avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate irina_gentimir

Activitate irina_gentimir

Cu riscul de a am considera prea insistenta, va mai intreb un lucru.:">
Cum se calculeaza cele doua salarii medii pe unitate? - brutul sau netul, si e adevarat ca suma celor doua nu poate fi mai mica decat un salariu mediu brut pe economie (1693)?#-o
Am senzatia ca ceva scartatie la firma de unde trebuia sa iau ajutorul de inmormantare. Suma celor doua salarii e putin mai mica de 1400 ron. E posibil ca salariul mediu pe unitate sa fie de 675 ron (brut)??--repet nu e o firma mica....
Va multumesc si imi cer scuze din nou pentru insistenta.:sorry:
Răspuns la discuția modificari contributii feb 2009
elis a scris:

:offtopic: Interventie moderator
@ irina_gentimir
Nu este de dorit postarea mai multor mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.



Imi cer scuze..mi s-a parut nu tocmai corect sa amestec subiectele ridicate in discutie. Nu am crezut ca deranjeaza acest lucu. In viitor voi apela la functia de editare.Multumesc pentru sesizare.
Daca e vorba de al 13-le salariu il luati fara nici o problema, ar fi absurd sa se astepte 2 ani pana va intoarceti din cic. Oricum e vorba de un "premiu" pentru perioada in care ati fost in activitate si nu pentru zilele lucrate acum (conf. unui pontaj) Nu aveti nevoie de nici o "actiune" - nu stiu ce ar putea reprezenta acest lucru.Nu inteleg ce baza legala au nevoie pentru a va achita acest drept. Suspendarea c.i.m. a survenit ulterior perioadei pentru care se calculeaza al 13-lea salariu:deci...care-i problema lor?
In legatura cu premiul de 2% sau alte premii pe care firma doreste sa le acorde, ramane la latitudine angajatorului sa va acorde sau nu.
eu consider altceva si iau ca baza legala pentru a justifica parerea mea, OUG 148/2005, art.18, alin7):

"(7)Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta."

- aceasta perioada intra in calcul la sporul de vechime, atentie!!!!
Răspuns la discuția modificari contributii feb 2009
Vioreld a scris:

salutare. am citit in lege ca in cazul asiguratului sau pensionarului, cuantumul ajutorului de deces este de 1702 lei, iar in cazul unui membru de familie, 851 lei.
adica, acesti bani ii primeste asigutarul de la Casa de Pensii? (Doamne fereste de astfel de probleme)


Ajutorul de deces - deductibil din CAS - daca asiguratul era salariat in mom. decesului - se ia de la angajator in termen de 24 de ore de la data depunerii cererii.
Daca era pensionar - de la Casa de Pensii unde era inscris.
Ajutorul de inmormantare - conform CCMUN - e alta treaba si se ridica de la angajatorul defunctului - daca persoana era angajata in mom. decesului sau daca nu, de la angajatorul dvs. (daca era in intretinerea Dvs.) pe baza cererii. - vezi art. 51 din CCMUN unic la nivel national pe anii 2007-2010. - de vazut conditiile de acordare. Difera de la caz la caz.

Răspuns la discuția modificari contributii feb 2009
Vezi Legea 19/2009 BASS, art.18, , pct.3
Art. 18
(1)În baza prevederilor art. 18 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pentru anul 2009 cotele de contribuţie de asigurări sociale se stabilesc după cum urmează:
a)31,3% pentru condiţii normale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 20,8% datorate de angajatori;
b)36,3% pentru condiţii deosebite de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 25,8% datorate de angajatori;
c)41,3% pentru condiţii speciale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 30,8% datorate de angajatori.
(2)În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale prevăzută la alin. (1) este inclusă şi cota de 2% aferentă fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3)Cotele prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2009.

