avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate turdeanu

Activitate turdeanu

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa merg la primarie si o sa vorbesc cu primarul. Ma intreb daca primaria este obligata prin lege sa ne ajute la identificarea terenurilor, sau a fost la latitudinea primarului. Ati facut ceva proces verbal de punere in posesie sau ceva de genul acesta cu reprezentatul primariei (mai ales la terenul neidentificat initial)? Cum ati facut delimitarile, ati batut ceva tarusi in colturile si pe limitele terenului? Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Am sunat chiar acum la primaria comunei, iar dna de la registrul agricol de acolo a spus ca ei nu au nici un fel de harti, si ca sa vorbesc cu vecinii de pe titlurile de proprietate. Cand am intrebat-o pe stimata dna cum se numeste mi-a inchis telefonul. Oare ce ar trebui totusi sa fac dpdv legal pentru a identifica terenul si padurea, pt. ca suprafata este destul de mare (peste 10 ha) iar impozitul este pe masura. Va multumesc.
Ok. Multumesc.
Buna ziua,
Parintii mei platesc impozit pe terenuri si padure intr-o comuna din judetul Salaj. V-as ruga sa imi spuneti care este procedura legala si uzuala prin care parintii mei ar putea sa indentifice terenurile si padurea, deoarece pe titlurile de proprietate nu exista nici un fel de coordonate geografice unde este amplasat terenul si padurea.
Va multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicul meu a decedat in razboi in anul 1945, fiind inrolat in armata maghiara si fiind transferat intr-un lagar de munca din Germania. Exista o sentinta judecatoreasca definitiva prin care se atesta decesul intr-un lagar de munca din Germania in anul 1945 in urma unui bombardament, tatal meu ramanand orfan de la varsta de 4 ani. Intrebarea mea este daca tatal meu (fiul bunicului decedat in razboi) poate beneficia o pensie de urmas conform Legii 118/1990 sau a legii 130/2020 sau conform altei legi.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Atacul uni caine
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai am stabilit ca vizitatorul e de vina si legal si moral si sunt de acord. Eu imi faceam probleme de constiinta proprietarului cainelui intr-un caz ca si acesta. Ziceam ca eu as avea constiinta incarcata, nu ar conta daca rudele sau altii care au intrat in curte sunt de vina ca nu au anuntat vizita. Mi-as reprosa cel putin ca nu am blocat poarta si ca nu am pus un anunt cu caine periculos. Daca intra un copil ratacit de pe undeva? Dar se pare ca sunt o exceptie si poate ca am eu o problema cu constiinta.
Răspuns la discuția Atacul uni caine
Ok, din punct de vedere legal proprietarul nu are nici o vina si sunt de acord cu asta. Imaginati-va insa ca ii vin in vizita niste rude sau prieteni care nu l-au mai vizitat de cand si-a luat cainele si nu stiu de el, iar acel caine ii omoara o ruda sau un prieten. Situatia descrisa de mine a fost la un pas sa fie exact asa.
Daca as fi eu proprietarul cainelui, l-as avea pe constiinta pe cel decedat. Daca ai o arma letala in curte ma gandesc ca ai si o raspundere morala, iar daca legea nu acopera totul ar fi de bun simt sa pui un afis de avertizare pe poarta si sa o blochezi cand cainele e dezlegat.
Ma gandesc cu groaza ca sunt unii care se gandesc cu satisfactie ca mortul ar fi de vina , trebuia sa deschida ochii pe unde umbla. Viata-i dura, si-a meritat soarta iar cainele e super meserias, si-a facut datoria cu brio si ii dam o medalie :(



Răspuns la discuția Atacul uni caine
Multumesc pentru raspunsuri.

Situatia nu e reala, dar a fost la un pas de a fi reala (persoana si-a revenit din lesin, ambulanta chemata etc...) si am tras o spaima sora cu moartea. De aceea ma intreb ce obligatii are un proprietar de caine. Din cate am inteles din raspunsuri daca se intampla un accident, stapanii nu sunt vinovati. Pentru ca ei de aceea si-au luat caine, ca sa apere curtea, asa ca nu pot fi acuzati ca il tin dezlegat. Iar poarta era inchisa, dar nu blocata, la fel, probabil nu pot fi acuzati nici ca nu si-au blocat poarta. Pai e bine de stiut si de deschis ochii pe unde umblam. Problema a fost ca persoana care a intrat era obisnuita sa intre asa, numai ca nu a mai intrat de cand a aparut acel caine.

Totusi va rog sa imi spuneti care e legea care se ocupa de raspunderea stapanilor de animale.
Va multumesc.

Buna ziua,

O persoana intra in curtea unei case, deschizand poarta, care nu era blocata, iar proprietarii nu sunt prin preajma. Face cativa pasi in interiorul curtii si este atacata de cainele proprietarilor casei. Persoana este muscata de caine si in lupta cu cainele cade , se loveste la cap si moare. Va rog sa imi spuneti cine este raspunzator in fata legii de moartea persoanei. Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti daca se poate la urmatoarea intrebare. Un pensionar la limita de varsta care lucreaza la un particular, are dreptul la concediu medical cumulat cu pensia?

Multumesc