata de Y,ceilalti ar trebui sa-si vada de treaba lor...Ce se poate face in aceasta situatie?Multumesc!
Buna ziua,
O cale legala prin care un asociat poate ceda dividendele lui celuilalt asociat?
Multumesc
Răspuns la discuția Concediere administrator srl
multumesc pt raspunsul prompt!el nu are puteri depline,eu da!ce solutii exista?
Avem urmatoarea speta:2 asociati la un srl,ambii si administratori.Unul din asociati -admnistrator are ps sociale in executare de catre creditori pt datorii personale;acum,scoate bani din banca fara acordul celuilalt asociat si fara cunostinta acestuia.Ce e de facut?Poate fi demis din functia de administrator si implicit si retragerea dreptului de semnatura din banca sau alte idei daca aveti,va rog!Multumesc!
buna ziua,
exact aceeasi problema o am si eu.si eu,din pacate,platesc intretinerea de cateva ori pe an,cu penalitati cu tot fara sa verific felul in care calculeaza admin penalitatile.Am facut o cerere la presedinte pe 7 febr pt recalc penalit incepand cu dec 2013,la care nu am primit rasp nici acum.poate imi dati si mie cererea aia pompoasa,caci banuiesc ca nu au nici un interes sa cheme cenzorul si timpul trece ,iar suma se mareste considerabil...
2.penalitati se percep si la cheltuieli comune sau numai la utilitati facturate?normal cred ca numai la facturi ar trebui percepute.email ct64cas@yahoo.com multumesc frumos