Răspuns la discuția CAS aferent premiului anual
CAS la luna platii, adica martie. Procentele noi conform Legii Bugetului asig soc pe 2009.
Răspuns la discuția contributie somaj
Pentru pensionari nu se retine somaj.
Vezi art.19 legea 76/2002+ norme de aplicare a legii 76/2002 din 20.02.2002 art.14, pct.2, lit.f)
Răspuns la discuția baza calcul cas
Revin cu lamuriri..pentru cine mai e interesat.
Conform ORDIN nr. 680 din 1 august 2007 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 340/2001, cu modificările şi completările ulterioare, punctul 7, citez:
7.Punctul 19 de la secţiunea I "Dispoziţii generale (capitolul I din lege)" a capitolului A "Contribuţia de asigurări sociale" va avea următorul cuprins:
"19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se înţelege venitul brut în bani, achitat din fondul de salarii, reprezentând:
a) salariile de bază brute corespunzătoare timpului efectiv lucrat în program normal şi suplimentar potrivit formei de salarizare aplicate, inclusiv indemnizaţiile de conducere, salariile de merit, indexări, compensări şi alte drepturi care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bază;
b) sporurile, indemnizaţiile şi sumele acordate sub formă de procent din salariu ori sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu, plătite pentru: condiţii deosebite de muncă (condiţii grele, periculoase, nocive, penibile); activitate desfăşurată în mediul rural, în zone izolate; activitate desfăşurată de nevăzători; munca prestată în schimbul de noapte; îndeplinirea unor sarcini, activităţi şi responsabilităţi suplimentare funcţiei de bază; sporul de fidelitate şi altele asemănătoare;
c) sumele plătite pentru timpul nelucrat (concedii de odihnă, indiferent de perioada efectuării, concedii de studii, zile de sărbători, zile de repaus săptămânal, concedii plătite pentru evenimente familiale deosebite, ziua profesiei, zile necesare instalării pe post în cazul transferului, întreruperi ale lucrului din motive neimputabile salariaţilor);
d) sumele acordate cu ocazia ieşirii la pensie;
e) premiile anuale şi cele din cursul anului sub diferite forme, altele decât cele reprezentând participarea salariaţilor la profit;
f) sumele plătite conform legii sau contractelor colective de muncă (al 13-lea salariu, prime de vacanţă, aprovizionare de iarnă, prime acordate cu ocazia sărbătorilor naţionale sau religioase, etc.);
g) alte adaosuri la salarii, aprobate prin lege sau stabilite prin contractele individuale ori colective de muncă (bonusuri, compensaţii, indemnizaţia pentru concediul de odihnă neefectuat, ajutoare, precum şi alte sume, reprezentând venituri curente sau aferente perioadelor anterioare, inclusiv cele achitate în lunile în care asiguraţii beneficiază de prestaţii de asigurări sociale fără a avea zile lucrate sau nu au fost prezenţi la serviciu etc.);
h) sumele rezultate prin «plata cu ora», gărzi, indemnizaţii clinice;
i) sumele primite de reprezentanţii în adunarea generală a acţionarilor, în consiliul de administraţie, în comitetul de direcţie şi în comisia de cenzori;
j) sumele primite de reprezentanţii în organisme tripartite, potrivit legii;
k) indemnizaţii de şedinţă acordate membrilor comisiilor constituite la nivelul autorităţilor şi instituţiilor publice, potrivit legii;
l) alte sume acordate potrivit legii."

Mda, se pare ca se retine CAS:(( la urma urmei pentru ajutorul acordat pentru inmormantare conf CCMUN.
Răspuns la discuția baza calcul cas
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire privind virarea contributiei la CAS angajator/angajat aferenta ajutorului de inmormantare acordat de catre unitate (in baza CONTRACTului COLECTIV DE MUNCÃ nr. 2895 din 21 din 29 decembrie 2006 UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2007-2010 încheiat conform art. 10 şi 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, art. 51, lit.a)
“Art. 51
În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
a)în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel puţin două salarii medii lunare pe unitate;.
b)dacă decesul a survenit din cauza unui accident de muncă, a unui accident în legătură cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel puţin 3 salarii medii pe unitate;[...]”

Se retine si se vireaza 10.5% (februarie 2009) cuantumul contributiei la Bugetul Asiogurarilor sociale de stat din ajutorul de inmormantare la care am facut referire anterior? sau nu? Va rog sa-mi comunicati si care este baza legala a raspunsului Dvs.

Va multumesc anticipat.