avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate anabell

Activitate anabell

tudorvaleriu a scris:

Mai aratati-i sefei dvs. si Codul muncii:
Art. 3. - (1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Cred ca s-a lamurit, multumesc inca o data tuturor pentru raspunsurile prompte.
Ligi a scris:

Bruta a scris:

pentru anabell
Art. 41/Legea 19/2000:
(6) În situaţia asiguraţilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a calităţii de membru cooperator, după caz, în vederea pensionării, decât după primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare.
...................................................................................
pentru rocristina
Salariatul poate solicita incetarea activitatii dupa depunerea dosarului de pensie
Cu Decizia de incetare merge la Casa de pensii in vederea punerii in plata pensiei de la data incetarii contractului.
- Din raspunsul meu de mai sus, reiese ca angajatorul nu poate dispune incetarea contractului, dar salariatul poate cere oricand, nimeni nu-l poate obliga sa ramana la serv.


Este vorba de pesnie anticipata. Nu-l poate obliga nimeni sa ramana la lucru, dar daca nu se aproba dosarul din diverse cauze, va ramane si fara loc de munca si fara pensie. Dupa aceea nimeni nu mai este obligat sa-l incadreze doar pentru ca nu i s-a aprobat cererea de pensionare de catre casa de pensii. Despre asta era vorba.

Acum am gasit si eu art.41 (6) din L.19/2000, dar iti anticipez eu raspunsul sefei, cum ca acel articol se refera doar la pensia pentru limita de varsta (acolo unde este incadrat). #-o:hm:
Bruta a scris:

pentru anabell
Art. 41/Legea 19/2000:
(6) În situaţia asiguraţilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a calităţii de membru cooperator, după caz, în vederea pensionării, decât după primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare.
...................................................................................
pentru rocristina
Salariatul poate solicita incetarea activitatii dupa depunerea dosarului de pensie
Cu Decizia de incetare merge la Casa de pensii in vederea punerii in plata pensiei de la data incetarii contractului.
- Din raspunsul meu de mai sus, reiese ca angajatorul nu poate dispune incetarea contractului, dar salariatul poate cere oricand, nimeni nu-l poate obliga sa ramana la serv.

Multumesc mult de tot, s-ar parea ca sefa s-ar fi lamurit...sper.
Ligi a scris:

anabell a scris:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai curand: in cazul in care un salariat face o cerere catre conducere in care solicita iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala cu mentiunea ca doreste sa lucreze in continuare pana la iesirea Deciziei de pensionare de la Casa de Pensii, angajatorul este sau nu obligat sa-l tina la serviciu pana la iesirea Deciziei respective, si care ar fi temeiul legal???
va multumesc anticipat!


ANGAJATORUL ESTE OBLIGAT SA VA MENTINA CONTRACTUL DE MUNCA PANA LA PRIMIREA DECIZIEI DE PENSIONARE, FARA SA FI FOST NEVOIE SA MENTIONATI ASTA IN CEREREA DE PENSIONARE.


Multumesc, dar eu sunt in postura de a ma ocupa de dosar in cazul in care se accepta cererea de pensionare (adica angajatorul n-are nimic impotriva ca persoana sa iasa la pensie anticipata partiala, doar ca spune ca nu este obligat sa-l tina la munca pana la iesirea Deciziei de pensionare; numai in cazul pensiei de limita de varsta ar fi fost obligat.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai curand: in cazul in care un salariat face o cerere catre conducere in care solicita iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala cu mentiunea ca doreste sa lucreze in continuare pana la iesirea Deciziei de pensionare de la Casa de Pensii, angajatorul este sau nu obligat sa-l tina la serviciu pana la iesirea Deciziei respective, si care ar fi temeiul legal???
va multumesc anticipat!
anabell a scris:

Deci sa inteleg ca luna mai 2009 nu va putea fi inclusa in calculul indemnizatiei de crestere copil??? Eu voi naste pe la jumatatea lui februarie 2009, iar pentru indemnizatie trebuie sa inregistrez venituri salariale 12 luni CONSECUTIVE ANTERIOARE NASTERII COPILULUI, iar luna mai 2009 este cuprinsa in cele 12 luni....eu nu voi beneficia de indemnizatie crestere copil???


Am gresit, voi naste pe la jumatatea lunii februarie 2010...
Deci sa inteleg ca luna mai 2009 nu va putea fi inclusa in calculul indemnizatiei de crestere copil??? Eu voi naste pe la jumatatea lui februarie 2009, iar pentru indemnizatie trebuie sa inregistrez venituri salariale 12 luni CONSECUTIVE ANTERIOARE NASTERII COPILULUI, iar luna mai 2009 este cuprinsa in cele 12 luni....eu nu voi beneficia de indemnizatie crestere copil???
Am si eu o nedumerire, poate ma puteti ajuta cu niste informatii. In luna mai 2009, am fost in somaj tehnic (75% din salariul brut), acum in iunie, am aflat ca sunt insarcinata, cred ca sarcina are doar 3-4 saptamani. Ma intereseaza pentru luna mai, care va fi "venitul net" (ca am inteles ca din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se calculeaza 85%)? Doresc sa aflu cat mai curand posibil deoarece este posibil sa ne mai trimita in somaj tehnic inca 2 luni de zile/2009 pt a beneficia de acele facilitati de a nu mai plati contributii catre stat. Si in acest caz as fi dorit sa aflu cum este mai convenabil pt mine, sa intru in somaj tehnic, sau sa intru in concediu medical de boala obisunita.
Va multumesc anticipat!
avluci a scris:

Puteti depune si acum cererea pt. indemnizatie.
Indemnizatia o veti primi de la data depunrii cererii si pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.


Am si eu o nedumerire, poate ma puteti ajuta cu niste informatii. In luna mai 2009, am fost in somaj tehnic (75% din salariul brut), acum in iunie, am aflat ca sunt insarcinata, cred ca sarcina are doar 3-4 saptamani. Ma intereseaza pentru luna mai, care va fi "venitul net" (ca am inteles ca din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se calculeaza 85%)? Doresc sa aflu cat mai curand posibil deoarece este posibil sa ne mai trimita in somaj tehnic inca 2 luni de zile/2009 pt a beneficia de acele facilitati de a nu mai plati contributii catre stat. Si in acest caz as fi dorit sa aflu cum este mai convenabil pt mine, sa intru in somaj tehnic, sau sa intru in concediu medical de boala obisunita.
Va multumesc anticipat!
Stie cineva cum se trec efectiv, in foile colective de prezenta, persoanele care au fost in somaj tehnic pe o perioada determinata? La mine la firma, au fost prezenti 8h/zi, numai 7 persoane, iar restul au fost in somaj tehnic pt 01.05-31.05.09. Ma intereseaza cum sa-i trec pe cei din urma in "pontaje"!
Va multumesc!