avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate nucsa

Activitate nucsa

Buna ziua.As dori raspuns la o intrebare.O persoana din bugetari se pensioneaza la 01.07.2013 limita de varsta.Beneficiaza de plata concediului de odihna aferent anului 2013(in numar de 28 zile lucratoare sau numai pentru lunile efectiv lucrate)?.Multumesc.
Buna ziua.Sunt nascuta in 07.09.1956 si am vechime in munca de 36 ani in conditii normale.As dori sa stiu daca pot iesi la pensie anticipata partial si cand cf. noii legi a pensiilor. Oare diminuarea va fi mare? Multumesc.
Buna ziua .Eu am mai multe intrebari.Va rog sa ma ajutati.C:sorry:um se tine contabilitatea pfa la after-school?, ce registre se folosesc si de unde se pot procura ?,cum se plateste impozitul pe venit?
Buna ziua.Sunt nascuta in data de 07.09.1956 ,am vechime in munca 35 ani conditii normale ,am nascut doi copii.As dori sa stiu cind pot iesi in pensie anticipata partial.Va multumesc.
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot redictiona 2% din impozit la sindicatul la care sunt membru. Va multumesc.
Buna seara.As dori sa stiu ce inseamna cariera militara completa si incompleta?Multumesc.
Buna ziua.Sunt nascuta in 07.09.1956 ,am 35 de ani de munca in conditii normale de munca si as dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat in luna octombrie 2011. Va multumesc anticipat
Buna seara .Sunt nascuta in data de 07.09.1956.Vechime in munca am 33 ani si 9 luni din care 18 ani in invatamant -cadru didactic auxiliar.As dori sa stiu daca ma pot pensiona anticipat?.Care este diminuarea?Va multumesc.
Discuție concediere
Buna seara.Am o intrebare putin delicata.Fata mea este angajata pe perioada determinata la o societate ca muncitoare cu cotract de munca.Contractul ii expira in luna ianuarie 2010 dupa o periada de 8 luni lucrate.Este insarcinata in luna a doua a cu probleme in sarcina.As dori sa stiu daca in acest caz poate fi concediata?Ce poate face in aceasta situatie?Care sunt procedele cf.legii.?.Va multumesc anticipat. Maria.
Discuție Mostenire
Hristos a inviat.Am o itrebare si va rog sa ma indrumati.Am facut succesiunea dupa decesul tatalui meu in timp de sase luni.Am primit fiecare certificat de mostenitor.Cotele procentuale pentru 1/2 partea defunctului sunt urmatoarele:2/8 parti mama (sotie supravetuitoare),3/8 parti eu si 3/8 parti sora mea.Este vorba de un apartament cu 2 doua camere.Inrebarea este urmatoarea: care este modalitatea legala si neatacabila prin care mama imi poate ceda mie partea ei de mostenire adica 1/2 si 2/8 parti.( cred ca am zis bine)