avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate kamar

Activitate kamar

Răspuns la discuția Doresc niste sfaturi..
stimati domni avocati care ati raspuns la acest topic, trebuie sa va spun ca va aflati in eroare. infractiunea si contraventia nu sunt unul si acelasi lucru. probabil ca dumnealui a primit rezolutie de NUP, dar cu contraventia ce ne facem?
sigur ca s-a dat NUP, pentru ca fapta este considerata infractiune daca are o concentratie de 0,80g/l, cum dumnealui a avut doar 0,75g/l, fapta nu constituie infractiune, deci nu se va incepe urmarirea penala.
cu toate acestea ramane contraventia, s-a urcat baut la volan. se sanctioneaza cu retinerea permisului pe o perioada de 90 de zile.
legal ar fi sa se calculeze cele 90 de zile de la momentul retinerii permisului de conducere, adica de cand i s-a intocmit si adus la cunostinta procesul-verbal, deoarece termenul de contestare a procesului-verbal de contraventie curge de la data aducerii la cunostinta a acestuia, atunci firesc ar fi si ca termenul de sanctiune sa curga tot din acel moment. doar contestarea procesului-verbal suspenda executarea acestuia, nu si urmarirea penala.
cu toate acestea, Romania este totusi tara tuturor posibilitatilor, orice politist cu 4 clase se crede mai presus de lege, asa ca pun pariu ca il vor mai pune sa astepte inca 90 de zile, desi, repet, nu ar fi legal.
Discuție COLABORARE
avocat definitiv, cu 4 ani experienta, solicit colaborare part-time cu cabinet de avocat sau societate civila de avocati. daca este cineva interesat, rog sa-mi lase mesaj privat cu datele de contact.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
cucu_bau a scris:

dragi confrati de suferinta, raspundeti-mi va rog la o intrebare, daca sunt din jud. Salaj si vreau sa sustin examenul de admitere in profesie la baroul Sibiu, de unde imi scot cazierul fiscal si cel judiciar, din localitatea de domiciliu sau din Sibiu?

cazierul fiscal si judiciar este acelasi, indiferent de orasul in care il obtii...
@florentza
pot sa-ti dau foarte multe exemple in care se invoca exceptia necompetentei:
1. necompetenta materiala - la judecatorie s-a introdus o contestatie intemeiata pe Legea 10/2001. instanta, din oficiu, sau partea adversa invoca exceptia necompetentei materiale, pe motiv ca actiunile intemeiate pe Legea 10 se solutioneaza in prima instanta la tribunal. se admite exceptia si se declina cauza in favoarea tribunalului. sau - X introduce o actiune in pretentii la judecatorie prin care solicita obligarea paratului la plata sumei de 550.000 ron. instanta, din oficiu, sau partea adversa invoca exceptia necompetentei materiale pe motiv ca judecatoria judeca in prima instanta doar actiuni civile ale caror obiecte pot fi de maximum 500.000 ron; se admite exceptia si se declina cauza in favoarea tribunalului.
2. necompetenta teritoriala - la Judecatoria sectorului 1 a fost introdusa o actiune prin care se solicita anularea unui contract de vanzare - cumparare avand ca obiect un imobil situat in sectorul 2. se invoca exceptia necompetentei teritoriale, se admite si se declina dosarul in favoarea Judecatoriei sectorului 2.
3. necompetenta functionala - la tribunal - sectia civila, a fost inregistrata o cerere prin care se solicita emiterea unei ordonante care sa contina somatia de plata, ca urmare a neplatii unor facturi de catre societatea parata. se invoca exceptia necompetentei functionale si se declina dosarul in favoarea tribunalului - sectia comerciala.
in mod sigur va mai fi o sesiune in toamna. si anul trecut au fost 2 sesiuni.
Răspuns la discuția Unde se incadreaza fapta?
fapta e delapidare toata ziua.
in primul rand, nu trebuie sa dovediti dvs ca nu ati luat banii. cine va acuza de ceva anume, trebuie sa dovedeasca, respectiv, opereaza prezumtia de nevinovatie. cred ca in cel mai rau caz, ar fi vorba de delapidare, care se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 15 ani. dar nu ne-ati spus ce s-a intamplat, de fapt, cu banii pentru care nu ati emis bon. i-ati dat cuiva? persoana careia i-ati dat, nu poate spune ca a incasat acesti bani?
oricum, delapidarea presupune insusirea pentru sine sau pentru altul a unor sume de bani sau bunuri. iar cine va acuza de aceasta fapta, va trebui sa dovedeasca faptul ca ati insusit banii pentru dvs sau pentru altcineva. in al doilea rand, aveti ca circumstanta atenuanta imprejurarea ca acel program de incasat era stricat. si chiar nu cred ca o sa faceti inchisoare pentru asta. suma e destul de mica, in plus ar fi prima dvs infractiune etc
totusi, dati-ne mai multe detalii, pentru ca eu nu inteleg, spre exemplu, cum stau lucrurile in contabilitate. adica, din gestiune reiese foarte clar ce produse ati avut in stoc. daca banii incasati in contabilitate se potrivesc perfect cu produsele din stoc, atunci simplul fapt ca nu ati emis bon, nu e infractiune.
buna!
eu m-am inscris la un master toamna trecuta, asta dupa ce am fost sfatuita de un profesor universitar sa verific care facultati au mastere acreditate, ca sa nu ma trezesc ca l-am facut degeaba. drept urmare, printre cele pe care le-am gasit, au fost cele de la nicolae titulescu. si am aplicat la masterul "cariera judiciara". profesorii sunt super ok, nu este obligatorie prezenta la cursuri, eu nici nu as fi avut cum sa merg la cursuri, pentru ca lucrez. m-am prezentat doar la examene. multa bafta!
hotararea spune ca trebuie acumulate 20 de puncte pe an si 60 de puncte in 3 ani. dupa acesti 3 ani, o luam de la capat,trebuie din nou sa facem 60 de puncte. aceste cursuri organizate de barou sunt doar o varianta a pregatirii profesionale continue. eu, de exemplu, am ales sa fac un master, am inceput in 2008 si am dat zilele trecute ultimul examen. masterul, conform hotararii baroului, are 60 de puncte. asa ca in urmatorii 2 ani stau linistita,pentru ca mi-am facut punctajul.sanctiunea nerespectarii hotararii baroului este suspendarea din avocatura.
nu mai dezinformati justitiabilii!! posibilitatea de a conduce in baza unei dovezi de circulatie este oferita numai in cazul in care s-a comis o contraventie, fara infractiune. aici e vorba de un dosar penal, in niciun caz nu aveti dreptul de a conduce pana la solutionarea dosarului. iar daca se va dovedi ca acea persoana a decedat din culpa dvs, veti primi si o condamnare, iar permisul in mod sigur va fi anulat.