avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate cosmariama

Activitate cosmariama

Răspuns la discuția recurs
ms

nu e vorba ca nu mi-ar conveni, nu mi se pare corect.
in ceea ce priveste reincredintarea , asta intentionez sa fac, si citind drepturile copilului, mi-am dat seama ca influentand copiii, incalca un drept al lor.unul din copii are 10 ani si va fi audiat sigur, si sigur va dori sa stea cu mama sa.
oare o intrebare de genul: "tata te-a mintit ,vreo-data? dar mama?" , sigur rarpunsul este favorabil mie si negativ mamei.

ok. cred ca ar trebui sa cer de fapt o recomandare de un avocat fff bun, caruia sa stau de vorba cateva ore in care sa poata vedea si documentele care le am si sa poata intelege bine situatia. Bineinteles sa fie remunerat pentru acest lucru.

daca va intelege toata situatia, apoi sa poata sa-mi recomanda ce s-ar putea face.

personal poate ca reusesc profesional, fiindca pun pe primul loc "OMUL" , si dupa aceea banii.


Răspuns la discuția recurs
ok.
este un drept al copiilor, dar nici o instanta din lume nu se autosesizeaza sa faca o majorare.

problema mea este ca , am lasat banii proveniti din vanzarea unui apartament (fara voia mea), am avut un acord cu fosta sotie si am lasat copii sa fie incredintati acesteia,si ea a plecat in strainatate, copii ramanand la parintii acesteia,considerand ca daca acolo unde va pleca ii va fi bine ,va fi bine si copiilor.
ea castiga 2500-3000 euro lunar,

ce motiv ar fi avut sa-mi ceara aceasta majorare?

acest aspect ma intriga, si deja imi ocupa toate noptile, mintea mea zburand in toate directiile, cautand o solutie demna si legala.
daca am fost ( un prost) de buna credinta, acum tre sa platesc
oare chiar cererea de majorare nu trebuie sa aibe un temei?
am venit cu toate aceste argumente, am cerut sa fie atashat la dosar si veniturile ei.
oare de ce nu sunt luate toate acestea in seama?
nu ma impotrivesc unei mariri, ( cu toate ca....) dar am cerut sa se respecte modul de calcul di hot.jud. in care casatoria sa incheiat de comun acord si nu a fost motivata. Sau faptul ca datorita sanatatii nu pot efectua munci fizice, am hotarat sa ma dezvolt si am ajuns un mic directoras , nu am platit pensie alimentara 2 ani , respectand intelegerea, dar schimband locul de munca , a facut plangere la politie , si am platit totul din urma sa nu..., si dupa cateva luni fiind avansat . Dar se pare ca nu am voie sa devin cineva.

orice parere sau sfat imi va fi de folos,mai ales ca am ales sa ma apar singur,
am studiat toate legile,ordonantele,si singurul articol care imi poate fi de ajutor este art. 94 din cod familiei,
povestea este mult mai lunga, ma consider o persoana cu principii solide,etice si corecte,

am renuntat la avocat pentru ca sotia are cel mai bun avocat din oras, si avocatii care i-am avut eu , probabil nu au reusit sa se puna in valoare, datorita intelegerilor de comun acord, si nici macar sa-mi dea sfaturi care sa ma puna in garda vis-a-vis de hotararile judecatoresti stabilite.
acum imi dau seama ca......., dar prea tarziu

sunt dispus sa platesc un avocat care sa ma asigur ca intelege situatia perfect, si sa ma poate ajuta sa stabilesc adevarul. adresa mea este : costel_apetrea@proton,ro


ms
Discuție recurs
buna,

in hotararea de divort care s-a incheiat de comun acord, valoarea pensiei de intretinere a fost stabilita in functie de minimul pe economie,
s-a solicitat majorarea pensiei alimentare, care o consider abuziva ( am argumente) , si se vrea stabilita in functie de salariul actual (2/3 din 1/2 )
solicitarea mea a fost sa se stabileasca aceasta pensie in functie de minimul pe economie

pot avea sanse ca pensia de intretinete sa fie stabilita cum doresc eu ?

