Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract cu furnizorii de utilitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract cu furnizorii de utilitati

Exista in legislatia actuala o modalitate ,prin care sa putem solicita firmei de furnizrare a apei reci (fiind vorba despre o scara de bloc)sau obliga, sa faca contracte individuale cu locatarii, acestia din urma avand toti contoare de apartament
Ne-am saturat sa ni se incarce factura lunar cu pierderile inchipuite ale acestui furnizor.O precizare, acesta nu furnizeaza decat apa rece, fiecare apartament avand centrala proprie de apartament.
Multumesc
In legislatie nu exista obligativitatea furnizorilor de a incheia contracte individuale cu proprietarii apartamentelor.
Furnizorii au contract cu asociatiile pe contorul de bransament, acolo unde se termina proprietate furnizorului si incepe proprietatea comuna a asociatiei.

Pentru ca furnizorul sa faca aceste contracte separate ar trebui ca mai intai proprietarii, fiecare in parte sa-si "traga" teava de apa rece direct din conducta furnizorului si sa aiba contor la locul acestei legaturi.
Contoarele de apartament sunt sub clasa de precizie admisa de furnizor pentru a face un asemenea contract.

Pierderile de apa nu se datoreaza furnizorului care factureaza ceea ce citeste pe contorul de bransament, ci mai multor factori care tin strict numai de intretinerea si reparatiile asupra infrastructurii condominiului, dar si de alti factori subiectivi care tin de rigurozitatea citirii contoarelor de apartament, pozitia in care sunt montate aceste contoare etc.