avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate cris_deo

Activitate cris_deo

Va multumesc !
Buna seara. Poate o persoana in varsta sa fie reprezentata datorita incapacitatii sale locomotorii sau de alta natura decat cele psihice in instanta de catre o alta persoana fizica? Si as vrea sa stiu daca asta se face prin incheierea unei imputerniciri la notariat. Va multumesc.
Buna ziua. Cum as putea sa-mi fac actul de identitate fara sa am un domiciliu. Parintii mei refuza sa ma primeasca in spatiu iar din cat stiu la politie acest lucru este necesar.
buna seara. pe cine dam in judecata pt a recupera banii luati ilegal pentru aceste taxe?
Răspuns la discuția recurs dupa un an de zile
va rog frumos ..explicati-mi un lucru:
-am primit hotararea pe data de 11 februarie 2011
-pe data de 14 martie 2011 conf. calculului celor 30 de zile a expirat perioada legala pt. acest lucru , ce nu inteleg eu este si va rog daca se poate mai detaliat,
-cum se poate face recurs intr-un an de zile peste perioada aceasta, nu este tardiv?
si de ce nu-mi pot eu legaliza hotararea conf legii???
buna ziua. se poate ca un dosar a carei perioada de recurs a fost de fost expirata dupa 30 de zile(actiune de divort), poate sa ramana la instanta de apel o perioada nedeterminata pt ca paratul poate face recurs si dupa un an de zile? acest raspuns l-am primit telefonic de la un salariat al tribunalului iasi astazi 21 martie 2011. am solicitat acest dosar la judecatoria unde s-a judecat fondul pt a definitiva o hotarare data pe 21 noiembrie 2010, si la ora actuala dosarul se afla la tribunalul iasi care nu stiu de ce nu i se da drumul de acolo, mentionez ca nu s-a facut recurs si a expirat perioada de recurare drept pt care a decis sa fac hotararea definitiva si irevocabila dar obs. ca sunt piedici. unde ma pot adresa in acest caz?
Multumesc pt raspunsuri, dar unde ar trebui sa merg la tribunal unde s-a judecat apelul sau la judecatoria unde s-a judecat fondul si cat dureaza din moment ce expira perioada de recurs ca sa ajunga dosarul de la instanta de apel la instanta de fond pt a putea merge sa definitivez hotararea?


Multumesc pt raspunsuri, dar unde ar trebui sa merg la tribunal unde s-a judecat apelul sau la judecatoria unde s-a judecat fondul?
Buna Ziua. As dori sa cum se calculeaza de la data de 11 februarie 2011 cand am primit comunicarea de la un proces cu drept de recurs de 30 de zile adica daca se i-au in calcul toate zilele sau numai zilele lucratoare. Mai exact pe ce data luna asta se implineste termenul si cam dupa cat timp ajunge dosarul la instanta de fond in cazul in care nu se face recurs pt a putea legaliza hotararea. va multumesc
Multumesc pt. raspunsuri , sanatate