avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate araoil

Activitate araoil

Răspuns la discuția Sentinta fara lege
Multumesc pentru informatie, dar NU aceasta a fost intrebarea.Daca cunosteam lege, nu as fi intrebat pe nimeni, iar cum rezulta din cele ce am informat din 01.06.2008, traiesc din cersit sa-mi mentin viata, prin urmare...am avut convingerea ca voi primi un raspuns de la un profesionist precum se numeste site-ul.
Răspuns la discuția Sentinta fara lege
motiveaza ca drepturile salariale incepand cu 01.06.2008 si in continuare au fost date in baza unui proces verbal care nu poate sa-l prezinte. Or, drepturile salariale nu se achita in baza procesului verbal si nici la finante nu s-au achitat taxele si impozitele. Procurorul de caz a raspuns ca, nu numai acea jutecatoarea, ci intreg completul, au respins plangerea, si-au insusit banii, dar nu pentru atributii de serviciu ci in scopuri personale si literatura de specialitate nu prevede tragerea la raspundere a judecatorilor. Curtea de Apel Timisoara mentine valabila rezolutia parchetului. Poate pentru CEDO este neobisnuit ce scrie pe site, fiindca nu se vrea sa-mi dea sentinta si doreste sa o atac, dar la Curte de Apel pronununta hotarari in functie de traista cu bani (cazul Serban, cazul Dumitrescu,etc.). As putea cere rejudecarea, fiindca literatura de specialitate nu este baza legala, atat Constitutia, cat si Lg.303/2004 prevede ca judecatorul se supune fata de lege, nu fata de literatura de specialitate. Multumesc
Am o hotarare definitiva si irevocabila, dar nu s-a putut executa din cauza ca, completul de judecata si-a insusit banii (este vorba de un litigiu de munca art.277-278 cm). Impotriva completului am depus plangere penala. Procurorul mi-a raspuns ca, literatura de specialitate se prevede sa fie tras la raspundere vreun judecator. Curtea de Apel imi respinge plangerea, mentine rezolutia procurorului si ma obliga sa achit taxe de judecata.Cum pot sa atac sentinta.Va mai motivez ca, nu vor sa-mi dea sentinta, desi am facut dovada ca o vrea si CEDO.Mi-a trimis doar o comunicare, sa platesc in baza literaturii taxa de judecata la finante. Potrivit Legii nr.202/2010, am inteles ca nu pot face recurs, decat:contestatie in anulare sau revizuire. Va rog frumos sa aveti amabilitatea si sa ma informati care este calea de atac si art. Multumesc
Executorul judecatoresc,mi-a spus ca nu poate sa execute hotararea fiind societatea ilegal constituita, asociatul cooptat nu exista, la adresa indicata este alta societate, si eu concediata. Concedierea a fost anulata, dar procurorii si judecatorii care au contribuit la concediere nu au vrut sa respecte hotararea judecatoreasca. Am depus plangere la parchet și după rezolutii fără de inteles, am continuat cu judecatoria. Din nou s-a respins, dar nu motiveaza ca temei legal 277-278 c.muncii, ci 201 c.penal si alta rezolutie. La recurs, mentine valabila sentinta, dar motiveaza ca drepturile salariale sunt date pe baza unui proces verbal, care nu poate sa-l arate. Am solicitat stramutarea judecatii, fiindca eu nu am primit banii. ICCJ mi-a respins cererea si dupa 6 luni, imi comunica incheierea,cu motivatia: sa nu se creeze precedent, nu se mai judeca in alta parte. Procurorii de pe langa CA Timisoara prin rezolutii afirma ca, banii nu sunt insușiti pentru exercitarea atribuțiilor de serviciu, ci cu alte scopuri si nu numai de presedintele completului, ci de intreg complet. In concluzie, nu se mai respecta nicio lege, se minte, fiindca minciuna, furtul, crima, este suprematia legii.
CSM-ul repeta ce au comunicat magistratii. Domnul D.M. Morar a afirmat ca "la ICCJ colcaie coruptia". Ar fi mai bine se depuneti o plangere la Parchetul General, dar fara prea mari sperante. Sa utilizati toate caile de atac, necesare pentru CEDO.
