avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Activitate ami_ru

Activitate ami_ru

Răspuns la discuția Pensionare anticip Partiala
Dl Carp va multumesc pt raspuns

Inteleg ca la cei 29ani 4luni , adaug 2ani(de la gr.II) si am in total un stagiu de 31ani si 4luni.
Prin urmare indeplinesc conditia de minim 31 ani stagiu de cotizare pt pensionare anticipata partiala.
Răspuns la discuția Pensionare anticip Partiala
Va rog sa-mi spuneti cata vechime (in plus) rezulta din cei 8,5 ani lucrati in gr.2 cu 100% ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Sunt nascuta in martie 1958 (femeie) si am stagiu cotizare (la 30.12.2015) de 29ani 4 luni ( format din Lucrat efectiv 24a6l + Somaj 3a5l + ctr Asigurat 1a5l ).
Am lucrat grupa II , 8ani 6luni cu 100%.
Cu cat se majoreaza stagiul de cotizare cu perioada lucrata in gr.II ?
Conform Lg 263/2010 ma pot pensiona la Limita Varsta in Martie 2019 cu un stagiu complet de cotizare de 31 ani (fara sa iau in calcul gr.II).
Cum pot iesi la pensie anticipat partial, avand in vedere ca trebuie sa am un stagiu de cotizare de minim 31 ani ?
Perioada de 1an 8 luni care imi lipseste din stagiul de cotizare (explicat mai sus) se poate compensa din majorarea vechimii rezultate din ce am lucrat in gr.II ?
As vrea sa depun dosarul de pensionare anticipata partial in Ianuarie 2016.
Va multumesc pt ajutor
Discuție legea 10
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce acte trebuie depuse la primarie pt eliberarea deciziei de restituire (inteleg ca nu se mai elibereaza titlu de proprietate) pt un teren intravilan mostenit de la tatal nostru si confiscat dupa 1945.
Avem decizia definitiva si irevocabila de la Inalta curte de casatie , conform legii 10.
Precizez ca suntem 8 mostenitori dintre care numai 2 au sustinut si castigat procesul
In Notificarea initiala din 2001 depusa la primarie au fost trecuti toti 8 mostenitori
Va multumesc pt ajutor
Azi am aflat ca una dintre surori (din alta casatorie a tatalui meu) a dat in judecata primaria si a castigat restituirea in natura (conf Legii 10/2001) a curtii tatalui nostru.
La primarie nu a declarat toti mostenitorii legali, respectiv si cei 6 copii din prima casatorie a titularului terenului (decedat).
Ca atare primaria a eliberat (~ in 2013 sau 2014) titlul de proprietate numai pentru ultimii 2 copii (in loc de 8 copii mostenitori cat sunt in total).
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce se poate face in aceasta situatie.
multumesc
Buna ziua,

La 24.11.14 indeplinesc conditiile de iesire la pensie limita varsta (pt femei):
- varsta standard 59ani 11luni
- stagiu minim cotizare 14ani 10luni

Vechimea mea in munca (efectiv lucrat in conditii normale) este de 13ani 3luni.
Am facut facultatea la zi (5 ani studii) in perioada 1974 - 1979.
Doresc sa stiu cum se iau in considerare cei 5 ani de studii superioare pentru perioada asimilata:
- varianta 1 : 01.10.74 - 01.07.79 , adica 4ani 9luni
- varianta 2: 01.10.74 - 16.09.79 (data angajarii dupa terminarea facultatii fiind 17.09.79) , adica 4ani 11luni 16zile ?

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza punctajul in perioada facultatii ?

Va multumesc anticipat pt ajutor.
Răspuns la discuția Legea pensiilor 263/2010
Va multumesc.
Ma puteti ajuta si cu art 107 ?
Buna ziua

1 . Va rog sa ma ajutati sa inteleg/descifrez la ce se refera exact art. 107 din Lg 263/2010 , in special alin.(1) si (2).
Art 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

2. Am depus cerere de pensionare anticipata partiala pe 19.05.14. Decizia emisa de casa pensii nr xx din data de 11.08.14, am primit-o acasa cu stampila plic 24.09.2014. Am o pensie de 800 lei stabilita la 19.05.14. Doresc sa depun la casa de pensii pe 23.10.14, Decizia si Adeverinta cu incetarea contractului de munca.
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu perioada ulterior lucrata de 5 luni (19.05 - 22.10.14 ) ? Se recalculeaza cuantumul pensiei actuale?

3. In varianta in care nu doresc inca sa incetez activitatea (cim), exista un termen de incetarea a activitatii dupa primirea deciziei de pensionare ?
Firma la care lucrez nu se grabeste cu lichidarea, ma poate tine inca 2 luni la serviciu.
Firma are un termen in care trebuie (e obligata) sa-mi desfaca contractul de munca ?

Va multumesc anticipat.
La rubrica "Cuantum prestatii asig.sociale" se trec doar bruturile de la concediile medicale pe care le-ati avut in lunile respective.
In lunile fara inregistrari, inseamna ca nu ati avut concediu medical.