avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Doana Simona

Activitate Doana Simona

Discuție lnselaciune
Buna ziua,
Am cumparata un apartament,printr-o agentie imobiliara,prin credit prima casa la banca.Cand s-a intocmit antecontractul la notar, mi s-a impus de agenta imobiliara sa estimez un curs euro.In situatia in care cursul din ziua tragerii banilor din banca avea sa fie mai mic, eu ca si cumparator ma obligam sa vin cu diferenta cash.
Ceea ce nu s-a precizat ( aici este greseala mea, din lipsa de experienta) este ca si vanzatorul trebuia sa isi asume raspunderea daca ar fi fost mai mic cursul,sa imi inmaneze defierenta de bani. In aceasta privinta ne-am inteles doar verbal,in fata agentilor imobiliari.
In ctr am trecut curs 4.52,la data aprobarii creditului si tragerii banilor din banca cursul era 4,46 BNR si 4,48 retragere banca CEC(prin aceasta banca am facut creditul si deschis conturile).
Diferenta intre creditul aprobat si suma retrasa de client,care trebuia sa imi fie restituita,este de 1900 ron.
vanzatorul refuza sa imi retsituie banii pe motiv ca si-a facut transfer la alta banca ( OTP ) unde cursul era 4.52. Este adevarat. Dar stiu ptr ca lucrez in banca, la o suma atat de mare, se nogeciaza si se acorda la curs mai mic, plus ca refuza sa imi arate documentul de retragere de la acea banca.
agentia imobiliara refuza sa am ajute pe motiv ca si-au incheiat treaba cu mine, vanzatorul refuza sa imi raspunda la telefon si sa imi returneze banii.
Va rog sa ma sfatuiti ce ar fi de facut.Daca il dau in judecata,am sansede castig? sau o reclamatie, undeva? Intentionez la Protectia Consumatorului,pe agentia imobiliara pentru ca nu m-a sfatuit cum trebuie la incheierea contractului.
Eu nu vad case zilnic sa stiu ce sa scriu in ctr.la notar.Agentia trebuia sa aiba grija de mine ca si client, sa nu ies in pierdere.
Plus ca am platit agentia imobiliara cu 1000 euro, degeaba.
Buna ziua,
As dori sa va intre, pentru admitere executor judecatoresc-SAtagiar, trebuie sa am vechime in domeniul juridic?
Multumesc
buna ziua,

as dori sa imi deschid o gradinita particulara si vroiam sa va intreb, daca este necesar sa am o anumita diploma, pentru deschiderea acesteia.
va multumesc
Răspuns la discuția admitere barou 2013
buna ziua,

as dori daca ma poate ajuta cineva cu un model de foaie privind dreptul de autor al unei lucrari de doctorat in drept.

Va multumesc
-proces verbal de prezentare a materialului de urmarire penala
-ordonanta de admitere a cererilor noi formulate de inculpat
-ordonanta de respingere a cererilor noi formulate de inculpat
-referate de terminare a urmaririi penale


Multumesc foarte mult
adresa de mail dreptlucrari@yahoo.com
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
simonnah a scris:

PHS a scris:

simonnah a scris:

Iras, din ce carte ai luat aceste grile? Nu pare a fi stilul domnului jude Udroiu.
Impartasesc cu voi o parere: anul trecut l-am convocat pe d-nul Udroiu la facultate, pentru a ne povesti mai multe despre admiterea in INM, vaitandu-ne ca modalitatea de admitere este draconica. Dumnealui a spus ca noi ne ingreunam singuri situatia, pt ca citim prea multi autori. Sfatul primit, pe care-l impartasesc cu voi, este sa ne focusam pe autorii care fac regulile si numai apoi, de amorul artei, sa punem mana pe alti autori.
Eu am renuntat sa mai fac grile dupa alti autori, cel putin la penal, materia pe care o aprofundez acum.


Si cam care ar fii acei autori dupa care ar trebui sa invatam? Doar M. Udroiu? Eu unul la penal am C. Mitrache la partea generala, T. Toader la partea speciala, mai am tratatul scanat a lui F. Streteanu(din care nu am apucat sa citesc nimic). Care a fi concluzia ii fasam pe ceilalti balta si citim doat M. Udroiu pentru a reusi la acest exemen?

Pe mine m-a sfatuit o cunostinta care intrat in ian 2011 la INM sa invatat din Mitrache si Toader, despre Udroiu mi-a zis ca are niste pareri ciudate care nu sunt impartasite de multe persoane si ca ar face anumite greseli


Mitrache este f bun, este pe stil scolastic, adica exact ce ne trebuie. Insa are un dezavantaj: nu duce rationamentul mai departe. Toader este in comisia de elaborare a grilelor. Daca ati observat, nicio chestiune cu care Toader si Udroiu nu sunt de acord NU se regaseste in grile. Este bine de citit TOT, dar trebuie sa te raportezi la CEVA sau la CINEVA.


Ce autori sunt in comisia de elaborare a grilelor?inafara de penal,stiti cumva?
Sau este afisat undeva pe site-ul inm lista cu cei care fac subiectele?

Multumesc.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
va rog daca sunt grile la OEPA sa-mi trimiteti si mie n.nico43@yahoo.com

multumesc mult!!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna...stiti cumva daca se mai modifica cpp si cpc anul care urmeaza?
Multumesc

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
buna, va rog sa-mi trimiteti si mie grilele la adresa n.nico43@yahoo.com

multumesc foarte mult!

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
buna, va rog sa-mi trimiteti si mie grilele la penal civil, proceduri si oepa.
n.nico43@yahoo.com

multumesc foarte mult!