venitul meu este de - 300 euro
venitul ei este de - 2500 euro
Răspuns la discuția poate fi inselaciune?
e greu de demonstrat

mama mea este cea care a recomandat sa ia banii, cred ca sub juramant si mama ei va spune ca banii au fost luat de ea,o parte din bani au stat in banca, o parte au fost imprumutati. asta stiu sigur dar nu stiu cum ar putea spune adevarul acele persoane

la pensie cred ca ar putea renunta , daca ar declara ca a primit banii toti in avans?

daca in februarie s-au implinit 3 ani, ce sanse mai am?
Răspuns la discuția poate fi inselaciune?
partajul nu a fost efectuat

daca voi deschide aceasta actiune, pot sa renunt la ea?
in cazul unei intelegeri legele. :)

daca citeam la timp ,acum nu treceam prin aceste situatii, buna credinta din pacate nu mai exista
multumesc

cred ca doar orgoliul meu si demnitatea mea a fost zdravan zguduite

nu-mi plac tribunalele, consider aceasta intamplare a fost o lectie buna

poate fi considerata inselatorie , o intelegere verbala, care nu s-a mai respectat, dar care s-ar putea dovedi din cursul evenimentelor unor procese?
eu - dechid proces de divort si cer custodia copiilor
ea - intampina si cere acelasi lucru, infirmand ca ar avea intentii sa plece din tara
ea - cere pensie alimentara, ordonanta de urgenta
ea - solicita sa avem o intelegere
ea - pleaca in strainatate, copii raman la mine, dupa ce s-a terminat procesul si nu mai aveam drept de recurs,vine in tara, imi ia copii care legal erau incredintati ei, nu imi restituie partea de bani proveniti din vanzarea apartamentului, care ii luase ea, cu 2 saptamani inainte de divort
ea - ma asigura ca nu vrea pensia alimentare, banii din vanzarea apartamentului , ramanand pentru pensie
ea - dupa 2 ani face plangere la politie ,pentru neplata pensiei

cred ca nu am scapat nimic
dand-si alta identitate pentru a putea sa comunice cu mine,directionand discutia in anumite directii, a incercat sa obtina informatii despre viata mea actuala, despre intentii care urma sa le aplic in ce priveste fosta sotie, adica chiar ea.
am simtit ca am descarcat toate nemultumirile mele, tocmai fostei sotii .

ex:
m-a intrebat cum era viata mea sexuala cu fost, si sigur nu a fost multumita de raspuns, mai ales aflandu-l si pe cel din relatia ulterioara.
m-a intrebat ce intentionez sa fac in privinta copiilor care erau incredintati ei, si iarasi nu a fost multumita de intentiile pe care urma sa le urmez
etc

buna,

daca fosta sotie sub alt ID, ma contacteaza, incercand sa obtina informatii de la mine,poate fi pedepsita?

am fost daramat de divort si acea persoana "straina" parea a fi cel mai bun umar pe care plangeam,mai ales ca , cica , avea o poveste similara.

am incetat sa mai comunic fara sa banuiesc cine era inca, datorita unor lucruri spuse care incepeau sa se contrazica.

vazand ca nu mai vreau sa comunic, m-a intrebat daca o cunosc, si imi da numele fostei sotii, recunoscand ca de fapt ea a fost.

ce pacalici ma simt.
Discuție partaj
buna,

Mai pot sa deschid proces pentru partaj , a unui imobil care a fost bun comun, a fost vandut cu 1 luna inainte de divort,si banii fiind in locuinta din care urma sa plecam, au fost luati toti de sotie, cu si la indemnul mamei mele, pe care ea o chemase , pentru o eventuala conciliere.
nu am deschis pana acum acest proces, datorita unei intelegeri ,prin care acesti bani sa ramana drept pensie alimentara pentru minori,si eu sa nu cer incredintarea copiilor, ea urmand sa plece in strainatate.
aceasta intelegere nu a fost stipulata nicaieri, crezand in ea pentru ca a lasat copii in cresterea mea, chiar daca legal trebuia sa locuiasca cu aceasta. dupa pronuntare si dpa trecerea perioadei in care as fi putut face recurs, a luat copiii. iar dupa 2 ani a facut plangere la politie ca nu am platit pensie alimentara, etc...

multumesc mult