In urma unui litigiu de munca, s-a dispus:reintegrarea, dreprturi salariale incepand cu 01.06.2008, pana la reintegrarea efectiva, in functia avuta anterior. Nu s-a vrut, nu s-a putut apela la un executor judecatoresc, fiindca banii au fost luati de o judecatoare. Dupa doua adrese,am depus plangere la parchet si rezolutia este motivata fara temei "a solicitat reintegrarea, dar nu reintegrarea", etc. Prima instanta, examineaza o alta rezolutie, in recurs judecatoarea care a luat banii, a mentinut sentinta. Am solicitat stramutate, dar ICCJ respinge, se refera tot la rezolutia care nu face obiectul. Se poate ataca?
Un alt aspect, privind pricina, am depus plangere la Parchetul General si mi s-a comunicat ca, NU s-a respectat legea, sa nu se dea satisfactie persoanei vatamate, iar banii, incepand cu 01.06.2008 si in continuare, au fost folositi si se folosesc pentru perversiuni sexuale (art.201 C.p.), nu pentru atributii de serviciu ale judecatorilor.
Este posibil asa ceva?
Răspuns la discuția urmarirea penala
Nu stiu cum se va incadra fapta baiatului, dar in general se incadreaza in functie de bani.In rezolutia 12556/P/2008 se afirma ca, tatal minorului "totodata arata ca are suma de lei", dar nu a dat-o pt.intretinere si este exonerat de la obligatii.Rezolutia 1532/P/2009 pentru ca "a solicitat reintegrarea sa in functie, nu reintegrare", nu se mai respecta hotararile judecatoresti.Prima instanta si nici in recurs, nu se intelege nimic, se invoca art.201 c.p. si aratatul banilor. CEDO o sa examineze cererile mele cand o sa se poata, iar pana atunci sa-i informez ce se intampla aici. Imi amintesc mereu ca, seful statului a afirmat "scoala a scos tampiti", d-na M.P.a spus ca unii si-au asumat "statut de lichea", iar dl.procuror D.M. a informat , "colcaie coruptia". Consider ca nu se mai poate astepta nici tanarul la o incadrare corecta. In legatura cu termenu, s-a facut mare caz cu Legea nr.202/2010...
Răspuns la discuția Evaziune fiscala
judecatorul P.G. F., fost delegat la ORC Timisoara, accepta evaziunea fiscala prin cooptarea ca asociat a unei societat inexistente. Pentru aceasta a fost promovat la CA Timisoara.Alti judecatori de la Tribunalul Timis, sustin ca, nu trebuie sa se plateasca taxe si impozite, ci sa arati banii la procuror. Nu s-au aratat suficienti, sa accepta state de salarii false, sa ajunga banii.Dati-mi o adresa de e-mai si va comunic actele.Legea este unitara si se aplica fara discriminare.
Răspuns la discuția urmarirea penala
In cele doua declaratii a scris ca se constituie parte civila pentru recuperarea cheltuielilor si vrea daune morale pentru suferinta si infimitate permanenta. Ce nu stie, daca s-a dispus urmarirea penala, de ce acelasi politist il cauta zilnic, ii trimite mesaje pe telefon sa se prezinte pentru incheierea dosarului, fara sa-i indice data,ora, un fel de hartuire.Nu intelege nici motivul pentru care a dat adresa sa, tatalui agresorului, ca sa-l ameninte in propria casa, daca nu retrage plangerea va fi mai rau, deoarece fiul sau nu va recunoaste nimic...posibil.Este greu de inteles, cum s-a dispus inceperea urmaririi penale si dosarul nu este finalizat.Procurorul nu trebuie in 20 de zile sa comunice rezolutia? Multumesc.
la 23.06.2011, un tanar de 18 ani a fost batut si a primit certificat medico-legal,14 zile ingrijire medicala. In urma bataii necesita implant (este vorba de dintii din fata,maxilarul superior) si o operatie dupa tratarea fisurii osului de la nas.La 29.06.2011, a depus plangere la politie. La data de 16.08.2011, a fost chemat , doar asa, fiindca interesa pe cei care stiau si au comunicat cine este agresorul (nume, adresa), nu trebuia politia sa caute agresorul.La data de 03.10.2011,a mai fost chemat tot pentru o declaratie, apoi pauza.Implantul dentar costa si medicul a aceeptat sa-i plateasca cum poate, operatia de la baza nasului,costa mult si trebuie facuta cat mai repede. La 10.01.2012, a intrepat la Ins.de politie ce se intampla cu plangerea.Raspunsul a fost, ca ii multumeste pentru incredere si la data de 17.01.2012, s-a dispus urmarirea penala art.180 cp.de catre procuror.Va rog sa aveti amabilitatea sa ma informati, ce inseamna, cine o face si cat ar putea dura.Multumesc frumos.