avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate Tudoreanu

Activitate Tudoreanu

Buna seara,
mi s-a instituit poprire pe cont 1/3 din salariu. Intrebarea mea este daca pot solicita diminuarea procentului de poprire, in conditiile in care sunt mama singura cu un copil in intretinere, am cu rata la banca, iar suma ramasa dupa executarea popririi, nu imi este suficienta pentru a acoperi cheltuielile minime de existenta.
Multumesc.
Răspuns la discuția Problema intocmire dosar handicap
Multumesc
Problema intocmire dosar handicap

Buna ziua,
Am inceput demersurile la DGASP pentru deschiderea unui dosar de handicap locomotor pentru fiica mea, iar unul din documentele necesare este cartea de identitate al tataului ei.si declaratia acestuia ca a luat la cunostinta despre acest dosar
Mentionez ca sunt divortata si fiica mea este in custodia comuna , in ingrijirea mea.
Problema mea este ca fostul meu sot refuza sa prezinte copia cartii de identitate, si sa se prezinte sa semneze documetele care tin de el la intocmirea dosarului. Din aceasta cauza intocmirea dosarului a ramas blocata.
Va rog sa imi dati o sugestie in legatura cu ce demersuri as putea face, pentru a finaliza dosarul fără el, pentru ca fiica mea sa beneficieze de drepturile care i se cuvin.
Buna ziua,
pot obtine in mod oficial informatii despre veniturile fostului sot pentru a calcula pensia alimentara obtinuta prin hotarare definitiva?
Buna seara ,
Daca am o hotarare definitiva pentru recuperarea pensiei alimentare neplatite de fostul sot, dupa investire, trebuie sa ma adresez unui executor, sau pot duce investirea hotararii la locul de munca unde este angajat?
In urmatoarea perioada, voi avea de tranzactionat diverse proprietati in tara, si nu pot sa fac de fiecare data imputernicire din partea sotiei pentru vanzarea diverselor proprietati cumparate pe care va trebui sa le vand.
Banii nu provin din castigurile comune.
Daca va trebui sa schimb regimul matrimonial , iar apartamentul comun este gajat la banca pentru imprumut, implica si banca in schimbarea regimului matrimonial?
Scuze , e vina mea ca nu am specificat ca acest acord de care intrebam sa se faca la notar si nu in privat.
Schimbarea regimulului matrimonial in cel al sepatratiei de bunuri e singura posibilitatea?
Daca bunurile comune, in speta un apartament, este gaj la banca, mai implica ceva?
Buna seara,
exista posibilitatea redactarii unui act intre soti, care au proprietate comuna, ca in baza acrdului unuia dintre soti, celalat sa poata achizitiona bunuri proprii , de care poate dispune oricand de ele , fara a avea nevoie de acorul celuilalt sot pentru a le vinde?