avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate oneramo

Activitate oneramo

Răspuns la discuția plata TVA AUTO dupa 1 mai 2009
Multumesc mult pentru raspuns. Pe factura la tva scrie: Livrare fara impozit intr-o tara a spatiului economic european din legea TVA. Eu am platit costul net. Firma germana de la care am cumparat masina este platitoare de tva. Ce fac in situatia asta?
Buna,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: am achizitionat, pe firma, dupa 1 mai 2009, o masina second-hand din Germania.
Am platit taxa de prima inmatriculare, am inmatriculat-o iar acum contabila imi spune ca ar trebui sa platesc si TVA la ea cf. legislatiei aparute dupa 1 mai? este adevarat?

Astept raspunsul vostru urgent.

Multumesc.
Răspuns la discuția tva masini din import
Buna,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: am achizitionat, pe firma, dupa 1 mai 2009, o masina second-hand din Germania.
Am platit taxa de prima inmatriculare, am inmatriculat-o iar acum contabila imi spune ca ar trebui sa platesc si TVA la ea cf. legislatiei aparute dupa 1 mai? este adevarat?

Astept raspunsul vostru urgent.

Multumesc.
Multumesc mult.
Multumesc mult pt. raspuns. Problema este ca firma respectiva de avocatura a reprezentat firma din Italia in cadrul unui proces ce s-a desfasurat aici in Romania. Deci locul in care s-a prestat serviciul respectiv este Romania. Firma de avocatura factureaza cu tva sau fara?

Multumesc tare mult, Monica.
Buna ziua,

Este valabil acest lucru si pentru o firma de avocatura din Romania care a prestat servicii pentru o firma din Comunitate (Italia)? In baza carei legii, furnizorul din Romania ar trebui sa emita factura fara TVA?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Răspuns la discuția teava comuna distrigaz
Multumesc mult pentru ajutor.O zi buna.
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie. M-am debransat, cu acordul Asociatiei de proprietari, de la teava comuna DIstrigaz si in prezent am contoar separat si platesc direct la Distrigaz. Acum, asociatia vrea sa schimbe teava comuna a blocului cf. noilor normative ANRE si pretinde ca si eu sa particip cota parte la acesta reparatie motivand ca teava este proprietate comuna. Mai trebuie sa platesc in aceste conditii? Eu nu am nici o treaba cu teava lor.
Multumesc. Astept raspunsul dvs.