avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate scorus69

Activitate scorus69

Pentru comercializare tigari electronice ce cod caen trebuie autorizat .Trebuie avize sau autorizatii speciale?
buna seara
vreau sa depun la onrc inmatricularea unei societati (srl).Actul constitutiv contine aprox.tot codul caen.Deocamdata nu se deschide punct de lucru si la sediul social nu se desfasoara activitate.
Intrebarea mea este ce completez in declaratia pe proprie raspundere(anexa la cerere)?Multumesc pentru raspuns
Microintreprindere importatoare de produse electrice a incheiat contract cu un OTR pentru transfer responsabilitate.
In urma raportarii produselor electrice vandute, OTR ul emite factura pe care scrie ,,servicii cf.contract,,
Societatea in momentul vanzarii catre clienti specifica separat pe factura taxa verde.Va rog care este monografia contabila ?Multumesc
Va rog ,vreau sa stiu daca pot sa numesc un administrator la un srl pe o perioada nelimitata? Va multumesc pentru raspuns.
Discuție Vânzare teren
Buna ziua
Se dorește vânzarea unei case și a terenului aferent unei persoane fizice.Terenul figurează pe persoană juridică plătitoare TVA iar casa figurează pe numele asociatului firmei care este persoană juridică.Societatea trebuie să vândă terenul cu TVA sau fara TVA?
Buna ziua
pentru inregistrare marca OSIM verbala,individuala am o denumire ,, ex.MARCA
formatul vreau sa fie cu litere scrise de mana.
Pe cererea de inregistrare trebuie sa specific acest lucru sau scriu litere standard
multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția concediu odihna
e corect asa?
1an=252 zile lucratoare

angajatul are 4x12=48 zile /an
la 252 zile=21 zile co
la 48 zile=48x21/252= 4zile/an=0,33 zile/luna
Răspuns la discuția concediu odihna
multumesc pt raspuns
in CM sunt prevazute 21 zile
iar timpul de lucru 20ore/luna cu program 1zi/saptamana /5ore deci lucreaza 4zile/luna a cate 5ore
Discuție concediu odihna
buna seara
un angajat cu timp partial 1ora/zi care lucreaza din 01.06.2015 pana la 09.03.2016,care nu si-a efectuat concediul de odihna ,va rog frumos sa mi spuneti cate zile de concediu trebuie platite.
multumesc mult pt raspuns
Răspuns la discuția Schimbare administrator firma
ma refeream la declaratia 088 aceia pt.tva