avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate GABITU

Activitate GABITU

si totusi nu exista nici o modalitate de a actiona in aceasta cauza.. sfatuiti-ma ceva ..in hotararea aga scrie desfiintare post - dar nu scrie al meu.. poate fi al colegei... nu exista nici un crireriu de selectie..incredibil Va multumesc
va multumesc pentru promtitudinea raspunsului. Dar intrebarea mea era daca ptr a selecta o persoana care trebuia concediata nu trebuia sa faca o selectie.. de ce pe X si nu pe Y ptr ca se desfiinteaza postul de "facturist" si nu este individualizat numele X datorita sa zicem situatiei economice. ori fiind trei posturi identice care se desfiinteaza. cum or fi fost corect sa dea concurs sau sa dea pe cine vrea "muschiul lui" (dintre cele trei am cea mai mare vechime, am cele mai complete studii iar "dosarul de personal" e curat deocamdata). Doar faptul ca dlui director nu ii plac ochii mei m-au adus in aceasta situatie.



Buna ziua, va rog respectuos sa ma sfatuiti intrun - litigiu privind anularea deciziei de concediere individuala in baza art. 65 din Codul muncii, in conformitate cu noile prevederi din Codul muncii.
Respectiv angajatorul a dispus concedierea mea individuala prin desfiintarea unui post (modificand prin hotarare administratori organigrama) de facturist cu toate ca sunt trei persoane angajate care au aceesi fisa a postului si fac fizic aceasi treaba, fara nici un criteriu doar ptr ca am "ochii verzi" (iar treaba care o facea eu a dat-o celorlalte colege, impartind-o intre ele). Vrea sa va rog sa ma sfatuiti si ce sansa am sa castig (chiar daca ulterior plec), nu trebuia facuta o selectie, daca da va rog indicati-mi si mie temeiul legal ca aici imi este greu si stiu ca in instanta trebuie sa motivezi si un drept solicitarea.
Va rog ajutati-ma!!!

Multumesc
Răspuns la discuția contestatie decizie TVA
da, am contestat Decizia de impunere initiala. printr-o alta Decizie mi se comunica ca mi se respinge si ca o pot contesta cf legii 554 in 6 luni la tribunal?

Acum nu inteleg judecatorul ma intreaba ce contest Decizia initiala sau cea emisa ca raspuns la contestatie.
Am citit codul de procedura fiscala - art 211 si respectiv 205 dar nu inteleg.
Ce parere aveti?
Eu am inteles ca, art. 205 se refera la decizia initiala iar art 211 la cea de raspuns dar nu mi-e clar de loc.

Multumesc
Răspuns la discuția contestatie decizie TVA
Multumesc, dar revin cu intrebarea: Contest Decizia prin care mi se raspunde la Contestatia mea la decizia de impunere (emisa ca raspuns la contestatie prin care mi se raspunde ca se respinge suma si ca pot face contestatie la tribunal sau Decizia initiala de impunere prin care se stabileste baza de impozitare, etc
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Am avut control ptr rambursare TVA. La data controlului nu am putut prezenta notificarea vanzatorului cu privire la achizitia de catre firma mea a unei platforme betonate. Uterior am facut contestatie la DGFP si am atasat si aceasta notificare pe care am primit-o de la vanzator. Mi-a respins-o printr-o Decizie motivand ca la data respectiva nu aveam notificare. Ulterior am inregistrat in conta din nou TVA deductibil suma respectiva - regularizari taxa dedusa - de la data primirii notif (art 141 cf). A venit din nou control si din nou imi respinge suma pe motiv OMF94 /2008 - nu se inscriu in decont diferentele de TVA de plata constatate de organele de inspectie fiscala ptr care nu este reglementata includerea in decont" .

Intrtebari:
1.Contest Decizia emisa de DGFP - Biroul de solutionare contestatii sau decizia de impunere emisa de Administratia Finantelor Publice, cu tva respins?
2.pot sa folosesc la contestare si ultimul raport de inspectie fiscala care nu se pronunta asupra fondului, ci imi respinge pe forma - nu aveam dreptul sa inscriu acolo - regularizari taxa dedusa-?

V amultumesc din suflet,
Discuție sponsorizare
Am o societate care inregistreaza pierderi fiscale. Pot face sponsorizare?
Va multumesc ptr raspuns. Dar noua ne cumuleaza cu salariul net cu ajutorul fac brutul la care imi iau toate darile. le-am explicat ca nu e bine dar imi cer temei legal si nu stiu sa le dau.
Răspuns la discuția Salariu prin PFA
suma fara TVA -16%impozit pe venit- 6.5 cass
Va multumesc, pentru promptitudine si raspuns... dar tot nu sunt pe deplin lamurita..
Spre ex.
- castigul meu brut 4119 (salariu) si primesc un ajutor ptr nastere conform CCM un salariu mediu brut pe unitate sa zicem 2500 lei.
Cat trebuie sa primesc?

Gabitu