avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate maarkyM

Activitate maarkyM

Multumesc.Asta ar fi primul pas, apoi , cine ( institutie sau organizatie abilitata,autorizata)ar putea face un calcul, cost impozit anual platit de toti locatarii,(19 ap) pe aceasta boxa,care este din constructia blocului, cu suprafata aprox 5mp.plus uscotor rufe aprox 10mp, la acre au acces numai 4 apartamente,familii.
Multumesc.
Buna ziua,
Cum poate fi scos sau pus la plata un vecin care a ocupat o boxa depozitare spatiu comun,plus alti vecini care folosesc doar ei uscatorul(4 familii).
Vecinul care a ocupat boxa,locuieste la parter, si are inclusiv garaj(nedemolabil) in fata blocului....
Nu mi se pare corect ca doar unii sa fie beneficiari de aceste spatii.
Va multumesc,
Se poate depune o plangere la un organ administartiv pentru aceasta situatie?Care sa ia si masuri....
o intrebare suplimentara ...apelul trebuie depus in max 30 zile de la transmiterea deciziei...care dateaza din Februarie 2017 insa prin posta am primit o saptamana aceasta...cu data din iulie 05.Practic eu trebuie sa fac apel in max 30 zile dar conf deciziei ar trebui sa merg cu permisul sa il depun in maxim 15 zile ...In acest context daca fac apel la decizia transmisa in 30 zile depasesc acele 15 zile in care trebuie sa depun permisul....la Politia rutiera si in acest caz sunt sanse sa se maresca pedepsa cu inca 30 zile??? Multumesc.
Multumesc...mult pt raspuns.
o intrebare suplimentara ...apelul trebuie depus in max 30 zile de la transmiterea deciziei...care dateaza din Februarie 2017 insa prin posta am primit o saptamana aceasta...cu data din iulie 05.Practic eu trebuie sa fac apel in max 30 zile dar conf deciziei ar trebui sa merg cu permisul sa il depun in maxim 15 zile ...In acest context daca fac apel la decizia transmisa in 30 zile depasesc acele 15 zile in care trebuie sa depun permisul....la Politia rutiera si in acest caz sunt sanse sa se maresca pedepsa cu inca 30 zile??? Multumesc.
Buna dimineata,
am primit prin posta decizia Judecatorie,care poate fi contestata in 30 zile...
Ce ma preocupa pe mine foarte tare este ca daca nu ma prezint in termen de 15 zile la politie pt predare permis auto,si totusi depun apel (in termenul de 30 zile) pt a vedea probele de la dosar,mai pot beneficia de reducere pedeapsa la 30 zile prin testul 13/15 si nu mi se suplimenteaza cu inca 30 zile pedeapsa initiala....
Multumesc .
Multumesc,pentu raspuns,dar in contract scrie ...asa 1% din total vanzari peste plan vanzari.
Cum pot interpreta acest venit?net sau brut?
Inca o data multumesc.
Buna seara,
o intrebare
ce anume si in ce cuantum (impozit,cas,cass,somaj...)implica impozitarea venitului suplimentar realizat peste salariul de incadrare,in conditiile de realizare plan vanzari conform contract munca?
conf contract primesc un bonus de 1% peste atingerea planului de vanzari!
Nu este specificat in contract nici 1%net nici brut...
Va multumesc
Corect in ceea ce priveste probele ,ele pot dovedi acest lucru.
Stiti daca in motivarea instantei sunt atasate si probele,sau trebuie/pot solicita eu acest lucru?
Multumesc.
Buna ziua,
Anul trecut in vara ,cand ma intorceam din deplasare in interes serviciu(conduc in medie peste 2000 kmpe luna),mai aveam cativa km pana acasa,pe DN25 ,unde pe o distanta de aprox 10km este impusa restrictie de viteza la 50km/h ,dupa ce am iesit din localitate,am fost oprit in mers de catre auto dacia logan rosu care venea din sens opus ,fara a avea insemne specifice politie rutiera pentru a ma sanctiona conform decalratiei unuia dintre agenti ca circulam cu viteza de 112km/h,fapt pt care mi s a intocmit pv de contarventie amenda si retinere permis in vederea suspendarii 90 zile.Am declarat si am sustinutr ca nu circulam cu acea viteza si am depus contestatie cu recuperare permis pana la solutionare si aducere probe de filmare pt a se dovedi cele din PV.
Au fost trei termene amnare pt depunere probe de catre IPJ serviciul rutier,apoi pe data de 10.02.2017 a rezultat respingere plangere si urmatorul mesaj
Solutia pe scurt: Respinge plângerea. Ia act că nu este solicitată obligarea la plata cheltuielilor de judecată.
Cu drept de a formula apel, în termen de 30 de zile, începând cu data comunicării, ce se va depune la Judecătoria ....
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor cu mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 10.02.2017.
Document: Hotarâre 1006/2017 10.02.2017
Ca urmare in aceste conditii cum sa interpretez aceasta decizie?
Mentionez ca am permis din 1994,conduc in medie peste 20000km/an fara evenimente rutiere,fara contraventii,fara trecut pe rosu,sau mai grav accidente cu victime....am un stil de condus preventiv,merg mai repede dar in limitele legale max 20-30 peste viteza legala....chiar si in acest caz,mergem cu peste 50km/h dar nu cu 100km/h sau mai mult, deoarece eram in afara localitatii,se circula cu peste 70-80km/ora .
De mentionat ca aceasta restrictie este de foarte mult timp pe acest sector de drum ,iar daca administratorul drumului mentine aceasta limitare de viteza rezulta ca teroretic expertiza in baza caruia s a emis aceasta restrictie este inca valabila si este insotita de documente care sa ateste aceasta limitare viteza.
Personal cred ca este lasata in mod intentionat doar pt a prinde soferi neatenti ca mine ,care cred ca desi sunt in afara localitatii si pot circula cu maxim 90km/h ,sunt supusi la testul rabdarii si al jocului de pisica si soarecele de a circula la limita de 50 km/h sau hai ca v am prins ....
Nu consider ca aceste limitari de viteza ar trebui sa existe decat in cazuri justificate si dupa expertize reale,care sunt urmate si de masuri de corectare a situatiei intr-o perioada de timp bine delimitata...
Consider ca se poate mentine o limita de viteza pe acest sector de drum ,insa ar trebui re evaluata ,sau evaluata corect!!!
Ce ma sfatuiti in acesta situatie,expusa mai sus?
Va multumesc.
Conduc si este una din obligatiile mele de serviciu ca om de vanzari,in plus ....am si clauza de incetare contract munca in caz de suspendare permis auto mai mult de 3 luni....
Credeti ca pot obtine acces la probe...filmare?pot fi contestate?
Am dubii in ceea ce priveste aparatul radar cu care am fost inregistrat ,deoarece masina respectiva,acel logan rosu avea un aparat mai vechi,care era folosit pt depistare ,inregistrare doar din stationare....nu si din mers....
Va multumesc....mult pentru suport.
Multumesc,mult pentru raspuns,doresc sa stiu daca beneficiez de reducere la 30 zile in conditiile in care trec testul de 13/15 si daca se depune contestatie pana la dovedirea cu probe ca viteza inregistrata de aparatul radar este cea trecuta pe procesul verbal,si daca ma aflam pe sectorul de limitare viteza la 50km/h.
Din ce moment se poate da testul pt reducere perioada suspendare conducere de la 90 la 30 zile,daca se depune contestatie ?Mi e neclar si acest lucru...