avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters74363

Activitate ContSters74363

Discuție Legea 112/95
Poate cineva ma po
Exista in legislatia actuala o modalitate ,prin care sa putem solicita firmei de furnizrare a apei reci (fiind vorba despre o scara de bloc)sau obliga, sa faca contracte individuale cu locatarii, acestia din urma avand toti contoare de apartament
Ne-am saturat sa ni se incarce factura lunar cu pierderile inchipuite ale acestui furnizor.O precizare, acesta nu furnizeaza decat apa rece, fiecare apartament avand centrala proprie de apartament.
Multumesc
Daca ma poate ajuta cineva, unde pot gasi GRATUIT, completarea 4253/1992, mai precis actul normativ emis de Min.de Finante 2665/1C7311/28FEB.1992, sunt interesat sa vad ce contine, dupa ce a fost repus pe rol procesul meu,invocand acest act.
Cu multumiri
Răspuns la discuția Actiune cu valoare timbrata
In urma a nenumaratelor procese din 98 s-a ajuns ca sa fie desemnat un expert, care nu a facut altceva decat a constatat veridicitatea actelor si a desenelor topografice depuse la dosar(la fata locului).
Instanta a decis ca trebuie sa platesc o suma, ptr."pune in vedere reclamantul prin avocat,sa faca dovada achitarii decontului.Dupa ce se va face dovada achitarii decontului se va dispune plata catre expert si va fi comunicat raportul de expertiza partilor"Lamuriti-ma de fapt ce se intampla, in afara faptului ca se pretind sume enorme pentru aceasta asa zisa expertiza, pot cere sa se acorde ajutor public judiciar pentru aceste actiuni.
Aceasta suma ce mi se cere este de fapt taxa de timbru???
Dupa parerea mea mi se pare bataie de joc ca dupa ce am platit sa se faca un dosar cu toate desenele de amplasament tot..tot, sa fiu pus sa mai platesc inca o data pentru acelasi lucru o suma dubla fata de cea deja achitata.
Acesta este justitia romaneasca, ma duce la sapa de lemn..............
Va rog sa ma informati asupra urmatorului subiect.
Daca o persoana este citata la judecarea unui caz in proces, ca martor.
Si nu se poate prezenta din n motive.
Cum trebuie sa procedeze ca sa nu fie sanctionat.
Multumiri
Colegul meu are o problema si anume.
In urma cu 8luni copilul lui de 15 ani a fost accidentat grav in urmai unui meci de fotbal, el fiind unul dintre jucatori.Aproximativ 7-8 luni a stat cu feronerie medicala in picior.In aceasta luna au fost scoase iar dupa aceasta interventie au fost nevoiti parintii sa achizitioneze un dispozitiv care se aplica pe piciorul in cauza pentru stabilizare- fixare si de a ajuta la suportarea greutatii corporale cand se lasa pe piciorul respectiv .Intrebarea noastra este , casa de sanatate suporta aceste cheltuieli cu achizitionarea acestui dispozitiv , si in ce conditii???
Va multumim
Răspuns la discuția LEGEA 112/1995
Multumesc
Intre timp m-am lamurit si eu.=D>
Răspuns la discuția LEGEA 112/1995
Stiu val si a imobilului si valoarea de timbru, insa nu asta este intrebarea.
Discuție LEGEA 112/1995
Lamuriti-ma va rog.

Ce are de a face valoarea impozabila a cladirii in cazul in care solicit sa fiu pus in posesia terenului aferent ce apartine de cladirea cumparata de mine. In instanta??!! Mi se cere sa precizez valoarea imobilului si sa timbrez actiunea la valoarea impozabila .

Multumesc
:stunned:
Răspuns la discuția Legea112/95
Lamuriti-ma va rog.

Ce are de a face valoarea impozabila a cladirii in cazul in care solicit sa fiu pus in posesia terenului aferent ce apartine de cladirea cumparata de mine. In instanta??!! Mi se cere sa precizez valoarea imobilului si sa timbrez actiunea la valoarea impozabila .

Multumesc