avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate mike78

Activitate mike78

Acceasi problema o am si eu cu o companie de telefonie mobila (banuiesc ca aceeasi :) ) un abonament de expirat contractul de prin 2004 , ma rog de ei din decembrie sa inchida abonamentul si de fiecare data la luna urmatoare se prelungeste; primesc raspunsuri de genu "cererea exista"; "termen de 5 zile", "e ok..nici o problema, se inchide ..", si luna urmatoare din nou se factureaza si ma suna sa ma intrebe cand platesc :);am platit la zi pana in ianuarie si le-am spus ca nu mai platesc daca nu inchid abonamentul ; acum m-au sunat din nou sa ma intrebe cand pot face plata si au motivat ca daca nu platesc ulltima factura nu imi inchid abonamentul :); banuiesc ca luna viitoare dupa ce voi plati istoria se va repeta; nu am cererea inregistrata la ei ..doar am trimis-o pe mail; o sa intregistrez cererea la un sediu de-al lor; Am alta modalitate de a scapa de "indivizii" astia? Multumesc
Este prescris in anul 2013 dreptul de a cere creanta pentru o amenda contraventionala emisa in anul 2003 ? ; persoana efectiv nu a primit somatia(mutat de la domiciliu), nu s-a afisat la domiciliu si nici publicat ;acesta nu are la cunostinta de nici un demers privind executarea silita cu toate ca s-a mers mai departe cu procedura; Va multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna
Pentru indemnizatia concediu de odihna se calculeaza si se retin cotele Cass, Cas, Somaj, Impozit sau se acorda numai ca rest de plata? Multumesc
Multumesc de informatie
Vreau si eu o parere despre urmatoarea situatie: o firma care are ca obiect de activitate comercializare masini achizitioneaza un autoturism second-hand din strainatate; firma nu a inmatriculat autoturismul (nefiind niciodata inmatriculat iin Romania) si il instraineaza unei persoane fizice ;firma nu a inaintat cumparatorului certificatul de atestare fiscala la bugetul local;presupunand, in situatia in care firma are datorii la bugetul local, art.113 pct 4 din Og 92/2003 are aplicabilitate sau fiind vorba de autoturism considerat -marfa, asa cum ar rezulta din Codul Fiscal art 261 pct 5 nu ar exista pericolul nulitatii tranzactiei ? Multumesc!
Răspuns la discuția Servicii comunicaþii electronice
Multumesc de informatii
Răspuns la discuția Servicii comunicaþii electronice
Multumesc de informatie; inca o intrebare.... reteaua de distributie poate fi considerata o retea publica atata timp cat prin ea se furnizeaza informatii destinate publicului si este amplasata pe domeniul public?
Un furnizor de televiziune prin cablu este asimilat din punct de vedere juridic un furnizor de comunicatii electronice?;
Multumesc de informatii
Conform art. I din OG nr. 30/2011,art. 264 alineatul (5) din Legea 571/2003 se abrogă începând cu data de 17 septembrie 2011, de unde ar rezulta ca instrainarea unui autoturism este posibila si cu creante fiscale locale neachitate.Sa inteleg ca traim in Romania unde orice lucru bun trebuie stricat sau am interpretat gresit legea? :D