avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Radu Doina

Activitate Radu Doina

Buna ziua,

rog o simpla clarificare in situatia urmatoare:

Tatal copilului nou nascut (in nov.2012) poate aplica/primi stimulentul de insertie direct fara sa mai intre in concediul de crestere al copilului ?
Adica sa nu trebuiasca sa aplice de la data reintoarcerii in campul muncii, ci sa aplice de la data nasterii copilului direct ramanand la acelasi loc de munca fara concediu sau revenirii la locul de munca dupa 1 luna de CCC de ex.

Va multumesc !
Buna ziua,

in caz ca mamica isi face acte pt a deveni PFA, cum se pot platii contributiile sociale ?
Unde trebuie mers pt plata ?
Care este frecventa, lunar , anual ?
Dar suma minima/ % ?
Dupa un an de cotizatie se poate intra in concediu de crestere a copilului ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune teren si casa
Buna ziua,

va rog sa ma sfatuiti cu cateva informatii pt cazul de mai jos in cazul unei succesiuni pt casa:
- bunica a decedat recent (dec.2011) fara sa faca vreo succesiune de la decesul bunicului (oct.2006)
- singurul ei fiu (tatal meu) a decedat (feb.2010), ramand mostenitori mama + 3 frati (inclusiv eu).

1. Cum trebuie sa procedam la notar ca sa trecem casa bunicii doar pe numele meu ?
2. Se platesc taxe de 2 ori ? (adica si pt succesiunea actuala si pt faptul ca bunica nu a facut succesiune dupa decesul bunicului).
3. Exista vreun procent standard care se aplica la taxele de succesiune ? (ex. 3 % din valoarea casei) (in 2011 casa bunicii a fost 75 % demolata si am ridicat o cladire noua, ceea ce cred ca ne va ridica nivelul taxelor). Se face vreo evaluare ?
4. Daca valoarea taxelor depinde de valoarea casei, are valoarea certificatului fiscal de la primarie vreun rol ?

Va multumesc !
Buna ziua,

va rog sa ma sfatuiti in 2 probleme :

1. O mamica lucreaza din 2005 pana in 2009 la o firma.Din 2009 pana in 2011 este in concediu de crestere al copilului. Nu se poate intoarce la munca dupa cei 2 ani (in iunie 2011) si renunta la job pt a ramane acasa cu copilul (datorita faptului ca nu are cu cine sa il lase in locul ei). Poate beneficia de indemnizatie de somaj ? Daca da, care ar fi cuantumul sau %-ul ?

2. Daca in 2013 mamica respectiva ar avea un al 2 lea copil, ar putea plati benevol contributiile sociale (fara sa aiba loc de munca) pt a putea indeplinii conditiile pt o noua indeminizatie de crestere a copilului pt periaoda 2013-2015 ? Daca da, care este cuntumul minim al contributiilor sociale (se plateste doar pt asigurari sociale sau si pt sanatate + somaj) ?

Va multumesc anticipat !
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri in situatia de mai jos :
- anul 2005 bunica si bunicul detin o casa cu gradina si 5 ha de teren agricol.
- anul 2006 bunicul a decedat, iar bunica trece totul pe numele unicului lor fiu.
- anul 2010 decedeaza si fiul bunicii.
- actual raman ca mostenitori nora bunicii care la randul sau are 3 copii (toti majori).
As dori sa cunosc :
1. care sunt pasii care trebuie urmati pt succesiune (flux de documente,persoanele necesar a fi prezente, etc), durata aproximativa in timp si costul aproximativ ?
2. daca se poate face initial doar succesiunea pt terenul agricol (5 ha) ? sau daca se poate vinde acest teren fara a face succesiunea ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie urmas functionari publici
Multumesc pt lamuriri!
Sunt inca functionar public, dar intentionez sa ma pensionez peste 2 ani.De acceea o data cu decesul sotului meu,caut sa iau cele mai bune decizii pt viitorul meu(sau cat a mai ramas din el).
Răspuns la discuția pensie urmas functionari publici
Buna seara,

exista vreo posibilitate de a cumula cele 2 pensii (a mea si cea de urmas) sau o data aleasa, voi primi doar una dintre pensii?
In general, pensia de urmas este egala sau mai mica decat daca ar fii incasato sotul meu?
Se pot face simulari de pensie, pt a putea vedea care din ele (a mea sau cea de urmas) este mai avantajoasa?

Va multumesc!
Buna ziua,

nora mea este din iunie 2009 pana in iunie 2011 in concediu de ingrijire a copilului.
Ea lucreaza la o firma si in iunie 2011 ar trebui sa reinceapa lucrul.
Va rog sa imi spuneti daca:
1.Se acorda un salariu in plus in prima luna de la revenirea din concediu(sau asta depinde doar de politica firmei) ?
2.Este obligata sa lucreze minim 3 sau 6 luni, conditie pt ca cei 2 ani de concediu sa fie luati in considerare ca si vechime sau poate sa demisioneze in iunie 2011(exista posibilitatea ca in iunie 2011 sa plece la munca in strainatate, renuntand la firma respectiva) ?

Va multumesc!
Buna,
sunt functionara publica la primarie.
Data nasterii : 27.08.1953. Am 3 copii si 36 de ani de cotizatie.Sotul meu,nascut la 23.11.1952, cu 36 ani de cotizare a decedat anul acesta, fara sa se fi pensionat.
Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de pensie de urmas si in ce conditii.


Va multumesc !!!
Buna seara,

puteti va rog sa imi spuneti daca o persoana din Ungaria (cu cetatenie maghiara) , care are dat pamant in arenda in Romania, trebuie sa intocmeasca declaratia de venit anual si sa plateasca impozit in Romania?
Sau se plateste impozit in Ungaria ?
Daca se plateste in Romania, pe ce baza se stabileste, in lipsa unui CNP ?

Daca nu am oferit suficiente detalii, va rog sa imi spuneti pt a reveni cu clarificari.

Va multumesc !